yandex
ankara seo
ankara web tasarım
29.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Antalya Büyükşehir Belediyesi, yenilenebilir

Antalya’nın sahip olduğu varlıklı etraf kıymetlerini korumak ve gelecek kuşaklara taşımak için var gücüyle çalışan Antalya Büyükşehir Belediyesi yenilenebilir güç konusunda da değerli çalışmalar gerçekleştiriyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, yenilenebilir


Başkan Muhittin Böcek, “Doğamıza kelam verdik”

Antalya’nın sahip olduğu güçlü etraf kıymetlerini korumak ve gelecek kuşaklara taşımak için var gücüyle çalışan Antalya Büyükşehir Belediyesi yenilenebilir güç konusunda da değerli çalışmalar gerçekleştiriyor. “Doğamıza kelam verdik” diyen Lider Muhittin Böcek devrinde 17 GES, 4 biyokütle ve 1 atık ısıdan güç tesisi olmak üzere 22 yenilenebilir güç üretim tesisiyle 145 bin hanenin tükettiği elektrik gücünü karşılayacak kıymette pak güç üretiliyor.

“Karbon nötr Antalya” maksadıyla misyona geldiği birinci günden bu yana Antalya’nın daha pak bir etrafa ve tabiata sahip olması için çalışan Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, bu maksada emin adımlarla ilerleyecek projelere imza attı. Kızıllı’da katı atık bertarafında atık ısıdan güç üreten Türkiye’nin birinci tesisi hizmete açıldı.

TÜRKİYE’DE ATIK ISIDAN GÜÇ ÜRETEN BİRİNCİ TESİS

2021 yılında faaliyete geçen tesis 4 bin 500 metrekarelik alanda, 7 milyon 250 bin dolara mal oldu. Tesis, atık ısı kazanları, buhar türbini, kondenser, soğutma kulesi ve su hazırlama ünitelerini içerecek halde, 2.8 MWe konseyi güçte olup, 9 bin hanenin elektrik tüketimine muadil pak güç üretiyor. İklim değişikliğiyle uğraşta karbon salımını azaltan ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne gelir de yaratan bu tesis, atık ısıdan buhar türbini ile güç üreten Türkiye’deki birinci ve tek katı atık tesisi olma özelliği taşıyor. Tesis aylık 75 bin ton karbondioksit muadili emisyon azaltımı sağlıyor.

4 BİYOKÜTLE GÜÇ ÜRETİM TESİSİ

4 biyokütle güç üretim tesisi ile atıktan güç üreten Antalya Büyükşehir Belediyesi, 40,36 MWe şurası güce sahip, aylık 137.300 hanenin elektrik güç muhtaçlığına muadil elektrik üretiyor. Bu sayede 1 milyon 427 bin karbon yutak ağaç muadil sayısı ile 597 bin 500 ton karbondioksit muadili emisyon azaltımı sağlanmış oluyor.

GES SAYISI 21’E YÜKSELİYOR

Sürdürülebilir bir Antalya için çevreci yatırımlar gerçekleştiren Antalya Büyükşehir Belediyesi 17 Güneş Güç Santrali ile Antalya’nın güneşini güce çeviriyor. Belediye hizmet binası ve Ulaşım A.Ş. çatıları üzerine kurulan depolamalı çatı GES’ler ile gücünü üreterek depolayan birinci kamu binası olma özelliği taşıyor. Toplam 12.67 MWp şurası güçteki 17 GES ile, yıllık 7.250 haneye muadil, 20.870 MWh/yıl güç üretimi yapılıyor. 7 GES sayısı Lider Muhittin Böcek devrinde, 17 GES’e, şurası güç de 3 katına çıkarıldı.

Uygulama projeleri tamamlanan 710 kW’lık Manavgat Hali çatı GES, 600 kW’lık Alanya içme suyu arıtma tesisi çatı GES, 450 kW’lık Kütükçü terfi istasyonu çatı GES ve 300 kW’lık ASAT hizmet binası çatı GES’leri hayata geçirilerek ilave 4 GES ile Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin GES sayısı 21’e ulaşmış olacak.

HEDEFLERİMİZİ DAHA İLERİYE TAŞIYACAĞIZ

Görev müddetince daha pak bir Antalya için çevreci yatırımlara sürat verdiklerini söyleyen Lider Muhittin Böcek, “Antalya Büyükşehir Belediyemizin yenilenebilir güç yatırımları ve güç verimliliği uygulamaları sayesinde Belediye ve ASAT binalarımızda nötr karbon amaçlarımıza ulaştık. TSE tarafından Türkiye’nin birinci İklim Dostu kuruluş dokümanını alan belediye olduk. Bundan sonraki süreçte de yaptığımız çalışmalara yenilerini ekleyerek “Çevre ve tabiat dostu Antalya” amacımızı daha da ileriye taşıyacağız” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ