yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Ameliyathane hemşiresinin ziyareti hastanın kaygısını azaltıyor

İstanbul Atlas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Kısmından Dr. Öğr. Üyesi Nurgül Arpag, İspanya’da gerçekleştirilen 11. Memleketler arası European Operating Room Nurses Association- EORNA Kongresi’nde üç araştırması ile üniversiteyi temsil etti.

Ameliyathane hemşiresinin ziyareti hastanın kaygısını azaltıyor


 Dr. Öğr. Üyesi Nurgül Arpag’ın ameliyathane hemşirelerinin ameliyat öncesi yaptıkları ziyaretin hasta üzerindeki tesirlerine ait araştırması poster sunum olarak paylaşıldı. Bu araştırmaya nazaran, ameliyathane hemşiresinin ameliyat öncesi hasta ziyareti ve hasta bilgilendirmesi, hastaların ameliyat sonrası dertlerini azaltırken, ağrı bildirim sıklığının azaldığı ve bu doğrultuda da opioid kullanımının azaldığı tespit edildi.

Conference Proceedings Citation Index (CPCI-S)’de yer alan, 1992 yılından bu yana Avrupa’da ameliyathane hemşirelerinin sesi olmaya devam eden 11. Memleketler arası European Operating Room Nurses Association- EORNA Kongresi, bu yıl İspanya’nın Valencia kentinde gerçekleştirildi.

İstanbul Atlas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Kısmından Dr. Öğr. Üyesi Nurgül Arpag, kongrede üniversiteyi bir poster bildirisi, bir sözel bildiri ve 45 dakikalık müddet verilen bir özel oturum olmak üzere üç araştırması ile temsil etti.

Ameliyathane hemşiresinin ziyareti, hastaya düzgün geliyor

Dr. Öğr. Üyesi Nurgül Arpag, poster olarak sunulan “The Effect of Visits by Operating Room Nurses Before Cardiac Surgery on Anxiety and Pain” başlıklı araştırmasında ameliyathane hemşiresinin ameliyattan bir gün evvel, ameliyatına katılacağı hastasını, hasta odasında ziyaret etmesi ve ameliyat sırası ve sonrası süreçler hakkında bilgilendirmesinin kıymetine dikkat çekti. Arpag’ın araştırmasının sonuçları kongrede paylaşıldı: “Hastanın ameliyat sonrası korku seviyesine tesiri, dert seviyesinin ameliyat sonrası ağrı şiddetine tesiri ve bağlı olarak hastanın opioid kullanımı üzerine tesirini belirlemek gayeli yapılan araştırmanın sonucunda; ameliyathane hemşiresinin ameliyat öncesi hasta ziyareti ve hasta bilgilendirmesinin, hastaların ameliyat sonrası tasalarını azaltmakta olduğu, ağrı şiddetinde manalı bir fark olmasa da ağrı bildirim sıklığının azaldığı ve bu doğrultuda da opioid kullanımının azalmakta olduğu belirlenmiştir. Ameliyathane hemşirelerinin ameliyat öncesi hasta ziyaretleriyle hasta bakımına iştirakinin desteklenmesi önerilmektedir.”

Ameliyathane hemşirelerinin ferdî yenilikçi özellikleri önemli…

Dr. Öğr. Üyesi Nurgül Arpag, “Determination of Individual Innovation Characteristics of Operating Room Nurses” başlıklı özel oturumda sunulan araştırmasında ameliyathane hemşirelerinin yenilikçilik özelliklerinin değerine dikkat çekti. Ameliyathanelerde süratle gelişen teknolojilerin kullanımının burada çalışan hemşirelerin ferdi yenilikçilik özellikleriyle ahenk sağlama ve liderlik etmelerini gerektirdiğini belirten Arpag, bildirisinde “Ameliyathane hemşirelerinin ferdi yenilikçilik özelliklerinin belirlenmesi hedefiyle yapılan araştırma sonucunda, ameliyathane hemşirelerinin eğitim seviyesi ve tecrübe yılı arttıkça yenilikçilik özelliklerinin ve riskleri azaltmaya yönelik tavırlarının artış göstermekte olduğu belirlenmiştir. Sıhhat kuruluşlarının ameliyathane hemşirelerinin eğitim seviyesinin artırılması ve yenilikçilik özelliklerinin desteklenmesi konusunda tedbirler almaları önerilir” görüşlerine yer verdi.

Ameliyathanelerdeki sterilizasyon uygulamasının ehemmiyeti anlatıldı

Dr. Öğr. Üyesi Nurgül Arpag, sözel bildiri olarak sunulan “Can a Strand of Hair Contaminate a Surgical Instrument Set? A Controlled Experimental Study” başlıklı araştırmasında ameliyathanelerdeki sterilizasyon uygulamalarının kıymetine işaret etti. Arpag, araştırmayla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Sterilizasyona hazırlık kademesinde çalışanların gerekli tedbirleri almamış olması nedeniyle istenmedik olay olarak karşılaşılan steril set içinden saç teli çıkması durumunda, setlerin kontaminasyonunu belirlemek emeliyle yapılan bu araştırmanın mikrobiyolojik sonuçlarına nazaran; farklı mikroorganizmalar ile kontamine edilmiş saç telleriyle steril edilen setlerin içeriğinden alınan sürüntü kültürlerinde üreme olmadığı belirlenmiştir. Araştırmada buna rağmen sterilizasyon öncesi hazırlık evresinde tüm çalışanların gerekli tedbirleri almasının değeri vurgulanmakta, saç telinin set içerisine set açıldıktan sonra düşmediğinden emin olunması gerekliliği vurgulanmakta ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu bildirilmektedir.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ