yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Bakan Göktaş, İlk Anne Müzesini Ziyaret Etti

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, teması annelik olan pek çok sanat yapıtının bulunduğu, anneliğin ve Anadolu’nun annelik tarihinin sanat yapıtlarıyla yorumlandığı Türkiye’nin birinci Anne Müzesi’ni gezdi

Bakan Göktaş, İlk Anne Müzesini Ziyaret Etti

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, teması annelik olan pek çok sanat yapıtının bulunduğu, anneliğin ve Anadolu’nun annelik tarihinin sanat yapıtlarıyla yorumlandığı Türkiye’nin birinci Anne Müzesi’ni gezdi

Bakan Göktaş’ı ziyaretinde “Anne Müzesi”nin kurucusu Şermin Yaşar karşıladı. Göktaş kendisini karşılayan Yaşar’a “Hayırlı uğurlu olsun. Büyük emek harcadınız” dedi. Yaşar ile müzeyi gezen Bakan Göktaş, müzedeki birçok değerli sanatkara ilişkin anne ve çocuk temalı tablolar, heykeller ve koleksiyonlara ait bilgi aldı. Göktaş, müzede yer alan geçmişten bugüne annelerin kullandığı ve anneliği simgeleyen eşyalar, nesneler ve anneliğin pahasına dikkati çeken sanatsal çalışmalar hakkında tek tek bilgi alarak, süreksiz stant alanındaki Cumhuriyet Müzesi envanterine kayıtlı Mustafa Kemal Atatürk’ün bebeklik eşyaları zıbını ve başlığı ile Zübeyde Hanım’ın seccadesini inceledi.

Müze Kurucusunu Tebrik Etti

Dünya anne bebek koleksiyonunun bulunduğu salonda 50’den fazla ülkeye ilişkin anne bebek temalı ve görselli antika bebekleri de gözlemleyen Göktaş, müzede oluşturulan bir alanda farklı ülkelerin ninnilerini dinledi Müzeyi ziyaret eden vatandaşlarla da sohbet eden Göktaş, yaptığı açıklamada müze ziyareti sürecince çok duygulandığını belirterek, “Burada herkes, kendisine ilişkin, annesine ilişkin, köklerine ilişkin ancak birebir vakitte anneler de kendilerine ilişkin bir kesim bulabiliyor. Hem hüznü hem geleceği hem çağdaşlığı ancak birebir vakitte tarihimizin, köklerimizin çok derin çalışıldığı bir müze olmuş.” dedi. Müze kurucusu Yaşar’ı tebrik eden Göktaş, müzede annenin kutsallığının ve tarihinin çok hoş vurgulandığını söyledi.

Gazzeli Anneler

Yaklaşan Anneler Günü hasebiyle başta şehit ve gazi yakınları olmak üzere bütün annelerin gününü kutlayan Göktaş, “Türkiye’deki ve dünyadaki tüm annelerin gününü kutluyorum. Gazzeli annelerimizi ve savaş altında maalesef bu kuvvetli süreci yaşamak zorunda olan annelerimizin de gününü kutluyorum.” tabirlerini kullandı. Şermin Yaşar’da Bakan Göktaş’ın ziyaretinden dolayı gurur duyduğunu belirterek, teşekkürlerini iletti. Yaşar, dünyadaki tüm annelerin hislerini ve Anadolu’nun annelik tarihini anlatabilmek için bu müzenin yolunu açtığını anlattı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ