yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Hedefiyle Yeni Vizyon Belgesi

Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Hareket Planı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş tarafından açıklandı.

Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Hedefiyle Yeni Vizyon Belgesi

Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Aksiyon Planı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş tarafından açıklandı.

Bakan Mahinur Özdemir Göktaş tüm vilayetlerde düzenlenen aile çalıştayları, 15 bin 480 hanede yapılan görüşmeler ve 8. Aile Şurası Yaşlı Profili Araştırması’nı dikkate alarak hazırlanan “Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Vizyon Evrakı ve Hareket Planı”nı (2024-2028) tanıttı.

Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Planın Ana Hedefleri

 • Aileleri Global Risklere ve Demografik Dönüşüme Karşı Korumak: Globalleşme, demografik değişimler, dijitalleşme ve kişiselleşme üzere etkenlerin aile bağlarını zayıflatmasına karşı tedbirler almak.
 • Ailelerin Refah Seviyesini Yükseltmek: Ailelerin sosyo-ekonomik hayata iştirakini teşvik etmek ve yeni bilgi ve maharetler kazanmalarını desteklemek.
 • Aile Odaklı Toplumsal Siyasetleri Güçlendirmek: Vatandaşların standart uygulamaların benimsendiği, daha kurumsal ve daha kaliteli bir toplumsal hizmetten faydalanmasını sağlamak.
 • Dijitalleşen Dünyada Aileyi Desteklemek: Medyada ve teknolojide aile dostu içeriklerin artırılması ve aile yapımızı ve kıymetlerimizi gaye alan üretimlere karşı önlemler alınması.
 • Aileye Hassas Etraf Siyasetleri Oluşturmak: Ailelerin temel muhtaçlıklarını gözeten ve birlikte vakit geçirmesini kolaylaştıran aile dostu kent anlayışının yaygınlaştırılması.
 • Afetlere Karşı Aile Dayanıklılığını Artırmak: Artan afet ve acil durumlara karşı ailelerin dayanıklılıklarını artırmanın kıymetini vurgulamak.

Planın öne çıkan başka unsurları

 • Aile Enstitüsü’nün Kurulması: Aile odaklı toplumsal siyaset ve hizmetleri mahallî seviyedeki risk ve tehditlere nazaran özelleştirmek için risk haritaları çıkarmak ve aile araştırmaları yapmak.
 • Aile Danışmanlığı ve Psikososyal Dayanak: Mahalle bazlı toplumsal hizmet modelini hayata geçirmek ve danışmanlık ve psikososyal dayanakları artırmak.
 • Aileye Yönelik Destekleyici Siyasetler: Aile ve Gençlik Fonu’yla evlenecek gençlerin kuracağı yeni yuvaların sağlıklı ve güçlü temeller üzerinde yükselmesine katkı sağlamak.
 • Bağımlılıkla Çaba: Çocuklar ve gençler başta olmak üzere ailenin tüm fertlerini bağımlılığın her cinsine karşı korumak için çalışmak.
 • Uluslararası İşbirliği: Türk Devletleri Teşkilatı Birinci Toplumsal Siyaset Bakanlar Toplantısı’na mesken sahipliği yapmak ve aile yapısı ve kıymetlerinin korunması için milletlerarası alanda da çalışmalar yürütmek.

Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Vizyon Dokümanı ve Aksiyon Planı, ailenin korunması ve güçlendirilmesi için kapsamlı bir çerçeve sunmaktadır. Bu planın uygulanmasıyla birlikte Türkiye’de ailelerin daha güçlü ve refah düzeyinin daha yüksek olması hedeflenmektedir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ