yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Albaraka Türk’ün 2024 İlk Çeyrek Net Kârı 614 Milyon TL Oldu

Türkiye’de iştirak bankacılığının öncüsü Albaraka Türk, 2024 yılının birinci çeyreğinde evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran %19 artış ile 614 milyon TL kâr elde etti.

Albaraka Türk’ün 2024 İlk Çeyrek Net Kârı 614 Milyon TL Oldu


Reel İktisada Takviye Devam Ediyor, Faal Büyüklük 260 Milyar TL’ye Ulaştı

Türkiye’nin birinci ve öncü iştirak bankası Albaraka, 2024 yılının birinci çeyreğine ait finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirerek açıkladı. Gerçek dala sağladığı nakdi finansman takviyesini 120,8 milyar TL’ye yükselten Banka’nın faal büyüklüğü 259,8 milyar TL’ye ulaştı. Yılın birinci çeyreğinde evvelki yılın tıpkı devrine nazaran net kâr hissesi gelirini %55 artışla 2,2 milyar TL’ye çıkaran Banka 614 milyon TL net kâr elde etti. Böylece Albaraka Türk evvelki yılın birebir devrine nazaran birinci çeyrekte net kârını %19 artırmış oldu. 

Albaraka Türk, Etkin Kalitesi Önceliğini Kararlılıkla Koruyor 

Banka, 2023 yılında uyguladığı faal kalitesinin güçlendirilmesine yönelik attığı adımlarını kararlılıkla devam ettiriyor. 

Yılın birinci çeyreğinde özel cari hesaplar ve iştirake hesaplarıyla toplanan fonların büyüklüğü 164,4 milyar TL’ye ulaştı. Toplanan fonların pasif yükümlülükler içindeki hissesi %63 olarak gerçekleşti. Sürdürülebilir kârlılık vizyonuyla hareket eden Albaraka Türk’ün kâr üretim kapasitesinin artması ve sağlam bilanço sayesinde toplam özkaynakları güçlenerek 14 milyar TL’ye ulaştı. 

Albaraka Türk’ün 2023 yıl sonunda %1,65 olarak kaydedilen takipteki alacaklar oranı (NPL) Mart 2024 prestijiyle %1,58’ye gerilerken, takipteki alacaklar için ayrılan karşılık oranı ise %94,5 olarak düzeyini korudu. 

“Büyüme ve kârlılık ortasındaki dengeyi koruyarak faaliyetlerimizi muvaffakiyetle sürdürmeye devam edeceğiz”

Finansal sonuçlara ait görüşlerini paylaşan Albaraka Türk Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Malek Temsah, sürdürülebilir gelir artışı ve finansal yapının daha da güçlenmesi için atılan adımların müspet tesirlerini gördüklerini; 2024 yılının birinci çeyreğinde evvelki yılın birebir devrine nazaran %19 artışla 614 milyon TL net kâr elde ettiklerini belirtti. Kâr hissesi gelirindeki artışla birlikte başka gelir kalemlerinde sağlanan gelişmelerin net kâr artışında sağlanan muvaffakiyete değerli katkılar sağladığını söyledi. Temsah, 2023 yıl sonunda %1,65 olarak gerçekleşen takipteki alacaklar oranının 2024 yılının birinci çeyreğinde %1,58’ye gerilediğini belirterek, bilanço güçlendirme faaliyetlerinin olumlu sonuçlarını gördüklerini ekledi. Bununla birlikte Temsah, takipteki alacaklar için ayrılan karşılık oranını birinci çeyrekte %94,5 olarak kaydettiklerini belirterek; “Büyüme ve kârlılık ortasındaki dengeyi koruyarak faaliyetlerimizi muvaffakiyetle sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. 

“Dijitalleşme ve sürdürülebilirlik çalışmalarımızla topluma öncülük eden bir banka olmak için adımlarımızı atmaya devam ediyoruz.” 

Temsah, 2024 yılının birinci çeyreğinde TL kredileri 2023 yıl sonuna nazaran yaklaşık %12 oranında büyüttüklerini tabir eden Temsah, “Güçlenen finansal yapımızla toplumumuzun finansal muhtaçlıklarını karşılamak gayesine yönelik hareket ediyor; tahlil odaklı bankacılık yaklaşımımızla en âlâ müşteri tecrübesini sağlamak için faaliyetlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz. Dijitalleşme ve sürdürülebilirlik çalışmalarımızla bölüme ve topluma öncülük eden bir banka olmak için adımlarımızı atmaya devam ediyoruz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ