yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Başkan Özyiğit, “2 ayda 17 bin 500 metrekarelik alanı Belediyemize kazandırdık”

Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Türkiye’de kamulaştırmasız el atma davası ile en fazla muhatap olan belediye olduklarını söyleyerek, geride kalan 2 ayda 72 davayı tahlile kavuşturduklarını ve toplam 17 bin 500 metrekarelik alan Belediyeye kazandırdıklarını tabir etti.

Başkan Özyiğit, “2 ayda 17 bin 500 metrekarelik alanı Belediyemize kazandırdık”


Lider Özyiğit, önümüzdeki 5 yılda Yenişehir’in 106 hektarlık belediye hizmet alanı meselesini çözeceklerine dikkat çekerek, “Belediyemizin yararı ismine, kamu ismine şuur ve hamasetle bu problemleri çözeceğiz.” dedi.

Mersin Yenişehir Belediye Meclisi Mayıs Ayı Olağan Toplantısının Birleşimi, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit başkanlığında yapıldı. Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan Mersin Yenişehir Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısında gündem unsurları görüşülerek karara bağlandı.

“Faiz yükünden kurtuluyoruz”

Mecliste konuşan Lider Abdullah Özyiğit, Yenişehir’in belediye hizmet alanı meselesine ait yaptıkları çalışmaları meclis üyeleriyle paylaştı. Lider Özyiğit, bu sorunların yıllardır çözülemediğini ve yük olarak kaldığını söyledi. 2019’da misyona geldikten çabucak sonra 36 milyon TL’lik bir belgeyi çözdüklerini örnek gösteren Lider Abdullah Özyiğit yaptığı açıklamada şu tabirleri kullandı: “Türkiye’de kamulaştırmasız el atma davası ile en fazla muhatap olan belediyeyiz. 500’e yakın dava var. İmar planlarında sıhhat tesisi, okul ve belediye hizmet alanı üzere kamusal alanların mülkiyeti özel şahıslarda ise 5 yıl içerisinde bunların kamulaştırılması gerekiyor. Lakin yıllardır bu sorun çözülemediği için üstümüzde yük olarak kaldı. Şu anda yaptığımız çalışmalarla bu alanları kamulaştırıyoruz. Kamulaştırdığımız anda devam edilen davaların faiz yükünden de kurtulmuş oluyoruz.  Ayrıyeten mahkemenin belirlediği fiyatların altında vatandaşlarla anlaşarak bu alanları kamulaştırıyoruz. Biz 5 yıl evvel vazifeye geldiğimizde bu türlü bir belgenin tahlilini oluşturmuştuk. 2015’te kaybedilen bir davanın ifasında 36 milyona düzeyine ulaşmış bir belge. Biz onun ödemesini 4 yıllık bir periyoda yaydık ve ödemesini yatık. Orda elde ettiğimiz parsellerde birinci BETEM’i yaptık. Mayıs ayı içerisinde çabucak yanında bir de okul temelini atacağız.”

“2 ay içerisinde 72 adet davayı tahlile kavuşturduk”

Kamu ismine şuur ve yürekle bu meselelerin çözmeye devam edeceklerini kaydeden Lider Abdullah Özyiğit, “Geçtiğimiz 2 ay içerisinde 72 adet davayı tahlile kavuşturduk. Toplam 17 bin 500 metrekarelik alanı Belediyemize kazandırdık. Tabi ki orada Belediyemizin bütçesi düşünülerek, gerekli çalışmalar yapıldı. İnönü Bulvarı üzerinde Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğünün ön tarafında bulunan arazi şu anda Belediyemizin mülkü haline geldi. Orası da çok değerli bir yer. SayaPark AVM’nin karşısında 7,5 dönümlük bir alan Belediyemizin mülkiyetine geçti. Bugünün fiyatıyla bunları kamulaştırmak istesek 300 milyon üzere bir bedel tutan bu yerlerin toplam 110 milyon düzeyinde kamulaştırılması sağlandı. Belediyemizin yararı ismine, kamu ismine şuur ve hamasetle bu problemleri çözeceğiz.  Kamulaştırmasız el atma davalarına muhatap olabilecek 106 hektarlık bir alandan kelam ediyoruz. Biz bunları 5 yılın sonunda çözmüş bir belediye olacağız. Aksi takdirde ipin ucunu kaçırırsak, faizi bizi boğar. Tahlil üretmemiz gerekiyor.  Daima birlikte yapacağız.” formunda konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ