yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Aksa Enerji, Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notunu Artırdı

Türkiye’nin en büyük halka açık hür elektrik üreticisi Aksa Güç, kurumsal idare derecelendirme notunu 91,30’dan 94,10’a yükseltti.

Aksa Enerji, Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notunu Artırdı


7 ülkede, 10 santral operasyonu ve dört farklı ülkede eş vakitli devam eden yatırımlarıyla bugün prestijiyle toplam 2.644 MW kurulu güce sahip olan Aksa Enerji, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayınlanan ‘Kurumsal İdare İlkeleri’ne ahenk düzeyini derecelendirmek üzere, SAHA Kurumsal İdare ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. tarafından yapılan kurumsal idare derecelendirme çalışması sonucunda, Kurumsal İdare Ahenk Derecelendirme Notu, 100 tam puan üzerinden 2,8 puanlık bir artışla 94,10 olarak belirlendi. Bu artışın en değerli sebeplerinden biri, Aksa Enerji’nin 2024 yılında yayınladığı Yönetim Kurulu Bayan Üye Politikası’ydı. Mayıs 2024 tarihinde yayınlanan ve Haziran 2024’de gerçekleşen Olağan Genel Heyet Toplantısı’nda hisse sahiplerinin de bilgisine sunulan siyaset kapsamında, İdare Kurulu’nda yer alacak bayan üye oranı gayesi en geç 2030 yılına kadar ulaşılmak üzere en az %25 olarak belirlendi.

Raporda kamuyu aydınlatma ve şeffaflık kısmında, kullanılan bağlantı kanallarının aktifliği ve raporların kapsamı ele alındı. Menfaat sahipleri kısmında ise menfaat sahiplerinin çıkarları âlâ niyet kuralları çerçevesinde ve şirket imkanları ölçüsünde korunduğu belirtilirken, sürdürülebilirlik uygulamalarının hayli kapsamlı ele alındığından bahsedildi.  

Ana başlıklar bazında derecelendirme sonuçları, 100’er tam puan üzerinden Hisse Sahipleri Kısmı 91,78; Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık Kısmı 98,62; Menfaat Sahipleri Kısmı, 98,82 ve Yönetim Kurulu Kısmı 90,52 olarak puanlandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ