yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Başkan Altay Başta Çiftçiler Olmak Üzere Tüm Konyalıları Su Tasarrufuna Davet Etti

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, düzenlediği basın toplantısında Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği etraf yatırımlarını ve su tasarrufu konusunda yürüttükleri çalışmaları anlattı.

Başkan Altay Başta Çiftçiler Olmak Üzere Tüm Konyalıları Su Tasarrufuna Davet Etti


Sıfır Karbon binalar, yeşil güç, doğalgaz dönüşümü, hidroelektrik santralleri, merkez ve ilçelerdeki atık su arıtma tesisleri, Sıfır Atık, GES projeleri, kaliteli içme suyu, ağaçlandırma ve taşkın muhafaza çalışmaları başta olmak üzere onlarca etraf projesi hakkında bilgi veren Lider Altay, tüm bu çalışmaları hayata geçirirken en büyük gayelerinin kendilerinden sonraki kuşaklara çok daha yaşanabilir bir dünya bırakmak olduğunu söyledi. Global iklim değişikliği ile çabayı en aktif biçimde yürüttüklerini belirten Lider Altay, “Su azlığının yaşadığı bu günlerde tasarrufa daha çok ehemmiyet vermemiz gerekiyor. Su tasarrufunu hayatımızın bir modülü haline getirmek, dünyamızın geleceği ve yeni jenerasyonlar için büyük ehemmiyet taşıyor. Birlikte, daha yeşil ve daha sağlıklı bir Konya için el ele verelim. Atıklarımızı ayrıştıralım, gücümüzü ve suyumuzu tasarruflu kullanalım, doğayı tahrip edecek davranışlardan kaçınalım. Ben, başta çiftçilerimiz olmak üzere 7’den 70’e tüm hemşehrilerimi suyu tasarruflu kullanmaya davet ediyorum” dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen etraf yatırımları ve su tasarrufu konusunda basın toplantısı gerçekleştirdi.

Büyükşehir Taş Bina Kültür Sanat’ta düzenlenen toplantıda konuşan Lider Altay, dünyayı tehdit eden en kıymetli sıkıntıların başında global iklim değişikliğinin geldiğine dikkat çekerek, “Bu tehditle birlikte, mevsimlerin sistemi bozulmakta, doğal afetlerin sayısı ve şiddeti artmakta, ziraî verimlilik süratle azalmaktadır. İklim değişikliği yalnızca doğayı değil, tıpkı vakitte iktisadımızı, sıhhatimizi ve genel ömür kalitemizi tehdit eden en kıymetli ögelerden biridir” diye konuştu.

“ÇOK DAHA YAŞANILABİLİR BİR DÜNYANIN İNŞASI İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Sadece Konya Büyükşehir Belediye Lideri olarak değil; Dünya Belediyeler Birliği, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Lideri olarak, etrafa hassas siyasetler geliştirdiklerini ve global iklim değişikliği ile çabayı en aktif biçimde yürüttüklerini kaydeden Lider Altay şöyle devam etti:

“Bu kapsamda geçtiğimiz haftalarda Endonezya’da düzenlenen 10’uncu Dünya Su Forumu’nda suyun korunması, sürdürülebilir kullanımı ve adaletli dağıtımı konusuna dikkat çektim. Bilhassa eli kanlı çocuk katili Netanyahu idaresinin Gazzeli kardeşlerimizi su ve besinden yoksun bırakması, toplantıda altını çizdiğim en değerli konulardan biriydi. Bildiğiniz üzere kana susamış, insanlıktan nasibini almamış Hitler özentisi Netanyahu ve grubu, Filistin’deki alçak akınlarını sürdürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde İsrail’in Refah’ta inançlı bölgedeki kampa yaptığı taarruz, yüreğinde insanlık taşıyan herkesin içinde derin bir yara bırakmıştır. Buradan yalnızca; siyasi varlığını çocuk cesetleriyle müdafaaya çalışan, kanla beslenen, katil Netanyahu ve grubunu değil, bu katliama ses çıkaramayan kelamda uygar devletleri ve teşkilatları da bir sefer daha şiddetle kınıyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tabiriyle; ‘Dünya 5’ten büyüktür.’ İnsanlığın ortak vicdanı, 5’ten büyüktür. Bizler sesimizin çıktığı kadar Filistin’in ve tüm dünya mazlumlarının sesi olmaya devam ederken, tertemiz doğasıyla çok daha yaşanılabilir bir dünyanın inşası için de çalışmaya devam ediyoruz.”

Başkan Altay, konuşmasının devamında Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen etraf yatırımlarını ve KOSKİ Genel Müdürlüğü’nce yürütülen su tasarruf çalışmalarını anlattı.

“SIFIR KARBON BİNALAR PROJESİ”NİN DÜNYADAKİ 4 PİOT KENTİNDEN BİRİSİ KONYA

İklim Dostu Yeşil Binalara Ahenk ve Yeşil Güç İdaresi Çalışmaları çerçevesinde; Global Etraf Fonu tarafından desteklenen “Sıfır Karbon Binalar Projesi”nin dünyadaki 4 pilot kentinden birinin Konya olduğunu hatırlatan Lider Altay, “Şu an kentimizde inşasına devam ettiğimiz Kent Kütüphanemiz, Sıfır Karbon ve Yeşil Bina kriterlerine uygun olarak inşa edilen Türkiye’deki birinci proje olacak. Tabiat temelli tahliller dikkate alınarak tasarlanan Kent Kütüphanemiz, mevcut durumda bulunan ağaçları kesilmeden yeşil dokunun dağılımı dikkate alınarak inşa ediliyor. Yeniden kentimizin sembol binaları olan Büyükşehir Stadyumu, Spor ve Kongre Merkezi, Bilim Merkezi ve Konya Tropikal Kelebek Bahçesi de yeşil sertifika almış yapılardır” açıklamasını yaptı.

DAR GELİRLİ 1.371 KONUTUN DOĞALGAZ DÖNÜŞÜMÜ SAĞLANDI

Türkiye’de birinci olan bir uygulamayla Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığıyla birlikte Konya Tarihi Kent Merkezi ve Mevlana Bölgesinde Hava Kalitesinin Uygunlaştırılması Projesi’ni uygulamaya koyduklarını belirten Lider Altay, “Isınmada Yeşil Dönüşüm – Hava Kalitesinin Güzelleştirilmesi çalışmaları kapsamındaki projemiz ile Mevlana Müzesi’nin etrafındaki mahallelerde çoğunluğu toplumsal yardımlaşma kömürü alan, dar gelirli ailelerin olduğu 1.371 konutun doğalgaz dönüşüm süreçlerini tamamladık. Bu projemizle Mevlana bölgesinde kömürden kaynaklı hava kirliliği yüzde 99 oranında azaldı. Projenin ikinci etabında kent merkezinde toplumsal yardım alan ve dar gelirli 300 konutun daha katı yakıttan doğalgaza dönüşümünün tamamlanmasını hedefliyoruz. Ayrıyeten toplumsal yardımla kömür kullanan vatandaşlarımıza kömür yerine doğalgaz faturasına dayanak sağlanması emeliyle kaymakamlıklarımızla protokoller imzalandı. Bu vesileyle hükümetimiz de doğalgaz ilişkisi olan dar gelirli ailelere doğalgaz yardımı yapmaya başladı” tabirlerini kullandı.

“YEŞİL GÜÇ İDARESİ KONUSUNDAKİ PROJELERİMİZİ BÜYÜK BİR SÜRATLE SÜRDÜRÜYORUZ”

Konya Büyükşehir Belediyesi olarak; sürdürülebilir bir etraf için iklim değişikliğiyle çabayı ve yeşil güç idaresi konusundaki projeleri büyük bir süratle sürdürdüklerini lisana getiren Lider Altay, “Konya Katı Atık Tertipli Depolama Alanımız ile Cihanbeyli, Ereğli, Akşehir Katı Atık Depolama Alanlarında ve rehabilitasyonu yapılarak çöp alımına kapatılan Aslım Katı Atık Sahası’nda katı atıkları elektrik gücüne dönüştürüyoruz. Yeniden, KOSKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından atık suların işlenmesiyle elde edilen çamurun oluşumu sırasında ortaya çıkan metan gazını da elektrik gücüne dönüştürüyoruz. Aktif bir halde uyguladığımız Sıfır Atık Projesi ve Döngüsel İktisat Siyasetimiz sayesinde, katı atık alanlarında ve atık su arıtma tesisinde bulunan toplam 6 adet metanizasyon ve 1 adet Rüzgar Güç Santralimizden bugüne kadar toplam 710 milyon KilowatSaat elektrik ürettik. Katı atık depolama alanlarımıza gelen atıkların kirletici tesirlerini ortadan kaldırmak ve bu atıklarla elektrik enerjisi üretmek amacıyla; kurulu gücü 13,33 megavat ve lisans kapasitesi 25,56 megavat olan Katı Atık Termal Bertaraf ve Elektrik Gücü Üretim Tesisi kurduk. Geçtiğimiz Eylül ayı itibariyle Yakma Tesisinin test ve deneme çalışmalarına başladık” dedi.

HİDROELERKTRİK SANTRALLERİ

Yenilenebilir güç kaynaklarının kullanılmasına yönelik çalışmalardan olan hidroelektrik santrallerine de değinen Lider Altay, “Mavi Tünel çıkışına inşa ettiğimiz Hidroelektrik Santralimizi 2021 yılında devreye aldık ve elektrik üretimi yaptık. 70 milyon kilovat/saat kapasiteye sahip tesisimizin yağış ölçüsünün güzel olduğu yıllarda yapacağı elektrik üretimi, KOSKİ’nin elektrik tüketimini yarı yarıya düşürecek. Mavi Tünel İçme Suyu İsale Çizgisi üzerinde, Seçme İçme Suyu Arıtma Tesisleri girişinde kurduğumuz hidroelektrik santralimizin de imalini tamamlayarak tesisi geçtiğimiz ay devreye aldık. Kurulu gücü 1,4 Megavat olan tesisten yıllık 7 milyon kilovat/saat elektrik gücü üretmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

“BEYŞEHİR GÖLÜ, MEKE GÖLÜ, TUZ GÖLÜ’NÜ KORUMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Birer tabiat olağanüstüsü olan Beyşehir Gölü, Meke Gölü ve Tuz Gölü’nü korumak ve eski ihtişamına kavuşturmak için değerli çalışmalar yaptıklarını aktaran Lider Altay, “Bu manada, Beyşehir’de, Cihanbeyli’de, Kulu’da ve Karapınar’da Atık Su Arıtma Tesisleri inşa ettik. Türkiye’nin ve dünyanın tanıdığı bu göllerimizin doğal ortamları korunarak geleceğe taşınması için farklı projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Ayrıyeten Konya’mızın suyunu karşılayan Altınapa Barajında nizamlı olarak gerçekleştirilen paklık çalışmaları ile hayalet ağların ve öteki atıkların su kaynaklarına ziyan vermesinin önüne geçiyoruz” cümlelerini kullandı.

“SU KAYIP-KAÇAKLARINI AZALTARAK 25 MİLYON METREKÜP SU TASARRUFU SAĞLADIK”

KOSKİ’nin su tasarrufu konusundaki yaptığı çalışmalardan da bahseden Lider Altay, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

2,3 milyon nüfusun yaşadığı 31 ilçemizde 38 milyon 200 bin metre uzunluğundaki 6 farklı su şebekesini ve 3 bin 976 üst yapı tesisini sıkıntısız bir halde denetim ediyoruz. KOSKİ, fiziki su kayıp ve kaçaklarında kıymetli bir yol kat etti. Bu kapsamda merkezde ve ilçelerimizde şebeke sınırı üzerinde Bölgesel Ölçüm Alanları ve Basınç İdare Alanları oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz bu alanlara kurulan uzaktan izleme sistemleriyle yüzeye vurmayan fiziki arızaları tespit ediyoruz. Su Kayıp Kaçakları ile ilgili çalışmalarımız kapsamında 2019 yılında yüzde 32,5 olan kayıp-kaçak oranımız bu yıl yüzde 24,40’a gerilemiştir. Bu sayede 25 milyon metreküp suyun tasarrufunu sağladık. 25 milyon metreküp su, Çumra büyüklüğünde 4 ilçenin yıllık su gereksinimini karşılayacak düzeydedir.”

“SUYU MOR ŞEBEKE İLE 2023’TE 164 BİN METREKÜP ARITILMIŞ ATIK SUYU YEŞİL ALANLARDA KULLANDIK”

Konya Atık Su Arıtma Tesislerinde bulunan, Mor Şebeke ismini verdikleri Atık Su Geri Kazanım Tesisi’nin arıtılan atık suların tekrar kullanımı için 150 metreküp/saat kapasiteyle faaliyetlerine devam ettiğini kaydeden Lider Altay, “Türkiye’de birinci ve tek olan çalışmayla; tesisimizde arıtılan atık suları, 3 milyon metrekare yeşil alanın sulamasında kullanarak içme ve kullanma suyundan tasarruf ettik. Bu kapsamda yalnızca 2023 yılında Konya merkezde 164 bin metreküp atık suyu tekrar kullanarak yer altı su kaynaklarının korunmasına katkı sağladık. Ömrünü tamamlamış kent şebekesini ıslah ederek arızaları en aza indirmeye ve böylelikle su kaybının önüne geçmeye çalışıyoruz. 2018-2024 yılları ortasında kullanım ömrünü tamamlamış kent şebekesinde ıslah çalışması yaptık. Daima arızalan ve su kaybına neden olan 758 kilometre şebeke sınırının ıslahını tamamladık. Bahçelerde yırtıcı sulamanın önüne geçmek için Etraf Sulama Aboneliği kapsamında verdiğimiz abonelik tipi için damla sulama sistemini zarurî kılıyoruz. Bu sayede vatandaşlarımızı damla sulama sistemlerini kullanmaya teşvik ediyoruz.”  

“ASGARİ FİYATLA ALINAN SU ÖLÇÜSÜNÜ 5 YILDA YÜZDE 63 ARTIRDIK”

Konya’nın Türkiye’nin en kurak kenti ve su teminin en sıkıntı olduğu kentlerden birisi olduğuna bir defa daha dikkat çeken Lider Altay, “Buna karşın; vazifeye geldiğimiz 2018 yılında taban fiyatla alınabilecek su ölçüsü 441 metreküp olarak gerçekleşmişti. Bu meblağı 5 yıl içinde yüzde 63 artırarak 719 metreküp düzeyine taşıdık. Yani, hemşehrilerimiz şu anda bir taban fiyatla 719 metreküp su alabiliyor. Lakin biz su fiyatlarıyla değil, su tasarrufunda gerçekleştirdiğimiz örnek projelerle gündeme gelmek istiyoruz. Zira buradaki asıl sıkıntı suyu ucuz kullanmak değil, değerini bilerek kullanmaktır” sözlerine yer verdi.

Başkan Altay ayrıyeten; Sıfır Atık, Solar Kompost Tesisi, Tıbbi Bertaraf Tesisi, Güneş Güç Santralleri (GES), ilçelere kazandırılan atık su arıtma tesisleri, gürültü kirliliğini önlemeye yönelik çalışmalar, taşkın müdafaa kanalları, ağaçlandırma çalışmaları, sağlıklı ve kaliteli su temin çalışmaları ile toplumsal bilinçlendirme ve eğitim faaliyetlerinden de bahsetti.  

BAŞKAN ALTAY 7’DEN 70’E HERKESİ SUYU TASARRUFLU KULLANMAYA DAVET ETTİ

Küresel iklim değişikliği sebebiyle su azlığının yaşadığı bu günlerde tasarrufa daha çok ehemmiyet verilmesi gerektiğinin altını çizen Lider Altay konuşmasını şöyle tamamladı:

“Çevremizi korumak, yalnızca bugünlere değil yarınlara karşı da en kıymetli sorumluluğumuzdur. Her bir ağacın, her bir su damlasının değerini bilmek ve gereken itinası göstermek hepimiz için bir tercih değil, mecburiyettir. Su hayattır. Suyumuzu korumak hepimiz misyonu. Bu sebeple su tasarrufunu hayatımızın bir kesimi haline getirmek, dünyamızın geleceği ve yeni kuşaklar için büyük kıymet taşıyor. Etraf ve su tasarrufu konusunda yaptığımız tüm bu çalışmalarda en büyük gayemiz, bizden sonraki kuşaklara çok daha yaşanılabilir bir dünya bırakmaktır. Yürüttüğümüz onca projeyle bu emelimize ulaşmak ve tüm dünyada farkındalık oluşturmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu konuda hepimizin üzerine düşen görevler var. Birlikte, daha yeşil ve daha sağlıklı bir Konya için el ele verelim. Atıklarımızı ayrıştıralım, gücümüzü ve suyumuzu tasarruflu kullanalım, doğayı tahrip edecek davranışlardan kaçınalım. Ben, başta çiftçilerimiz olmak üzere 7’den 70’e tüm hemşehrilerimi suyu tasarruflu kullanmaya davet ediyorum. Unutmayalım ki, içinde yaşadığımız etraf bize emanet. Ve onu korumak bizim insanlık misyonumuz.”

Başkan Altay toplantının sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim