yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Barış Akademisyeni Bildirisi Paylaşan Öğretmen Hakkında AYM Karar Verdi!

Anayasa Mahkemesi Barış Akademisyeni Bildirisini toplumsal medyada paylaşan öğretmen hakkındaki kararını açıkladı.

Barış Akademisyeni Bildirisi Paylaşan Öğretmen Hakkında AYM Karar Verdi!

Anayasa Mahkemesi (AYM), Barış Akademisyenleri’nin ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisini toplumsal medyada paylaşan öğretmen G.Ş.’ye verilen disiplin cezasında ihlal bulmadı. AYM, hareketin devlet memurluğu statüsünün sağladığı prestij ve itimada ters olduğuna hükmetti.

Bianet’ten Hikmet Adal’ın haberine nazaran, Öğretmen G.Ş., bildiriyi paylaştıktan sonra okul yönetimi tarafından idari soruşturmaya tabi tutuldu. Savunmasında, paylaşımının kamu vazifesiyle ilgisi olmadığını ve bildirinin hükümet siyasetlerini eleştirdiğini belirtti. G.Ş., bu paylaşımın söz özgürlüğü kapsamında kıymetlendirilmesi gerektiğini savundu. Okul idaresi, G.Ş.’nin “terörle uğraşa karşı hazırlanan bildiriye dayanak verdiği” gerekçesiyle Devlet Memurları Kanunu’nun 125. hususu uyarınca “hizmet dışında devlet memurunun prestij ve itimat hissini sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak” suçlamasıyla kınama cezası verdi. G.Ş., bu cezaya karşı yönetim mahkemesine başvurdu fakat mahkeme, “devlet memurlarının sadakat ve tarafsızlık yükümlülüğü altında olduğunu ve siyasi ile ideolojik hedefli beyan ve harekette bulunamayacağını” belirterek talebi reddetti.

“İhlal yok, daha dikkatli lisan kullanılmalı”

G.Ş., tabir özgürlüğünün ihlal edildiğini belirterek belgeyi Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. AYM, 28 Mart’ta belgeyi görüştü. Mahkeme, bildiride çatışmaların sona erdirilmesi talebinin baskın olduğunu belirterek, devlet memurlarının görüşlerini istikrarlı ve tarafsız bir halde açıklaması gerektiğine vurgu yaptı. AYM, kamu vazifelisi olan başvurucudan devletin terörle gayret siyasetlerini eleştirirken daha dikkatli bir lisan kullanmasının beklendiğini tabir etti. AYM, G.Ş.’ye verilen disiplin cezasında bir ihlal olmadığına karar verdi. (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim