yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Aşıyla zonadan korunun

Zona, ciltte ağrılı döküntülere yol açan ve Zona Herpes Zoster virüsü kaynaklı bir hastalık.

Aşıyla zonadan korunun


Daha evvel suçiçeği geçirmiş şahısların hudut hücrelerinde uyku halinde uzun yıllar bekleyebilen virüsün, kişinin bağışıklığı zayıfladığı anda kendini gösterdiğini açıklayan Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, “Zona bilhassa 50 yaş üstü bireylerde daha sık görülüyor. Her 3 bireyden biri hayatı boyunca en az bir kez bu enfeksiyonla karşı karşıya kalıyor. Bu sebeple hastalıktan korunmak için aşı çok kıymetli. Zona aşısı, hastalığı yüzde 90 oranında önlüyor” açıklamasında bulundu.

Zona hastalığının çoklukla bedenin tek bir tarafında görüldüğünü ve yüksek ateşle başladığını paylaşan Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, “Zonanın öteki belirtileri ortasında; ağrı, yanma, kaşıntı, yorgunluk, halsizlik, kabarcık ve döküntü yer alıyor. Hastalığı tetikleyerek gün yüzüne çıkartan faktörlerden kimileri ise; duygusal gerilim, diyabet, bağışıklığı baskılayıcı ilaçların kullanımı ve kronik rahatsızlıklar” tabirlerini kullandı.

Daha evvel zona geçirenler de aşı olmalı

Zonadan en değerli korunma yolunun aşı olduğunu vurgulayan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, “Aşı iki doz halinde kola uygulanır, ikinci doz birincisinden 2 ya da 6 ay sonra yapılır. Süreç sonrasında enjeksiyon yerinde ağrı, kızarıklık, şişme üzere lokal yan tesirler nadiren de olsa görülebilir. Bu belirtiler çoklukla 2-3 gün içinde geçer. Aşı uygulandıktan sonraki 7 yıl boyunca yüksek düzeyde müdafaa sağlar. Hastalığın tekrar etme riski bulunduğu için daha evvel zona geçirmiş olanlar da aşı olmalı. Alerjisi olanlar, gebeler ve hastalığı yakın vakitte atlatanlara aşı önerilmez” formunda konuştu.

Aşının, zonanın en kıymetli komplikasyonu olan postherpetik nevralji yani enfeksiyon sonrası sonlarda ağrı ve yanmayı engellediğini belirten Doç. Dr. Elif Hakko, “Aşının aktifliği 50-69 yaş ortasında yüzde 97, 70 yaş ve üstünde yüzde 91, bağışıklığı önemli baskılanmış şahıslarda ise yüzde 68-91 oranında” dedi.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, zonadan korunmanın 4 yolunu paylaştı:

Aşı olun: Aşı, zonanın görülme riskini azaltır. Bilhassa 50 yaş ve üstü bireyler için çok kıymetlidir.

Stresi önleyin: Aşırı gerilim, zonaya sebep olabilir. Gerilimden uzak durmak zonadan korunmaya yardımcı olur.

Bağışıklık sisteminizi güçlü tutun: Sağlıklı beslenme, sistemli idman ve kâfi uyku bağışıklık sistemini güçlendirerek zonayı önlemeye yardımcı olur.

Hijyene dikkat edin: Hijyene ve paklık kurallarına dikkat etmek zonanın yayılmasını önlemeye yardımcı olur.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim