yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Aşı Reddi Nedeniyle Aile Sağlığı Merkezi Personeli Mağdur Edilmemeli 

Aile Sıhhati Merkezi çalışanlarının ailelerin aşı reddi kararı nedeniyle maddi kayıp yaşadıkları bildirildi. 

Aşı Reddi Nedeniyle Aile Sağlığı Merkezi Personeli Mağdur Edilmemeli 

Aile Sıhhati Merkezi çalışanlarının ailelerin aşı reddi kararı nedeniyle maddi kayıp yaşadıkları bildirildi. 

Vatandaşın aşı reddi ve Aile Sıhhati Merkezlerinde (ASM) olmayan röntgen, mamografi aygıtları ve bu aygıtlarla yapılması gereken hasta takipleri için vatandaşın sıhhat kuruluşlarına başvurmamaları nedeniyle ASM’de vazife yapan Aile Doktoru, Aile Sıhhati Çalışanlarının sorumlu tutulamayacakları hakkında Türk Sıhhat Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker açıklama yaptı.

AŞI REDDİ ARTTI ! 

Aşı Reddi İçin Islak İmzalı Belge 

Şube Başkanı Ömer Çeker yapmış olduğu açıklamada, şu sözlere yer verdi, “Aile Sıhhati Merkezlerinde (ASM) vazife yapan Aile Tabibi ve Aile Sıhhati Çalışanları performans ödemelerini Aile Hekimliği Mukavele ve Ödeme Yönetmeliği kararları çerçevesinde almaktadırlar. Bu ödemeler içerisinde bağışıklama sistemi yani aşı takibi, vb. süreçler kıymetli yer tutmaktadırlar.  ASM’de vazife yapan Aile Tabipleri ve Aile Sıhhati Elemanları 2024 Mayıs ayı devrine ilişkin performans iş ve süreçlerinin tamamlamış olmalarına ve yapılan aşı reddi ile ilgili süreçler hakkında vatandaşlardan ıslak imzalı dokümanlar alınarak Sıhhat Müdürlüklerine sunmalarına karşın hastalar yine ASM davet edilerek tekrar evrak düzenlemeleri Müdürlük tarafından Aile Tabiplerine, Aile Sıhhati Çalışanlarına duyuru yapılmak suretiyle  bildirilmiştir. Kamu patronu Mayıs ayının bitmesine ramak kala yeni evrak düzenleme kararı ASM’de iş yükünü gereksizce arttırmaktadır.

Çalışan Cezalandırılmamalı 

Sağlık Müdürlüklerinin E.210017606-131.10.01-235604382 sayılı yazısı gereği ‘’aşı “ yapılmama durumu ‘’Yapılmadı’’ ve aşı yapılamama nedeni ‘’Ret’’ olan süreçler performans hesaplamalarından hariç tutulmayacak olup, gereken ve yapılmamış aşı olarak sayılacağına dair yazı yayınlamıştır. Yayınlanan yazıya istinaden ASM’de vazife yapan çalışanlar ekonomik olarak mağdur olmaktadır. Son vakitlerde ülkemizde de bir aşı aksiliği kelam konusu olup vatandaşlar aşı takviminde olan pek çok aşıyı yaptırmamakta ve reddetmektedir. Vatandaş aşıyı yaptırmayı ret ettiği için çalışan cezalandırılmamalıdır.

Hastaneye Gitmiyor 

ASM çalışanlarının sorumluluğunun olmadığı bir durum nedeniyle bir performans kesintisi yapılmasının fiyatta adaletin sağlanması unsuruna terslik teşkil etmektedir. Tekrar ASM’de olmayan röntgen, mamografi aygıtları bulunmadığı için muayene için Aile Tabibine baş vuran vatandaşların röntgen, mamografisi çekilemediği için vatandaşlar Röntgen, mamografi aygıtlarının bulunduğu sıhhat kuruluşlarına sevk edilmektedir. Sevk edilen vatandaşlar ya hastaneye gitmiyor yada gidip röntgen sinemalarını çektiriyor, filim sonuçlarını Aile Tabibine getirmiyor. 

Aşı Nedeniyle Kesinti Yapılamaz

Vatandaş sonuçları Aile Doktoruna getirilmediği için tabip performans cezası aldığından ekonomik kayba uğruyor. Vatandaş kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediği için ASM vazife yapan Aile Doktoru ve Aile Sıhhati Çalışanı cezalandırılmaması gerek. Performans kesintisine neden olacak Aşı reddi. Röntgen, mamografi uygulamasının iptali için 04.06.2024 tarih ve 352 sayılı yazı ile Türk Sıhhat Sen Genel Merkezi Bakanlığa müracaatta bulunulmuştur. Sorumlulukları olmayan bir durum nedeniyle çalışanların mağdur edilmesi kabul edilemez. Süreci yakından takip ediyoruz. Çalışanların hukuksuz bir biçimde performanslarından kesinti yapılamaz. 

Zorla Aşı Mı Yapacaklar ? 

Suç başkasınındır da niye oburu mahkûm? ASM çalışanları aşıları takip ediyor, aileleri arıyor lakin aileler aşıyı reddediyorlar. Bunun sonucunda vatandaş aşı reddinden ve Sıhhat kuruluşlarına gidip Röntgen, mamografi çektirmediklerinden ve sonuçları Aile Tabiplerine bildirmediklerinden ASM çalışanlarından hatırı sayılır performans (Ekonomik) kesintisi yapılıyor. Bunun mantık içerisinde bir izah etmek mümkün değildir. Çalışanlar ne yapacaklar zorla aşımı yapacaklar yahut aileleri ikna etmek için yollara düşüp kapı kapı mı gezecekler? Neyse ki Türk Sağlık- Sen bu mevzuda Bakanlığa müracaat yapmıştır. Bakanlık acil düzenleme yapmaz ise türel süreçler başlatılacaktır. ASM çalışanlarını haksızlığa uğramalarına müsaade etmeyiz.” Diyerek kelamlarını sonlandırdı. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı) 

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ