yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Başkan Altay: “Konya’mızın Saklı Doğal Güzelliklerini Dünyaya Tanıtmakta Kararlıyız”

Konya Büyükşehir Belediyesi, daha evvel keşif, rota kaydı ve taraf levha çalışmalarını tamamladığı Hadim, Taşkent ve Bozkır ilçelerini kapsayan 102 kilometrelik tarihi Zengibar Yürüyüş Yolu’nda birinci tanıtım yürüyüşünü gerçekleştirdi.

Başkan Altay: “Konya’mızın Saklı Doğal Güzelliklerini Dünyaya Tanıtmakta Kararlıyız”


Türkiye’nin dört bir yanından 23 kulüp ve yürüyüş kümesi ile 300’e yakın dağcının katıldığı yürüyüş 4 gün sürerken iştirakçiler bölgenin varlıklı tabiatı ve tarihi mirasıyla buluşarak unutamayacakları bir tecrübe yaşadı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, tarihte de değerli bir yere sahip yürüyüş rotasını turizme kazandırarak Konya’nın gizli doğal hoşluklarını dünyaya tanıtmakta kararlı olduklarını belirterek, tüm doğaseverleri bu eşsiz tarihi yolu keşfetmeye ve Konya’nın zenginliklerini yaşamaya davet etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından turizme kazandırılan 102 kilometre uzunluğundaki tarihi Zengibar Yürüyüş Yolu’nda dört günlük birinci tanıtım yürüyüşü gerçekleştirildi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, kentin kültürel ve doğal zenginliklerini turizme kazandırmak ve Konya’daki turizm çeşitliliğini artırmak maksadıyla kıymetli çalışmalar yürüttüklerini söz ederek bunlardan birinin de tarihi Zengibar Yürüyüş Yolu’nun turizme kazandırılması olduğunu söyledi.

BAŞKAN ALTAY TABİAT TUTKUNLARINI KONYA’NIN ZENGİNLİKLERİNİ YAŞAMAYA DAVET ETTİ

Bozkır’dan başlayıp Hadim ve Taşkent ilçelerinin mahallerinden geçerek Bolay Yaylası’nda sona eren 102 kilometre uzunluğundaki yürüyüş yolunda geçtiğimiz aylarda doğaseverlerin güvenliği için keşif, rota kaydı ve istikamet levhası çalışmalarını tamamladıklarını anımsatan Lider Altay şöyle devam etti:

“Tarihte de kıymetli bir yere sahip bu yürüyüş rotasını turizme kazandırarak Konya’mızın gizli doğal hoşluklarını Türkiye’ye hatta dünyaya tanıtmakta kararlıyız. Bu kapsamda çalışmaları tamamlanan yolda birinci tanıtım yürüyüşünü gerçekleştirdik. Türkiye’nin dört bir yanından gelen 23 kulüp ve yürüyüş kümesi ile 300’e yakın dağcı, tarihi Zengibar Yolu’nda 4 gün süren unutulmaz bir seyahate çıktı. Bu seyahat tabiat ve tarih tutkunlarının bölgenin varlıklı tabiatı ve tarihi mirasıyla buluşmasını sağladı. Ben tüm doğaseverleri bu eşsiz tarihi yolu keşfetmeye ve Konya’nın zenginliklerini yaşamaya davet ediyorum. Konya turizm potansiyelini artırmak için bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

DOĞASEVERLER YÜRÜYÜŞ ROTASINI KEŞFETMEK İÇİN BİR ORTAYA GELDİ

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin keşif, rota kaydı, taraf levhaları ve düzenleme çalışmalarını tamamlamasının akabinde yolun 13 kilometrelik kısmında geçtiğimiz Aralık ayında birinci etap yürüyüşü yapılmıştı. Bu defa de 1-4 Mayıs tarihleri ortasında Türkiye’nin dört bir yanından 23 kulüp ve yürüyüş kümesi ile 300’e yakın dağcı, yürüyüş rotasının kalan kısmını keşfetmek için bir ortaya geldi.

YÜRÜYÜŞE KATILAN DOĞASEVERLER KONYA BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR ETTİ

Tarihi Zengibar Yürüyüş Yolu’nda 4 günlük yürüyüş aktifliğine katılan doğaseverler, tabiatla ve tarihle iç içe olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını tabir etti. Oluşturulan yürüyüş rotasını çok beğendiklerini kaydeden iştirakçiler, tertip için Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.
Antalya’dan katılan Amerikalı doğasever de “Bu coğrafyayı çok beğeniyorum; dağlar, ormanlar. Hadim, Taşkent sahiden düşündüğümden daha hoş. İki tane antik kentten geçtik. Çok hoş bir rota olmuş. Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etmek istiyorum. Çok hoş organize etti” görüşlerine yer verdi. 

İskenderun Dağ Sporları Kulüp Başkanı Akay Samanoğlu ise, Zengibar Yürüyüş Yolu’nu çok beğendiklerini söz ederek, “Güzel bir parkur yapılmış. Emeği geçen tüm dostlara teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu. 

TARİHİ YOLDA EK PARKURLAR VE YENİ ROTALAR OLACAK

Konya Büyükşehir Belediyesi daha pek çok yürüyüş rotası bulunan tarihi Zengibar Yürüyüş Yolu’nda önümüzdeki günlerde de Zengibar Yolu’nun ek parkurlarıyla ve yeni rotaları doğaseverlerle buluşturacak. Ayrıyeten, butik yürüyüşler için hazırlanan Zengibar Yolu’nun Bal Rotası da yakında tanıtılacak.

YÜRÜYÜŞ ROTASI İSMİNİ BAŞLANGIÇ NOKTASI OLAN BOZKIR’DAKİ TARİHİ ZENGİBAR KALESİ’NDEN ALIYOR

Milattan evvel (M.Ö.) Roma’nın en büyük kentlerinden biri kabul edilen İsauria kentindeki Zengibar Kalesi’nden ismini alan yürüyüş yolu Hadim, Taşkent ve Bozkır sonlarını kapsıyor. Bilimsel raporların ışığında istikamet verilen Zengibar Yürüyüş Yolu güzergahında; vadiler, kanyonlar, barajlar, antik yollar, yaylalar, geçitler, antik kentler, sarnıçlar, tarihi köprüler, ormanlar, mağaralar, endemik bitkiler ve üzüm bağları yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ