yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Atma Bağışla kampanyasıyla 6 yılda 5 binden fazla çocuğa nitelikli eğitim desteği sağlandı

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV), sürdürdüğü ‘Atma Bağışla Projesi’ ile 2017 yılından bu yana 5 binden fazla çocuğa nitelikli eğitim takviyesi sağlandı.

Atma Bağışla kampanyasıyla 6 yılda 5 binden fazla çocuğa nitelikli eğitim desteği sağlandı


Proje kapsamında etraf için ziyanlı olan e-atıklar TEGV’e bağışlanıyor, akabinde bu atıklar geri dönüşüm için tesise iletiliyor. Böylelikle tabiatın korunmasına katkı sağlanırken, elde edilen gelirle de çocukların eğitimine dayanak olunuyor.

“Bir Çocuk Değişir, Türkiye Gelişir” mottosuyla çağdaş jenerasyonların yetişmesi için Türkiye genelindeki aktiflik noktalarında ilköğretim çağındaki çocuklara nitelikli eğitim dayanağı sağlayan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV), 2017’den bu yana sürdürdüğü ‘Atma Bağışla Projesi ile bugüne kadar 5 binin üzerinde çocuğa nitelikli eğitim takviyesi sağlandı. TEGV’in T.C. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Yetkilendirilmiş Kuruluş olarak görevlendirilen Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ile ortak hareket ederek 2017 yılında hayata geçirdiği ‘Atma Bağışla Projesi’ kapsamında meskende, okulda, iş yerinde kullanılmayan e-atıklar TEGV’e bağışlanıyor. Proje ile tabiatın korunmasına katkı sağlanırken bağışlarla elde edilen gelirle imkânı kısıtlı çocukların TEGV’de nitelikli eğitim dayanağı alması sağlanıyor. Projenin başladığı 2017 yılından bugüne kadar 540 tondan fazla e-atık toplandı ve 25 binden fazla kargo gönderisiyle e-atıklar taşındı. 

TEGV’e bağışlanan e-atıklar geri dönüşüm tesisine gönderiliyor

Kampanyaya dayanak vermek ise hayli kolay. Küçük e-atıklar 30 kilo yahut 30 desi biçiminde paketlenerek 902 513 042 koduyla PTT aracılığıyla mutabakatlı geri dönüşüm tesisine fiyatsız olarak gönderilebiliyor. 250 kilogram ve üzerindeki atıklar için lisanslı geri dönüşüm tesisi aracı adrese gelerek fiyatsız alım sağlayabiliyor. Atma Bağışla, Birleşmiş Milletler Global Kalkınma Amaçlarından nitelikli eğitim, pak su ve sanitasyon, sürdürülebilir kentler ve topluluklar, sorumlu üretim ve tüketim, surdaki hayat ile karasal hayat hususlarıyla de direkt bağlantılı. “Atma Bağışla Projesi” değişime istikamet veren önder projelerin ödüllendirildiği Türkiye Kurumsal Sorumluluk Derneği’nin 15. Kurumsal Toplumsal Sorumluluk Tepesi’nde “Sürdürülebilirlik Kalkınma Emellerine Bedel Katan Ödülleri” kapsamında Atık İdare kategorisinde mükafata layık görüldü ve Bronz ödül kazandı. Proje ayrıyeten Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından ‘Sürdürülebilir İş Ödülü’ne de layık görüldü.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ