yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Akkuyu NGS’nin 1’İnci Ünitesinde Buhar Kızdırıcı – Ayırıcıların Montajı Tamamlandı

Yeni ve geliştirilmiş dizayna sahip ekipman, güç ünitesinin türbin binasında kuruldu

Akkuyu NGS’nin 1’İnci Ünitesinde Buhar Kızdırıcı – Ayırıcıların Montajı Tamamlandı


Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci Ünitesinin türbin dairesinde en çağdaş teknolojiye sahip yatay buhar kızdırıcı-ayırıcıların montajı tamamlandı. Nükleer santraldeki buhar türbini tesisinin yardımcı sistemlerinin bir kesimi olan ekipman, türbin rotor kanatlarını döndüren buharın sıcaklık ve nem parametrelerini ayarlamaya yarıyor. 

Buhar kızdırıcı-ayırıcıların çalışma prensibi, buhar ve suyun ayrılmasını sağlayan santrifüj ivmesine dayanıyor. Buhar-su karışımı ayırıcıdan geçerken daire halinde hareket ediyor. Büyük su partikülleri, ayırıcının duvarlarına ve bölmelere yerleşiyor ve tahliye teması yoluyla uzaklaştırılıyor. Nemli buharla temas eden iç kesimler, aşınma ve paslanmayı ortadan kaldıran ferritik paslanmaz çelikten üretiliyor. Tartısı 317 ton olan buhar kızdırıcı-ayırıcının uzunluğu 22 metreyi, çapı ise 4,5 metreyi buluyor. 

Buhar kızdırıcı-ayırıcılar Rusya’da bugüne kadar daima dikey olarak imal edilirken, Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom, bu yatay buhar kızdırıcı-ayırıcıları Akkuyu NGS için özel olarak üretti. Buhar kızdırıcı-ayırıcıların optimize edilmiş modifikasyonu, klasik olarak tasarlanmış iki tesisin tek bir gövdede birleştirilmesini mümkün kılarak 4 yerine 2 ekipmanın kullanılmasını sağlıyor. Rus makine mühendisleri ayrıyeten bu modifikasyonla kızdırıcı üretimindeki metal yoğunluğunu yarıya indirerek verimlilik, güvenilirlik ve maliyet aktifliğini de artırdı. 

Akkuyu NGS Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Yöneticisi Sergey Butckikh hususa ait açıklamasında şunları söyledi: “Buhar kızdırıcı-ayırıcıların yenilikçi yatay tertibi, montaj müddetlerini kıymetli ölçüde azaltmamıza imkan sağladı. Aygıtların suramı, türbin ünitesi bileşenlerinin montajında değerli bir kademeyi teşkil ediyor. Bu evreyi denetim ve ölçüm aygıtları ve otomasyon sistemlerinin yanı sıra buhar ve boru sınırlarının montajı ve akabinde türbin ünitesinin test için hazırlanması takip ediyor.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ