yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Ankara Tabip Odası’ndan Yüksek Sıcaklarda İşçi Sağlığı Uyarısı!

Ankara Tabip Odası emekçi sıhhati, sıhhat sıkıntıları ve meslek hastalıkları konusunda çok sıcak havalarda alınacak tedbirleri hatırlattı.

Ankara Tabip Odası’ndan Yüksek Sıcaklarda İşçi Sağlığı Uyarısı!

Ankara Tabip Odası hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle ‘Yüksek Sıcaklarda Çalışmadan Kaynaklı Personel Sıhhati Sıkıntıları ve Meslek Hastalıkları Bilgi Notu’ yayımladı.

Aşırı sıcakta çalışmaktan kaynaklı emekçi sıhhati problemleri iş kazaları ve iş cinayetlerinin nedenleri ortasındadır. İzlenecek yol ile ilgili bilgi notunda şu unsurlara yer verildi: 
• Sıcak çarpması, kas ağrısı-yıkımı, sıcak baygınlığı yaşayan çalışanlara işyerlerinde acil yardımda bulunulduktan sonra en yakın hastane yahut sıhhat kurumuna nakledilmesi gereklidir.
• Güneş altında, yüksek ısı ve nemli ortamda, havalandırma tertibatının olmadığı ve yetersiz olduğu yerlerde üretim faaliyetleri personel sıhhati ve iş güvenliği kapsamında gözden geçirilmelidir.
• Emekçilere sirkülasyon sisteminde problemlere yol açmayacak, beden sıcaklığını düşürmeye yardımcı, teri dışarı atan, ince materyalden yapılmış giysiler ve esirgeyici ekipmanlar tedarik edilmelidir.
• Çalışanların serinlemesi ve su içmeleri için mola mühletleri tekrar düzenlenmeli ve işyerlerinde sebil üzere su/sıvı kaynaklarına erişimi kolaylaştırılmalıdır.
• İşyerlerinin sıcaklık ve termal konfor denetimi ile iklimlendirme sistemleri bakımı periyodik olarak yapılmalıdır. Çok sıcaklık tespit edildiğinde üretime derhal orta verilmelidir.
• Ocak, döküm, kaynak makinesi üzere yüksek ısılı ortamlarda uzun müddet çalışan çalışanların serinlemesi, beden sıcaklıklarının düşmesi için mola mühletleri uzatılmalı ve sıklaştırılmalıdır. Ağır işkollarında çalışan emekçilerin iş bitiminde duş/banyo yapabilmesi için gerekli şartlar sağlanmalıdır.
• Hükümet; Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı olmak üzere yetkililerce, “sıcak sıhhat aksiyon planı” hayata geçirilmelidir. İşyerlerinde kontroller yapılmalı ve çalışma mühletleri düşürülmelidir. Çalışma saatleri, emekçilerin fizyolojik gereksinimlerine nazaran tekrar düzenlenmelidir. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı) 
author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim