yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Başarı ve mutluluğun önündeki gizli engel: Kendini sabote etme!

Kişinin kendi başarısızlığına yahut mutsuzluğuna yol açabilen kendini sabote etme davranışı, fizikî, duygusal, zihinsel ve toplumsal açıdan farklı hallerde kendini gösterebiliyor.

Başarı ve mutluluğun önündeki gizli engel: Kendini sabote etme!


“Kendini sabote etme davranışı ruhsal bir baş etme düzeneği olarak ele alınabilir.” diyen Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Gül Eryılmaz, başarısızlık ya da sevilmediğini derinlerde bir yerde hissettiğini düşünen birinin bununla yüzleşmemek için bilhassa romantik alakayı bir biçimde sabote edeceğini söyledi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Gül Eryılmaz, kendini sabote etme davranışına ait değerlendirmede bulundu.

“Kendini sabote etme davranışı ruhsal bir baş etme düzeneği olarak ele alınabilir.” diyen Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Gül Eryılmaz, kişinin kendisinde karşılaşmak istemediği özelliklerine ve kırılgan bulduğu tarafına karşı geliştirdiği bir savaş olduğunu söz etti.

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Gül Eryılmaz, “Örneğin, başarısızlık ya da sevilmediğini derinlerde bir yerde hissettiğini düşünen biri bununla yüzleşmemek için çok fedakâr ya da denetimsiz bir biçimde davranmaya devam edecektir. Bilhassa romantik alakayı bir halde sabote edecek ve ilişkisizlik ona daha inançlı gelecektir.” diye konuştu.

Kendimizle yakınlaşmak da bir başlangıç

Bu davranış fark edilmediğinde ve bununla ilgili ruhsal farkındalık gelişmediğinde kişinin öz inancını azaltacağını ve sağlıklı münasebetler kuramayacağını da vurgulayan Prof. Dr. Gül Eryılmaz, şöyle devam etti:

“İçimizde daha güçlü modüller olduğu üzere daha az güçlü kesimler da olabilir. Hatta en değerlisi sürgüne gönderdiğimiz kesimimiz bile olabilir. Bu nedenle kendimizle yakınlaşmak, bu yüreği göstermek, sürgüne giden modülümüzle en azından irtibatta olma motivasyonu göstermek, kendine sabote etme davranışını değiştirmek için bir başlangıç.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ