yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Ankara Üniversitesi ile Çukurova Üniversitesinden Afete Hazırlık İçin İş Birliği

Ankara Üniversitesi ile Çukurova Üniversitesi ortasında imzalanan protokolle muhtemel afetlere hazırlık için başlatılan ortak çalışmalar, her iki üniversitenin en üst yöneticilerinin yakın takibi ve dayanağıyla sürüyor.

Ankara Üniversitesi ile Çukurova Üniversitesinden Afete Hazırlık İçin İş Birliği


Türkiye’nin köklü iki yükseköğretim kurumu olan Ankara Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Kahramanmaraş merkezli zelzele felaketinin akabinde, daha evvel mevcut olan protokole ek olarak 9 Ekim 2023 tarihinde “Afete Hazırlık” çalışmalarını içeren bir protokol imzaladı.

Doğal afet, salgın hastalık, büyük yangın, radyasyon ve hava kirliliği üzere kıymetli nitelikteki tabiat ve insan kaynaklı olayların başka ayrı yahut birlikte yaşandığı afet acil durum hallerinde bahisle ilgili hizmetlerin faal bir biçimde yürütülmesini amaçlayan iş birliği protokolü, her iki üniversitenin rektörleri tarafından da yakından takip ediliyor.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel’i ziyaretinde, iki üniversite ortasında ortak yürütülen; afet ve acil durumlarda tarafların birbirine işçi ve gereç dayanağından bilgi ve tecrübe paylaşımına, işçi ve öğrencilerin afet ve acil durumlara hazırlanabilmesi için ortak eğitim programından ortak aksiyon planı hazırlanmasına kadar pek çok hazırlığı kapsayan çalışmalarda gelinen son durum gözden geçirildi.

Rektör Ünüvar, iki üniversite ortasında yürütülen ortak çalışmalara ait yaptığı açıklamada, afete hazırlığın her kurum ve kişi için olduğu üzere üniversiteler için de son derece değerli olduğunu, üniversitelerin de afete hazır hale gelmesi gerektiğini vurguladı.

Geçtiğimiz yıl yaşanan ve “asrın felaketi” diye nitelenen Kahramanmaraş merkezli zelzeleler sonrası mevzunun değerinin acı bir biçimde tekrar hatırlandığını tabir eden Ünüvar, bu kapsamda, afetten etkilenen Çukurova Üniversitesi ile bu türlü bir çalışmayı başlattıklarını ve sürdürdüklerini kaydetti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ