yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Başkan Aras Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü’yü Ziyarette Konuştu; “Hiç Kimse Kaçak Yapım Legalleşecek Ümidinde Olmamalı”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras Marmaris Belediye Lideri Acar Ünlü’yü ziyaret etti.

Başkan Aras Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü’yü Ziyarette Konuştu; “Hiç Kimse Kaçak Yapım Legalleşecek Ümidinde Olmamalı”


Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü’yü makamında ziyaret eden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras 9 günlük bayram tatili önlemleri, kaçak yapılaşma ile uğraş, su kullanımı üzere birçok mevzuda gazetecilere açıklama yaptı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras turizmde yaşanan ezalar ve Kurban Bayramı tatili için şunları söyledi; “Ekonominin bu kadar sıkıntı olduğu bir periyotta turizmcilerimizin yanındayız. Turizmcinin, esnafın, denizcinin durumu çok güzel durumda değil. Bizler lokal idareler olarak onların yanındayız. Kurban Bayramı’nda bölgemiz önemli nüfusla karşı karşıya kalıyor. Bizler de bu kapsamda önlemler almaya çalıştık. Bilhassa ulaşım, altyapı, kanalizasyon konusunda çalışmalar yaptık ve bayrama hazırız. Kurban Bayramı’nda kurbanlarını dini vecibelere nazaran kesmek isteyen vatandaşlarımız için mezbaha tesislerimizi hazırladık. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile hijyenik ortamda kurbanlarını kestirebilirler” dedi.

Kent Vergisi Alınmalı Ve MTV’nin Bir Kısmı Belediyelere Bırakılmalı

Başkan Aras belediyelere ekonomik olarak takviye olunması gerektiğini bunun içinde Kent Vergisi ve MTV’nin bir kısmının lokal idarelere bırakılmasını önerdiklerini söyledi.

Aras; “Öncelikle belediyelerimizin ekonomik durumu salgın periyodundan sonra finansal krize girdi. O devirde birçok şeyden feragat etmek zorunda olan belediyelerin problemlerini; ekonomik sıkıntılar, yüksek enflasyon takip etti. Bunun yanı sıra işçi maaşlarının da giderek artması borçlanmanın sebeplerinden biri. Bu birkaç belediyeye ilişkin bir şey değil. Tüm Türkiye’deki belediyelerin ortak sorunu. Biz bakanlıklara Kent vergisi alınmasını önerdik. Yani turistin geldiği belediyelere aşikâr bir bütçe ödenmesi. Suyundan çöpüne hizmet verilirken kentin kaynaklarının bedelinin de alınması teklifini sunduk. MTV’nin bir kısmının belediyelere bırakılması da tekliflerimizden biri.

İmar Affının Çıkmayacağını Bakanlık Açıklamalı

Kaçak yapılaşma konusunda da açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras ruhsatı olmayan inşaatlara beton veren firmaları da uyardı. Aras; “Kaçak yapılaşma artık benim uzmanlık alanım. Bodrum’da mottomuz kaçak yapıyı engellemekti. Salgın devrinde bu ne yazık ki biraz aksadı lakin mühürleme ve tespitler devam etti. Bununla uğraş etmenin yolu, imar affının çıkmayacağını bakanımızın açıklamasıdır. 2021 yılı 31 Aralık’a kadar yapılan kaçak yapılara elektrik bağlatın diye mevzuat çıkardılar, belediyeler bununla nasıl çaba edecek? Hiç kimse kaçak imal legalleşecek ümidinde olmamalı. Birebir vakitte belediyelere kaçak yapıların yıkılması için dayanak gerekiyor. Beton firmalarına şu bildirisi vermek istiyorum. “Kaçak yapıya beton vermek etik mi? Ruhsatı görmediğin yapıya beton vermek ahlaki mi? Kaçak yapı konusunda daima belediyelerin üstüne atılan bu işlerin çok farklı tarafları de var. Bunları da görmek lazım.” dedi.

Su fiyatları ile ilgili gelen soruyu da yanıtlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras; “Su konusu kritik bir mevzu, şu an dünyada en kritik sorun su. Suyu hoyratça kullanamayız. İnsani muhtaçlıklar noktasında su fiyatları ulaşılabilir sayılar olacakta demiştik. MUSKİ Genel müdürümüz de bunun çalışmasını yapıyor. Suyu fazla kullanan; otomobil yıkamak, havuz doldurmak, çim sulama işleri üzere alanlarda kullanıldığı takdirde bunun ödemesi yapılmalı.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim