yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Aileler iyi bir kariyerin mutluluk getireceğini düşünüyor! Mutluluk varılmak istenen son nokta…

Yapılan araştırmalara nazaran, inşa edilen okul binalarıyla çocukların hayallerindeki okul binalarının birebir olmadığını tabir eden uzmanlar, çocukların daha çok yeşil alanı olan ve daha çok aktiflik uygulayabilecekleri okulları tercih ettiklerini, ailelerin ise akademik başarısı yüksek çocuklar yetiştirmek istediklerini söylüyor.

Aileler iyi bir kariyerin mutluluk getireceğini düşünüyor! Mutluluk varılmak istenen son nokta…


Ailelerin akademik başarısı yüksek bir çocuk yetiştirdiklerinde güzel bir mesleğe sahip olacaklarını, güzel bir mesleğe sahip olduklarında ise bu durumun memnunluk getireceğini düşündüklerini lisana getiren Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, “Mutluluk varılmak istenen son nokta olarak vurgulanıyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, çocuk ve ergen alanında müspet psikoloji uygulamaları konunda bilgi verdi.

Çocuklar daha çok yeşil alanı olan okulları tercih ediyor

Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, yapılan araştırmaların, sistemimizde inşa edilen okul binalarıyla çocukların hayallerindeki okul binalarının tıpkı olmadığını vurguladığını belirterek, “Çocuklar daha çok yeşil alanı olan ve daha çok aktiflik uygulayabilecekleri okulları tercih ediyorlar. Burada değerli bir öteki nokta, ailelere hedeflerinin ne olduğunu sorduğumuzda; ‘Akademik başarısı yüksek çocuklar yetiştirmek istedikleri’ karşılığını alıyoruz ve en değerli noktanın bu olduğunu söylüyorlar. Akademik başarısı yüksek bir çocuk yetiştirdiklerinde güzel bir mesleğe sahip olacaklarını, yeterli bir mesleğe sahip olduklarında ise bu durumun memnunluk getireceğini düşünüyorlar. Memnunluk varılmak istenen son nokta olarak vurgulanıyor.” dedi.

Bir bardak kırıldığında ne yapıyoruz?

Pozitif psikoloji uygulamalarına dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, “Bir bardak kırıldığında biz çoğunlukla ne yapıyoruz? Ya çöpe atıyoruz ya da onarılabilecek bir durumda ise o bardağı onarmaya çalışıyoruz, fakat eski fonksiyonelliğini kaybetmiş oluyor. Olumlu psikoloji de aslında şunu vurguluyor; o bardağın modüllerinden tahminen yeni bir şey yaratılabilir ya da bir tepsinin içerisinde o cam kırıkları kullanılabilir. Müspet psikoloji bakış açısındaki en kıymetli noktamız da öğrencilerin ya da danışanların güçlü yanlarına odaklanan bir bakış açısı… Her vakit eksik, yapamadıkları ve geliştirmeleri gereken noktalara değil, zira bunlar onları çok fazla etkiliyor.” diye konuştu.

İçsel motivasyon; kişinin kendi isteği ile başarılı olma arzusu…

“Güçlü taraflarımızı bulabileceğimiz ya da danışanlarımızın ve öğrencilerimizin güçlü taraflarını bulabileceğimiz anketler var.” diyen Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, motivasyon konusuna da değinerek, “Motivasyon tipleri; içsel ve dışsal motivasyon. İçsel motivasyon, kişinin kendi içinden kendi isteği ile başarılı olma arzusuyken, dışsal motivasyon daha çok çevresel uyarıcılar yardımıyla bireyi harekete geçiren güdülerdir. Örneğin futbol oynuyoruz, zira futbol oynamayı seviyoruz, bu içsel motivasyon örneğidir. Ancak futbol oynuyoruz ve yeterli futbol oynarsak çok para kazanacağımızı düşünüyorsak bu da dışsal motivasyon örneğidir.” diye anlattı.

Karşınızdakilere iltifat etmek ya da gülümsemek nezaketi geliştiriyor

“Nezaket müspet psikolojiyi güçlendiren kıymetli bir kaynak.” diyen Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, şöyle devam etti:

“Nezaket noktasında ne yazık ki günden güne bu alanda zorlanan çocukları gözlemleyebiliyoruz. Yakın vakitte çıkmış bir gazete yazısında ‘Mutlu olmak için meskeninizde nezaket kültürünü geliştirin’ üzere kıymetli bir noktayı vurguluyorlardı. Çocuklara örnek olmamız gereken nezaket kurallarında neler olabilir? ‘Lütfen’, ‘Teşekkür ederim’, ‘Özür dilerim’, ‘Yardım edebilir miyim?’ üzere cümleleri her gün kullanmak… 

Çocuk, ailesinin birbirine ve başka insanlara karşı nazik davranışlarını gözlemlerse o da misal davranışları stantlar. Ya da onlara gündelik yaşantı tecrübelerinden yararlanarak nezaketi anlatacağız. Örneğin arkadaşının elindeki yiyeceği düşürdüğünde ona kendi yiyeceğini uzatan çocuğa, ‘Arkadaşına kendi yiyeceğini vermen mükemmel bir davranıştı’ diyeceğiz. Karşınızdakilere iltifat etmek ya da gülümsemek, aslında bunların hepsi nezaketi geliştiriyor.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ