yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Alzheimer artık yaşlı hastalığı değil

Buca Belediyesi’nin konuğu olan Alzheimer Derneği Onursal Lideri Uzman Doktor Aysel Gürsoy, hastalıkla ilgili değerli açıklamalarda bulunarak Alzheimer’in artık yaş almış kişi hastalığı olmadığını, daha genç yaşlarda da görüldüğünü söyledi.

Alzheimer artık yaşlı hastalığı değil


Buca Belediyesi ve Türk Kadınlar Birliği Derneği Buca Şubesi iş birliğiyle “Unutuyorum! Neden?”  semineri düzenledi.

Kadın Aktivite Merkezi’nde düzenlenen seminer büyük ilgi gördü.  Seminerin konuşmacısı Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi Onursal Lideri Nöroloji Uzmanı Doktor Aysel Gürsoy, son yıllarda toplumda Alzheimer ile ilgili farkındalığın arttığını belirtti.

YAKALANMA YAŞI DÜŞÜYOR
Hastalığa yakalanma yaşının ise her geçen yıl düştüğünü tabir eden Gürsoy, şunları söyledi:
“Hastalık çoğunlukla 65 yaş ve üzerindeki bireyleri etkilese de günümüzde daha genç yaş örneklerine de sıklıkla rastlanması nedeniyle bir yaşlılık periyodu hastalığı olarak nitelendirilemez.  Unutkanlığın bireyde giderek artması, uzun müddet devam etmesi, günlük hayat rutinlerini aksatacak bir hale gelmesi durumunda kesinlikle araştırılması gerekir. Günlük konuşmalarda, Alzheimer ve demans tabirleri tıpkı manaya geliyormuş üzere kullanılıyor lakin bu bilgi yanlışsız değildir. Alzheimer hastaları demans yani bunama belirtileri gösterirler. Demans beyin işlevlerinin çalışması ile ilgili ortaya çıkan bir durumdur, demans bir hastalık değildir.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim