yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Alzheimer’ın erken evrede tanı ve tedavisine imkân sağlayacak proje

Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi Radyofarmasi Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya İlem Özdemir’in Türkiye’yi temsilen yer aldığı “Nörodejeneratif Hastalıklar için Yeni Nanoradyofarmasötikler:

Alzheimer’ın erken evrede tanı ve tedavisine imkân sağlayacak proje


Alzheimer Hastalığının Yüksek Hassasiyetli Tedavi ve Moleküler Görüntülenmesi” başlıklı milletlerarası araştırma projesi, Brezilya Bilimsel ve Teknolojik Gelişim Kurulu (CNPq) tarafından desteklenmeye hak kazandı. Brezilya, Amerika, Arjantin ve Türkiye’den araştırmacıların yer aldığı proje kapsamında; beyin hücre vefatı ve unutkanlıkla başlayan, vakitle beynin birçok alanının fonksiyonunu kaybettiği değerli bir nörodejeneratif hastalık olan Alzheimer’ın erken evrede teşhis ve tedavisine imkân sağlayacak yeni nanoyapılı radyofarmasötikler geliştirilmesi hedefleniyor.

Prof. Dr. Derya İlem Özdemir’i makamında ağırlayarak, çalışmalarında muvaffakiyetler dileyen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Tam akredite, öğrenci odaklı bir araştırma üniversitesi olarak bilim üretme ekosistemi çerçevesinde çalışmalarını sürdüren üniversitemiz akademisyenleri ulusal ve memleketler arası projelerde değerli vazifeler üstleniyor. İlem hocamız, değerli iş birliklerinin başlangıcı olacak olan bu milletlerarası projede misyon alarak üniversitemize araştırma gayeleri çerçevesinde değerli katkılar sağlayacaktır.  Proje kapsamında Alzheimer’ın erken evrede teşhis ve tedavisine imkân sağlayacak yeni nanoyapılı radyofarmasötikler geliştirecek olan Hocamızı tebrik ediyor çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

Prof. Dr. İlem Özdemir ise “Nörodejeneratif hastalıklar alanında gerçekleştireceğimiz memleketler arası multidisipliner çalışmalar için epeyce heyecanlıyım. Brezilya, Amerika, Arjantin ve Türkiye’den araştırmacıların yer aldığı milletlerarası bir projede ülkemizi temsil ediyor olmak epey gurur verici. Çalışmalarımız sonucunda klinik kullanımda yarar sağlayacak tesir pahası yüksek bilimsel çıktılar elde etmeyi umuyoruz” dedi.

Aynı vakitte ‘Radionuclide theragnostics for personalised medicine- Şahsileştirilmiş tıp için radyonüklid teranostikler’ başlıklı COST aksiyonunda da İdare Komitesi Üyesi durumunda etkin olarak misyon yapmakta olan Prof. Dr. İlem Özdemir projemiz kapsamında, hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılan radyonüklid temelli teranostikler konusunda aktüel yaklaşımlar ile ilgili yeniden milletlerarası işbirlikli araştırma projelerimizin de kıymetlendirme etabında olduğunu belirtmek isterim’ diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim