yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Başkan Büyükakın: Çevremize sahip çıkalım, dünyamızı yaşatalım

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Dünya Etraf Günü münasebetiyle bir basın bildirisi yayınladı

Başkan Büyükakın: Çevremize sahip çıkalım, dünyamızı yaşatalım


Dünya Etraf Günü dolayısı ile bir basın bildirisi yayınlayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, çevreyi müdafaanın bir vatandaşlık misyonu olduğunu söz etti. Lider Büyükakın, ”Sokağa atılan, denize bırakılan her çöp yarınlarımızı kirletecek. Boşa akıttığımız her su damlası geleceğimizi kurutacak. Geç olmadan etrafımızın bize emanet verildiği şuuruyla, dünyamızı geri dönülmez karanlığa değil daha yaşanabilir bir hale çevirelim” dedi.

Son yıllarda tüm dünyada yaşanan sanayi ve teknolojik gelişmelerin, insanoğlu ile tabiat ortasındaki ilgide ve anlayışta değişiklikleri beraberinde getirdiğini belirten Lider Büyükakın, ”Biz insanoğlunun doyumsuzluğu, sorumsuzluğu; dünya genelinde kirlenen denizler, kuruyan su kaynakları, azalan orman varlığı verimsiz toprakları beraberinde getirdi. Bu nedenle daha yeşil, daha mavi bir dünya için tabiata, etrafa ve hayata bakış açımızı düzeltmemiz gerekiyor.

Anadolu erenlerimizden Hacı Bektaş Veli’nin ‘Kendini temizlemeyen, oburunu temizleyemez’ kelamında de belirttiği üzere etrafımızı korumamıza birinci evvel kendimizden başlamalıyız. Evvel önümüzü temizlemeliyiz. Bu kelam ile hayatımıza taraf verebilir ve önümüzdeki pürüzleri aşabiliriz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak da kentimizi yarınlarımıza daha yaşanabilir halde bırakmak için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Körfez’imizin ucunda biriken 8,5 milyon ton çamurun bertarafı için 5 yıl sürecek 120 milyon dolarlık dev projeyi başlattık. Proje tamamlandığında tabanda bir su sirkülasyonu sağlanacak, makûs koku kaybolacak, oksijen düzeyi artacak, böylece biyoçeşitlilik tekrar geri kazanılmış olacak. 23 adet arıtma tesisini hayata geçirdik. 8 modüler tesisi de rehabilite ederek ileri biyolojik deşarj parametrelerini sağlayacak hale getirdik. Biyolojik arıtmada yüzde 100, ileri biyolojik arıtmada da yüzde 75’lik muvaffakiyet elde ederken, geri kazanım suyu ile de sanayi kuruluşlarının proses suyu gereksinimlerinde alternatif bir tahlil kaynağı oluşturduk. Su tasarrufunda değerli yol kat ettik. Türkiye genelinde Sıfır Atık projesine model olacak çalışmalar yaptık. Evvelce kokudan geçilmeyen kıyılarımızda mavi bayraklar dalgalanmaya başladı. 9 mavi bayraklı plajımızda vatandaşlarımız bu yaz da gönül rahatlığıyla İzmit Körfezi ve Kandıra kıyılarında kulaç atacak. 20 kıyı parkını halkımızın kullanımına sunduk. Yeşil alan ölçümüz her geçen yıl arttı. 9 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Kocaeli yeşili ile mavisi ile anılmaya başlandı. Kocaeli’mize, ülkemize tertemiz bir etraf bırakmak için çalışmaya devam edeceğiz. Dünya Etraf Günümüzü kutluyor, herkesi etrafımızın ve doğal zenginliklerimizin korunmasında daha hassas olmaya davet ediyorum” sözünü kullandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim