yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Barilla 15 yıllık taahhüdünü aktaran sürdürülebilirlik raporunu yayımladı

Küresel gıda lideri Barilla, çevre yönetimi, inovasyon, beslenme ve toplum refahına yönelik 15 yıllık taahhüdünü aktaran 2023 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. Şirket, istikrarlı beslenmeyi teşvik eden, yenilenebilir güç ve stratejik bir vizyonla çevresel sürdürülebilirliği destekleyen bir besin kültürü yaratma amacıyla seyahatine devam ediyor.

Barilla 15 yıllık taahhüdünü aktaran sürdürülebilirlik raporunu yayımladı


Türkiye’deki Bolu fabrikası dahil olmak üzere, dünya çapında toplam 30 tesisinde ürettiği eserlerle, her gün 100’ü aşkın ülkede milyonlarca sofraya ulaşan gıda lideri Barilla; çevre yönetimi, inovasyon, beslenme ve toplum refahına yönelik 15 yıllık taahhüdünü aktaran 2023 Sürdürülebilirlik Raporu’nu Dünya Etraf Günü’nde yayınladı. 

Barilla, istikrarlı beslenmeyi teşvik eden, yenilenebilir güç ve stratejik bir vizyonla çevresel sürdürülebilirliği destekleyen bir besin kültürü yaratma amacıyla seyahatine devam ediyor. Bu maksat doğrultusunda gerçekleştirdiği çalışmaları ile Barilla, dünyanın önde gelen kurumsal prestij araştırmalarından biri olan “2024 Küresel RepTrak 100” listesinde global ölçekte yılın en prestijli besin şirketi oldu ve genel listede ise 29’uncu sırada yer alma muvaffakiyetini gösterdi.

Raporun önsözünde, şirketin idaresindeki dördüncü jenerasyonu temsil eden Guido, Luca ve Paolo Barilla kardeşlerin geleceğe dair görüşleri şu halde yer alıyor: “Barilla olarak bugün çok daha fazla lezzet, beslenme, besin güvenliği, etraf, erişilebilirlik, insan, bağlantı ve gelecek mevzularına odaklanıyoruz. Bu mevzuları odağımıza alırken ise; spagetti, bisküvi, ekmek ya da sos fark etmeksizin tüm eserlerimizin kalitesinden, yaptığımız işin özünden, aldığımız aksiyonlardan ve markalarımızın bedelinden her zamankinden daha fazla kelam etmeyi önemsiyoruz. Önümüzde uzun ve dolambaçlı bir yol olduğunun farkındayız, lakin Barilla’daki herkesin bağlılığı ve tutkusu, bizi bekleyen zorluklarla yüzleşmeye, geleceğe hakikat seyahatimizi planlamaya hazır olmamızı sağlıyor.

2023 Sürdürülebilirlik Raporu’nun Barilla’nın “Daha Düzgün Bir Hayat İçin Yemek Keyfi” maksadına bağlılığını vurguladığını aktaran Barilla Kümesi CEO’su Gianluca Di Tondo “Bu taahhüt kapsamında sürdürülebilirlik raporumuz başarılarımızı ve önümüzdeki yıllarda karşılaşacağımız zorlukları aktarıyor. Bu süreçte, iş yapma biçimimizi uygunlaştırmak için kıymetli teşebbüslerde bulunduk. Temel kıymetlerimize bağlı kalırken, çalışanlarımıza, müşterilerimize, iş ortaklarımıza ve gezegenimize büsbütün saygılı, sağlıklı büyüme isteğimiz bize rehberlik ediyor” diye konuştu. 

13 YILDA 500 ESERİ TEKRAR FORMÜLE ETTİ 

Barilla, 2023 yılının başından bu yana, insanların refahını olumlu istikamette etkilemeyi amaçlayan şirketin tüm Ar-Ge ve yatırım faaliyetlerine taraf veren bir beslenme kılavuzu olan “Grup Beslenme ve Sağlıklı Hayat Modeli”ni geliştiriyor. Bu model ile şirket, müşterilerine sağlıklı bir hayat usulüne uygun olan lezzetli ve besleyici eserleri porsiyon bilgileriyle birlikte sunuyor. 

Barilla, 2010 yılından bu yana yaklaşık 500 eserin yine formüle edilmesini sağlayarak doymuş yağ, şeker ve tuzu azaltıp lif içeriğini artırdı. Ayrıyeten şirket, 2023 yılında şeker eksiz, lif bakımından varlıklı, karakılçık buğdayı, yulaf, çavdar ve karabuğday üzere buğdaya alternatif tahıllar içeren 16 lezzetli eserin yanı sıra baklagiller, kuru meyve içeren yahut tek porsiyonluk paketlerdeki eserleri piyasaya sürdü.

TEDARİKÇİ ÇEŞİTLİLİĞİ VE KAPSAYICILIĞINDA GLOBAL ŞAMPİYON SEÇİLDİ

Barilla, hem kendi bünyesinde hem de global tedarik zincirinde kapsayıcılığı ve çeşitliliği teşvik etme konusunda da değerli adımlar atmaya devam ediyor. Şirket; cinsiyete dayalı fiyat eşitsizliğini ortadan kaldıran ve tedarik zincirinde kültürel değişimi teşvik eden kıymetli uygulamalara imza atıyor. Bu sayede olumlu bir değişim yaratan ve daha kapsayıcı bir çalışma ortamı sunan şirket, 2018 yılında tedarik zincirinde kültürel değişimi teşvik etmek için bir Global Tedarikçi Çeşitlilik Programı da başlatmıştı. Bu çalışmalarıyla şirket, kurumsal alıcılar ile bayanlara ilişkin tedarikçileri bir ortaya getiren ve kâr maksadı gütmeyen global bir kuruluş olan WeConnect International tarafından açıklanan Tedarikçi Çeşitliliği ve Kapsayıcılığı Global Şampiyonlar listesinin tepesinde yer aldı.

2020 yılında cinsiyetler ortası fiyat eşitliğini sağlayan şirket, bu yılın başında ise Global Doğum Müsaadesi Kurumsal Politikası’nı yürürlüğe aldı. Bu yeni siyaset ile çalışan annelerin yasal doğum müsaadesine ek olarak, babaların da bu sürece ahenk sağlamalarına ve annelere dayanak vermelerine yardımcı olmak ismine, babalara özel en az 12 haftalık müsaade sağlandı. Evlat edinen anne-babalar da uygulama kapsamına alındı. Barilla bu uygulama ile dünya çapındaki 9.000’den fazla çalışanı için daha da kapsayıcı bir işyeri oluşturmayı ve daha yeterli bir iş-yaşam istikrarı sağlamayı hedefliyor.

ÇEVRESEL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VİZYONUNU TARLADAN SOFRAYA SÜRDÜRÜYOR  

2023 yılında dünya çapındaki 30 tesisinde yaklaşık 2 milyon ton besin üreten Barilla, tüm tedarik zinciri boyunca daha fazla verimliliği hedefliyor. Üretim tesislerinin güzelleştirilmesine yönelik devam eden yatırımlar ve 8.500’den fazla çiftçinin sürdürülebilir tarım projelerine iştiraki sayesinde Barilla, mahallî tarıma takviyesini sürdürüyor. Kümenin tüm makarna markalarının temel bileşeni olan durum buğdayının tüm dünyada %89’u, Türkiye’de ise tamamı mahallî üreticilerden satın alınıyor.

Şirket, Wasa markası kapsamında iş birliği ile çavdar tedarik zincirinde de kimi rejeneratif tarım projelerinin pilot uygulamasını yürütüyor. Proje kapsamında Almanya ve İsveç’te 14 çiftçiden örtü bitkileri, arazinin asgarî seviyede işlenmesi, eser rotasyonu ve amaca yönelik gübre kullanımı üzere rejeneratif tarım tekniklerini uygulamaları istendi. 

Şirket, yalnızca 2023 yılında süreç optimizasyonu, üretim tesisi sistemlerinde iyileştirmeler, güç verimliliği tahlilleri ve kendi gücünü üreten tesislerine 10 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yaptı. 2010 yılından bu yana, sera gazı emisyonlarında yüzde 28 ve su kullanımında yüzde 21 azalma sağlanırken, elektriğin yüzde 62’si su, güneş ve rüzgâr üzere yenilenebilir kaynaklardan elde ediliyor. Bu oran Pesto Barilla üzere çeşnilerin ve Wasa, Harrys ve Mulino Bianco üzere markalarla unlu mamüllerin üretiminde yüzde 100’e kadar çıkıyor. 

Dünya çapında, Barilla Grubu’nun makarna, sos, pesto, ekmek, bisküvi ve atıştırmalıklarının neredeyse %100’ü geri dönüştürülebilir olarak tasarlanmasının yanı sıra eserlerde kullanılan kağıt ve kartonun %99’undan fazlası sorumlu bir biçimde yönetilen ormanlardan temin ediliyor.

YEREL TOPLULUKLARI DESTEKLEMEK İÇİN 60 MİLYON EURO BAĞIŞLADI

2023 yılında Barilla, nüfus artarken besine erişimi teşvik etmek, kapsayıcılığı artırmak, toplumların gelişimini desteklemek ve ülkemizde meydana gelen büyük sarsıntı üzere felaketlerin yaralarının sarılmasına katkı sunmak maksadıyla, ortalarında Türkiye’nin de dahil olduğu, faaliyet gösterdiği çeşitli ülkelerde toplam 3,2 milyon Euro pahasında nakdi ve 3 bin 200 ton eser bağışı ile lokal toplulukları destekledi. Barilla, 2010 yılından bu yana yaptığı nakdi yardımların toplamını 60 milyon Euro’ya, eser bağışını ise 50 bin tona çıkardı. 

2023 Sürdürülebilirlik Raporu’nda şirketin büyüme datalarına de yer verildi. Buna nazaran Barilla’nın cirosu 2023 yılında 4.869 milyon Euro olarak gerçekleşti. Şirket cironun yaklaşık yüzde 5’ini eser inovasyonu, verimliliğin ve üretim kapasitesinin artırılması çalışmalarına ayırdı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim