yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Almanya-Türkiye arasında dış ticaret hacmi 50 milyar dolara ulaştı

Almanya, sayıları 3 milyona ulaşan Türk kökenli vatandaşımızın karnının doyduğu bir yer. 1960’lı yıllarda Türkiye’den Almanya’ya giden gurbetçiler bugün Almanya’da, Almanlardan sonra en büyük etnik kümesi temsil ediyor.

Almanya-Türkiye arasında dış ticaret hacmi 50 milyar dolara ulaştı


Son yıllarda Türkiye’den yurtdışına yerleşen gençler ortasında da Almanya en çok tercih edilen ülkelerin başında geliyor. Almanya, bu özellikleri yanında Türkiye’nin ve Ege Bölgesi’nin ihracatında uzun yıllardır başkan ülke pozisyonunda. Almanya, Türkiye’nin ithalatında da üçüncü sıranın sahibi.

Türkiye, 2023 yılında 255 milyar 800 milyon dolarlık ihracata imza atarken, Almanya’da 21 milyar 79 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Türkiye’nin ihracatında Almanya yüzde 8,3’lük hisseyle temsil edildi. Almanya’dan sonra en çok ihracat yaptığımız ülke 14,8 milyar dolarla Amerika Birleşik Devletleri ve 12,4 milyar dolarla İngiltere oldu.

Almanya-Türkiye dış ticareti 50 milyar dolara ulaştı

Almanya, dünyanın ihracat devi ülkelerinden birisi. Makine ve otomotiv bölümleri başta olmak üzere ihracatta dünyayı domine ediyor. Türkiye, 2023 yılında Almanya’dan 28,6 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdi. Türkiye ile Almanya ortasındaki dış ticaret hacmi 49,8 milyar dolara ulaştı ve 50 milyar dolara ramak kaldı.

Sayıları 120 bine ulaşan Türk ihracatçıları, 2023 yılında Afrika kıtasına 19 milyan 49 milyon dolarlık ihracat yaparken, Amerika kıtasına 18 milyar 23 milyon dolarlık eser gönderiminde bulundular. Türk ihracatçıları, Asya ve Oknasuyla pazarında ise; 10,8 milyan dolarlık dışsatıma imza attı.

Bu bilgiler ışığında Türkiye’nin Almanya’ya yaptığı 21 milyar 79 milyon dolarlık ihracatın 3 kıtaya yapılan ihracat sayısını solladığını görüyoruz.

Türkiye’nin 2024 yılı ihracatının birinci dört aylık bilgilerine baktığımızda Almanya, 6 milyar 713 milyon dolarlık ihracatla tepedeki yerini korudu. Almanya, Türkiye’nin ihracatında yüzde 8,1’lik hisseyle temsil edildi.

2024 yılının ocak-nisan devrinde Türkiye’nin ithalat yaptığı ülkeler listesine baktığımızda Almanya’dan 8 milyar 526 milyon dolar ithalat gerçekleştirdik. Almanya-Türkiye ortasındaki dış ticaret 2024 yılının birinci 4 aylık periyodunda 15 milyar 239 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Türkiye, Almanya’ya gerçekleştirdiği her 74 dolarlık ihracata karşılık 100 dolarlık ithalat yaptı.

Ege Bölgesi her 100 dolarlık ihracatının 10,2 dolarını Almanya’ya yaptı

Ege İhracatçı Birlikleri’nden Almanya’ya yapılan ihracat sayıları irdelendiğinde; Egeli ihracatçıların Almanya pazarında daha güçlü temsil edildiğini görüyoruz.

Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri, 2023 yılında Almanya’ya 1 milyar 850 milyon dolarlık ihracat yaparken, EİB’nin 18,3 milyar dolarlık ihracatında Almanya’nın hissesi yüzde 10,2’ye ulaştı. Almanya, Türkiye genelinde olduğu üzere Ege Bölgesi’nde de en çok ihracat yapılan ülke olmayı sürdürdü. Ege Bölgesi’nde Almanya’dan sonra en çok ihracat yapılan ülkeler; 1 milyar 509 milyon dolarla Amerika Birleşik Devletleri ve 1 milyar 47 milyon dolarla İspanya biçiminde sıralandı.

Egeli ihracatçılar, 2024 yılının ocak-nisan devrinde 200 ülke ve gümrüklü bölgeye ihracat yaparken Almanya 611 milyon dolarlık ihracatla doruktaki üstünlüğünü korudu.

Otomotiv, hazırgiyim ve demir dalları Almanya’ya ihracatta zirvede

Türkiye’de ihracatın kayda alındığı 26 bölümün Almanya ihracat karnelerine baktığımızda; 15 bölüm Almanya’ya ihracatını artırmayı başardığını görüyoruz. Avrupa Birliği’ni domine ettiği için global iktisattaki resesyondan daha fazla etkilenen ve yorgun olan Alman iktisadı, 2022 yılına nazaran 2023 yılında 11 bölümde Türkiye’den ithalatını azaltmak zorunda kaldı.

 Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan otomotiv sanayisi bölümü, Almanya’ya gerçekleştirdiği 4 milyar 854 milyon dolarlık ihracatla Türkiye’den Almanya’ya en çok ihracat yapan kesim pozisyonunda. Dünyaca meşhur Alman otomotiv sanayisinde Türkiye’de üretilen yüzlerce kesim kullanılıyor.

Türk moda sanayisi, 2023 yılında Almanya pazarında yüzde 16 kan kaybetse de, Almanlara 3 milyar 50 milyon dolarlık kıyafet satmayı başardı. Almanlar şıklıklarını Türk kıyafetleriyle tamamladı.

Demir ve demirdışı metaller bölümümüz Almanya’ya 1 milyar 649 milyon dolarlık ihracatla tepenin üçüncü basamağının sahibi oldu. Elektrik-Elektronik Kesimi 1 milyar 353 milyon dolar, kimya dalı 1 milyar 277 milyon dolar ve makine dalı 1 milyar 47 milyon dolarlık ihracatla Almanya’ya ihracatta 1 milyar dolar barajını aşan kesimler oldu. Gemi, Yat ve Hizmetleri Kesimi 2023 yılında Almanya’ya ihracatını yüzde 192,4 artırarak Almanya’ya ihracat artış rekortmeni dal olarak öne çıktı. Yaş meyve zerzevat dalı yüzde 43,2’lik, zeytin ve zeytinyağı bölümü yüzde 24’lük artışla ihracatını en çok artıran üç dal formunda sıralandılar.

Almanya 6 kesimde ihracat birincisi, 5 kesimde ikinci büyük ihraç pazarı

Türk ihraç dallarının en çok ihracat yaptığı ülkeler listelerine baktığımızda; Demir ve demirdışı metaller, fındık ve fındık mamulleri, hazırgiyim ve konfeksiyon, iklimlendirme, kuru meyve ve otomotiv sanayisi kesimlerinde Almanya en çok ihracat yapılan ülke olarak dikkati çekiyor.

Almanya; Deri ve deri mamulleri, Elektrik ve elektronik, Makine ve aksamları, Meyve zerzevat mamulleri ve Yaş meyve zerzevat kesimlerinde ikinci büyük ihraç pazarımız.

Zeytin ve zeytinyağı bölümünün en çok ihracat yaptığı 3. Ülke Almanya olurken, Çelik, çimento, dokuma dallarının en çok ihracat yaptığı ülkeler listesinin dördüncü basamağında yer buldu. Halı, mobilya kesimlerinde beşinci sırada Almanya’nın ismi yazılı.

Süt bitkileri dalında altıncı büyük ihraç pazarımız olan Almanya, kimya ve savunma sanayi dallarımızın en çok ihracat yaptığı yedinci ülke. Almanya’yı; Hububat, bakliyat yağlı tohumlar, su eserleri ve mücevher dallarımızın listelerinde dokuzuncu sırada görüyoruz. Almanya, Madencilik eserleri ihracatımızda 11. Ülke olurken, gemi yat ve hizmetleri kesiminde 17. ve tütün bölümünde 19. sıradan listeye girdi.

Ege İhracatçı Birlikleri’nden Almanya’ya ihracatta önder çelik ve moda sanayisi oldu 

Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri, 2023 yılında Almanya’ya 1 milyar 850 milyon dolarlık ihracata imza atarken, 14 dal Almanya’ya ihracatını artırdı, 12 bölüm 2022 yılı performansının gerisinde kaldı.

 

EİB’den Almanya’ya ihracata en büyük katkıyı 324 milyon dolarla Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği yaptı. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği 301 milyon dolarlık ihracatla tepe ortağı olarak öne çıktı.

Egeli otomotiv ihracatçıları Almanya’ya 282 milyon dolarlık ihracatla üçüncü basamağın sahibi olurken, meyve zerzevat mamulleri dalı 171 milyon dolarlık, kuru meyve dalı 118 milyon dolarlık ihracatla 100 milyon dolar barajını aşan bölümler halinde sıralandı.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği 2023 yılında Almanya’ya ihracatını yüzde 55’lik artışla 32 milyon dolardan 50 milyon dolara çıkararak Almanya’ya ihracat artış rekortmeni oldu. Çelik dalı Almanya’ya ihracatta yüzde 21’lik artış suratı yakalarken ihracatını 172 milyon dolardan 208 milyon dolara yükseltti. Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Almanya’ya ihracatını yüzde 18 geliştirerek 29 milyon dolardan 34 milyon dolara taşıdı.

Almanya, EİB’deki 7 bölümde birinci, 6 kesimde ikinci, 2 dalda üçüncü büyük pazar

EİB üyeleri ortasında; demir ve demirdışı metaller, deri ve deri mamullleri, fındık ve fındık mamulleri, hazırgiyim ve konfeksiyon, makine ve aksamları ve otomotiv sanayisi ihracatçılarının en çok ihracat yaptığı ülkeler listesinde Almanya birinci sırada yer aldı.

Çimento cam seramik ve toprak eserleri, halı, iklimlendirme, kuru meyve, meyve zerzevat mamulleri, ve yaş meyve zerzevat kesimlerinin en çok ihracat yaptığı ülkeler listesinde Almanya ikinci basamakta ismini yazdırdı.

Mobilya kağıt ve orman eserleri, elektrik-elektronik ihracatında Almanya üçüncü olurken, mücevherat ihracatında dördüncü, kimya ihracatında beşinci büyük pazar olarak öne çıktı. Maden bölümünün ihracatında yedinci olan Almanya, Hububat, bakliyat yağlı tohumlar, savunma sanayi, süs bitkileri ihracatında sekizinci, su eserleri ihracatında dokuzuncu güçlü alıcı oldu.

Tekstil ve hammaddeleri, zeytin ve zeytinyağı bölümlerinin en çok ihracat yaptığı 10. Ülke Almanya olurken, gemi yat bölümünde 16., tütün kesiminde 19. Basamakta Almanya yer aldı.

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Lideri Yalçın Ertan: “Ege Bölgesi’nden Almanya’ya yapılan ihracatta lideriz”

“Ege İhracatçı Birlikleri üyesi ihracatçılarımız Almanya’ya 2023 yılında 1 milyar 850 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu ihracata en büyük katkıyı 324 milyon dolarla çelik, demir ve demirdışı metaller bölümlerimiz verdi. Türkiye genelinde de bu iki dalımız Almanya’ya 2,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Türkiye’de yüksek güç maliyetleri ve döviz kurunun enflasyon oranında artmaması paradoksuna karşın Türk ihracatçılarımızın Almanya’ya yaptığı bu ihracat her türlü takdiri hak ediyor. İhracatçılarımıza dünyadaki rakipleriyle rekabet edebilecekleri bir taban oluşturulsa Almanya’ya ihracatımız kısa vadede 500 milyon dolara ulaşabilir. Almanya’daki işletme sahibi Türk kökenli vatandaşlarımızın yoğunluğu, Türkiye ve Almanya ortasındaki tarihi bağlar iki ülke ortasındaki dış ticaretin gelişimine yer hazırlıyor.”

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Burak Sertbaş: “Sürdürülebilirlik projelerimizle Almanya’da gücümüzü koruyacağız”

“Almanya hem Türkiye genelinde hem de Ege Bölgesi’nde en güçlü ihraç pazarımız. Türkiye moda sanayisi olarak 2023 yılında 3 milyar 50 milyon dolarlık ihracat yaptık. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğimiz 2023 yılında 1 milyar 340 milyon dolarlık ihracat yapmışken bu ihracatın yüzde 23’üne tekabül eden 301 milyon dolarlık meblağı Almanya’ya ihraç ettik. Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatına ahenk konusunda en çok çalışan dal olarak sürdürülebilirlik eksenli yatırımlarımızla AB ve o bölgenin iktisadını domine eden Almanya pazarında önümüzdeki yıllarda da var olmaya devam edeceğiz. Almanya’ya ihracatımızı artırmak için Almanya’da gerçekleşen Munich Fabric Start the Source Fuarı’na uzun yıllardır Türkiye Ulusal İştirak Tertibi yapıyoruz. Yıllık 46 milyar dolar konfeksiyon eserleri ithal eden Almanya pazarında pozisyonumuzu güçlendirmek için Almanya’ya yönelik pazarlama faaliyetlerimiz devam edecek” halinde konuştu.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak: “Almanya pazarında büyüyoruz”

“Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak 2023 yılında Almanya’ya ihracatımızı yüzde 15’lik artışla 192 milyon dolardan 221 milyon dolara çıkardık. Taze meyve zerzevat ihracatımız yüzde 55’lik artışla 32 milyon dolardan 50 milyon dolara ilerlerken, meyve zerzevat mamulleri ihracatımız yüzde 7’lik gelişimle 160 milyon dolardan 170 milyon dolara çıktı. Ege Bölgesi’nden Almanya’ya ihracat yapan besin kesimleri ortasında başkan kesimiz. Bu pozisyonumuzu korumak için besin güvenliğini önceliklendiren projelerimizle üretmeye ve ihracat yapmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin ürettiği 60 milyon ton meyve zerzevatın katma bedele dönüşmesi için Almanya üzere alım gücü yüksek pazarlardaki pozisyonumuzu güçlendirmek için pazarlama çalışmalarımızı da sürdüreceğiz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim