yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Antalya’nın suyu emin ellerde

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, suyun kalitesinin izlenmesi emeliyle alt yapısını güçlendirdi. 2011 yılından bu yana akredite olan ASAT Genel Müdürlüğü Su Kalite Denetim Laboratuvarına 18 milyon TL’lik yatırımla son teknoloji 3 adet aygıt alındı. Ziraî ve endüstriyel kirliliğin izlenmesi ismine büyük ehemmiyet taşıyan aygıtlarla ASAT Genel Müdürlüğü’nün tahlil kapsamı 2 katına çıkarılmış oldu.

Antalya’nın suyu emin ellerde


Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, suyun kalitesinin izlenmesi hedefiyle alt yapısını güçlendirdi. 2011 yılından bu yana akredite olan ASAT Genel Müdürlüğü Su Kalite Denetim Laboratuvarına 18 milyon TL’lik yatırımla son teknoloji 3 adet aygıt alındı. Ziraî ve endüstriyel kirliliğin izlenmesi ismine büyük değer taşıyan cihazlarla ASAT Genel Müdürlüğü’nün tahlil kapsamı 2 katına çıkarılmış oldu.

 

Yıllık 6 bin numunede 160 bin parametrede tahlil gerçekleştiren Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü Su Kalite Denetim Laboratuvarı, Antalya halkına sunulan suyun daha sağlıklı ve kaliteli olması için alt yapısını güçlendirdi. 2011 yılından bu yana akredite olan laboratuvara 18 milyon TL’lik yatırımla likit ve gaz kromotografi aygıtları alındı. Yeni cihazlarla ASAT Genel Müdürlüğü Su Kalite Denetim Laboratuvarı ilgili yönetmelikler kapsamında bütün parametrelerin tahlillerini yapabilir duruma geldi.

ANALİZ KAPSAMI 2 KATINA ÇIKACAK

Yeni gelen aygıtlarla ilgili laboratuvarda misyon alan deney çalışanının eğitimden geçtiğini söyleyen ASAT Genel Müdürlüğü Laboratuvar Şube Müdürü Biyolog Adil Doğan,  “2011 yılından bu yana akredite olan su kalite denetim laboratuvarımızda tahlillerimizi gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 38 parametrede akreditasyonumuz bulunuyor. Yıllık olarak da 6 bin numunede yaklaşık 160 bin parametrede tahlil gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda gelişen teknolojiyi izlemek açısından bilhassa kromotografi, likit kromotografi, gaz kromotografi aygıtları alarak kapasitemizi geliştireceğiz. Ziraî kirliliğin ve endüstriyel kirliliğin izlenmesi bizler için çok kıymetli. Tahlil kapsamımızı 2 katına çıkartarak Antalya’ya sunduğumuz suyun daha kaliteli ve sağlıklı olması için izleme çalışmalarını sürdürüyoruz. İlgili yönetmelikler kapsamında bütün parametrelerin tahlillerini yapabilir duruma geleceğiz” dedi.

MİKRO KİRLETİCİLER İZLENECEK

ASAT çalışanına eğitim veren Dr. Kartal Çetintürk özellikle kansere ve hormonlarda bozucu etkene sebebiyet verebilecek olan mikro kirleticilerin izlenmesi açısından alınan aygıtların son derece değerli olduğunu söyledi. Çetintürk, “Burada çok değerli bir yatırım var. Avrupa Su Çerçeve Direktifinin limitler ve kimyasallar manasında ortaya çıkardığı bir listemiz var. Bu listenin uygulanmasıyla ilgili güçlenen alt yapısıyla bir arada, mevcut işçi sayısında bir değişikliğe gitmeden otomatize sistemler ile ASAT’ın numune kapasitesi artacak. Günlük numune kapasitesinin üste çekilmesiyle bir arada yeraltı suları, ırmak suyu, yerüstü suları üzere daha fazla noktadan numuneye bakılabilecek” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim