yandex
ankara seo
ankara web tasarım
20.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Ankara Üniversitesinde Zelzeleden Etkilenen Vilayetlerin Türküleri Yankılandı

Ankara Üniversitesinde, 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin açtığı yaraların sarılmasına takviye olmak maksadıyla tüm repertuvarı felaketten etkilenen vilayetlerin türkülerinden oluşan “Deprem Özel Konseri” düzenlendi.

Ankara Üniversitesinde Zelzeleden Etkilenen Vilayetlerin Türküleri Yankılandı

Ankara Üniversitesinde, 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin açtığı yaraların sarılmasına dayanak olmak maksadıyla tüm repertuvarı felaketten etkilenen vilayetlerin türkülerinden oluşan “Deprem Özel Konseri” düzenlendi.

Spor Bilimleri Fakültesi ile Sıhhat, Kültür ve Spor Daire Başkanlığının dayanaklarıyla Lisan ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu’nda düzenlenen konser, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, rektör yardımcıları, dekanlar, akademik ve idari işçi, öğrenciler ve depremzede vatandaşların iştirakiyle gerçekleştirildi.

Henüz iki yıl evvel kurulan ve TRT Yurttan Sesler Topluluğu Şefi Ömer Hayri Uzun idaresinde çalışmalarını sürdüren Ankara Üniversitesi Gönülden Gönüle Türk Halk Müziği Korosu, verdiği ikinci konserinde repertuvarını, sarsıntı felaketinin etkilediği vilayetlerin türkülerinden oluşturdu.

Konserin birinci kısmına “Maraş” türküsüyle başlayan Ankara Üniversitesi Gönülden Gönüle Türk Halk Müziği Korosu, daha sonra Gaziantep, Malatya, Diyarbakır ve Elazığ yöresinden türküler seslendirdi. Koro, ikinci kısımda ise Şanlıurfa, Kilis, Adana, Osmaniye, Hatay ve Adıyaman yöresinden seslendirdiği yapıtlarla salonu dolduran türkü severlere hoş bir akşam yaşattı. Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semiyha Tuncel de seslendirdiği türküyle dinleyenlerden büyük alkış aldı.

Rektör Ünüvar, konser sonunda yaptığı konuşmada, bu türlü bir programa konut sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu tabir etti.

Müziğin çoklukla cümbüşün bir modülü olarak görüldüğünü belirten Ünüvar, müziğin birebir vakitte haykırmanın da bir modülü olduğunun altını çizdi. Ünüvar, “Bir toplumu ayağa kaldıran iki öge görürüm. Birisi şairlerdir. Güçlü şairler daima acılardan doğar. Başkası de bizim ülkemiz için söyleyeyim türkülerdir” sözlerini kullandı.

“Deprem 11 vilayette 14 milyon insanımızı etkiledi” üzere cümleler kurulsa da zelzele felaketinin aslında 85 milyonu derinden etkilediğini aktaran Ünüvar, burada seslendirilen her bir türküyü sarsıntıya yakılan ağıt üzere görmek gerektiğini lisana getirdi.

Ankara Üniversitesinde zelzelenin çabucak akabinde başlatılan yardım faaliyetlerinden de bahseden Ünüvar, “Acıyı paylaştıkça millet oluyoruz. İnşallah el birliğiyle sarsıntı bölgesindeki kardeşlerimizi tekrar ayağa kaldıracağız. Ben tekrardan korumuzu tebrik ediyorum” diye konuştu.

Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semiyha Tuncel de sanatın ve türkülerin şifa olacağı temennisiyle konserin repertuvarını sarsıntıdan etkilenen vilayetlerin türkülerinden oluşturduklarını, böylece sarsıntıda hayatını kaybeden, yaralanan ya da kentini terk etmek zorunda kalanları unutmadıklarını bir defa daha göstermek istediklerini kaydetti.

Program, Rektör Ünüvar’ın emeği geçenlere plaket takdiminin akabinde anı fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Muhammed Mustafa Göçmen
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim