yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Başkan Altay Tüm Konyalıları Fahreddin Paşa’yı Yakından Tanımak İçin Taş Bina’ya Davet Etti

Konya Büyükşehir Belediyesi, Medine müdafaasında unutulmaz bir destan yazarak tarihe geçen Fahreddin Paşa’nın fotoğraflarının ve ferdî eşyalarının yer aldığı “Öncü Bir Fotoğrafçı Medine Müdâfii Fahreddin Paşa Anılar Sergisi’’ni Konyalı sanatseverlerle buluşturdu.

Başkan Altay Tüm Konyalıları Fahreddin Paşa’yı Yakından Tanımak İçin Taş Bina’ya Davet Etti


Fahreddin Paşa’nın torunu Ömer Fahreddin Türkkan ile birlikte sergiyi gezen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Fahreddin Paşa’nın Medine’yi müdafaa etmek için ne cins zorluklar çektiğini ve hayatının her basamağında vatanını, milletini, devletini yüceltmek için gayretini göreceğimiz özel bir iş oldu. Kendi çektiği fotoğraflar ile madalyalarından, ferdî eşyalarına kadar kıymetli fotoğraflar ve materyallerin olduğu bir stant. Tüm Konyalıların buraya gelip Fahreddin Paşa’yı yakinen tanımaları gerekiyor.  Taş Bina’da tüm Konyalıları bu sergiyi görmeye davet ediyorum” dedi. AK Parti Konya Milletvekili Latif Selvi, sergiden çok etkilendiğini belirtirken, Fahreddin Paşa’nın torunu Ömer Fahreddin Türkkan, standın İstanbul’dan sonra Konya’da da yapılıyor olmasının kendileri için gurur verici olduğunu tabir etti.

Medine Müdâfii Fahreddin Paşa’nın çektiği fotoğrafların ve özel eşyalarının bulunduğu “Öncü Bir Fotoğrafçı Medine Müdâfii Fahreddin Paşa Anılar Sergisi” Konya Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Dijital Tanıtım Merkezi alt katındaki müze bölümünde ziyarete açıldı. 

AK Parti Konya Milletvekili Latif Selvi, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay,  Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy, Fahreddin Paşa’nın torunu Ömer Fahreddin Türkkan ve ailesi sergiyi gezerek Stant Küratörü Ömer Faruk Şeriflioğlu’ndan bilgi aldı.

“HAKİKATEN ÇOK ETKİLEYİCİ BİR SERGİ”

Konya için değerli bir standın açılışını yaptıklarını belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Hepimizin anılarında bir kahraman olarak bulunan Medine Müdâfii Fahreddin Paşa’nın kendi fotoğraflarından ve  kişisel eşyalarından oluşan değerli bir standın açılışını Taş Bina’da gerçekleştirdik. Sahiden çok etkileyici bir stant. Hem Fahreddin Paşa’nın Medine müdafaası sırasında yapmış olduğu işler, çekmiş olduğu fotoğraflar var lakin en değerlisi çocukluğundan hayatının sonuna kadar hayat öyküsünü gösteren değerli bir stant oldu” diye konuştu. 

“TÜM KONYALILARIN FAHREDDİN PAŞA’YI YAKİNEN TANIMALARI GEREKİYOR”

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy’a serginin Konya’da yapılması için gösterdiği çabalarından ötürü teşekkür eden Lider Altay, “Küratörümüz Ömer beyefendiye de teşekkür ediyorum. Ayrıyeten Fahreddin Paşa’nın torunu olan ve ismini taşıyan Ömer Fahreddin beyefendiye ve eşine de teşekkür ediyorum. Tüm Konyalıların buraya gelip Fahreddin Paşa’yı yakinen tanımaları gerekiyor. Fahreddin Paşa’nın Medine’yi müdafaa etmek için ne tıp zorluklar çektiğini ve hayatının her etabında vatanını, milletini, devletini yüceltmek için uğraşını göreceğimiz özel bir iş oldu. Madalyalarından, ferdî eşyalarına kadar kıymetli fotoğraflar ve materyallerin olduğu bir stant. Taş Bina’da tüm Konyalıları bu sergiyi görmeye davet ediyorum” sözlerini kullandı.

“GEÇMİŞİNİ BİLEN BEŞERLER GELECEĞE DAİR ATACAĞI ADIMLARDA ONDAN KENDİSİNE IŞIK TUTACAK İZLER ELDE EDER”

AK Parti Konya Milletvekili Latif Selvi, Fahreddin Paşa’nın anlaşılmasının, tanıtılmasının ve bütün Osmanlı coğrafyasında bıraktığı izleriyle bir stant halinde aile yakınlarının da sunumuyla kendilerine takdim edilmesinden çok etkilendiğini söyledi. 
Selvi, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Gönlümüzde taht kurmuş değerli bir büyüğümüzü, Medine müdafii olarak anılan bir büyüğümüzü direkt birinci elden ve ailenin kendi oluşturmuş olduğu fotoğrafları belediyelerimiz eliyle bizlere ulaştırılmış olması, aile efradının bize bunları anlatmış olması ve Fahreddin Paşamızın anısını birinci elden dinlememiz doğrusu son derece tesirliydi. Bütün hemşehrilerimizin kesinlikle bu sergiyi ziyaret etmelerini dilek ediyorum. Zira geçmişini bilen beşerler geleceğe dair atacağı adımlarda ondan kendisine ışık tutacak izler elde ederler. İşte o büyüklerden bir tanesi de Fahreddin Paşamızdır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” 

FAHREDDİN PAŞA’NIN TORUNU FAHREDDİN TÜRKKAN LİDER ALTAY’A TEŞEKKÜR ETTİ

Fahreddin Paşa’nın torunu Ömer Fahreddin Türkkan da standın İstanbul’dan sonra Konya’da yapılıyor olmasının kendileri için gurur verici olduğunu tabir ederek, “Serginin bulunduğu yer çok hoş. Ailem ismine Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a çok teşekkür ediyorum. İnşallah gençlerimiz gezip bir feyz alırlar. Cihan Harbi’ndeki olayların yansıtılmasını bir yerde bu stant anlatıyor. Ben 2 yaşımdayken Fahreddin Paşa vefat etmiş. Anneme benim için, ‘Benim verecek bir şeyim yok ismimi veriyorum’ demiş. O bakımdan ismi bana gurur verici bir olay. Ruhu şad olsun” değerlendirmesini yaptı.

“O GÜNKÜ MİRASI GÜNÜMÜZE AKTARMA AÇISINDAN HAYATİ BİR DEĞERE HAİZ”

Sergiyi ziyaret eden Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Kuşpınar da, “Geçmişteki mirasımızı günümüze aktarma açısından çok hoş bir bağ kurulmuş. Ben bu sergiden çok etkilendim. O günkü mirası günümüze aktarma açısından çok hayati bir kıymete haiz. Bu nedenle pahalı Büyükşehir Belediye Liderimize ve takımına çok teşekkür ediyorum” açıklamalarını yaptı.

SERGİ EKİM AYI SONUNA KADAR ZİYARETE AÇIK OLACAK

Birinci Dünya Savaşı sırasında güç koşullar altında 2 yıl 7 ay süren Medine müdafaası ile bilinen Ömer Fahreddin Türkkan’ın fotoğrafları ve şahsî eşyalarının yer aldığı, “Öncü Bir Fotoğrafçı Medine Müdâfii Fahreddin Paşa Anılar Sergisi” Ekim ayı sonuna kadar Konya Büyükşehir Taş Bina Dijital Tanıtım Merkezi alt katındaki müze kısmında ziyarete açık olacak.

“FOTOĞRAFLARLA SELÇUKLU DARÜLMÜLKÜ KONYA SERGİSİ” DE AÇILDI

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve protokol mensupları ayrıyeten Konya’nın Türkiye Selçuklu Devletine başşehir oluşunun 927’nci yılı etkinlileri kapsamında Taş Bina Kültür Sanat’ta açılan “Fotoğraflarla Selçuklu Darülmülkü Konya Sergisi”ni de ziyaret etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yayın hayatına kazandırılan Konya Kültür ve Edebiyat Atlası içerisinde bulunan fotoğrafları çeken fotoğrafçıların yapıtlarından oluşan stantta; Konya’da yer alan Selçuklu yapılarının fotoğrafları yer alıyor. Taş Bina Kültür Sanat avlusunda açılan stant 30 Haziran Pazar gününe kadar ziyarete açık kalacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ