yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Başkan Tugay, “355 yangının 325’i başlangıç aşamasında söndürüldü”

İzmir Büyükşehir Belediyesi yaz aylarında artan orman yangınlarına karşı tedbirlerini artırdı. Kurban Bayramı tatilinin başladığı 15 Haziran ile 18 Haziran tarihleri ortasında çıkan 355 yangından 325’i başlangıç evresinde iken söndürüldü.

Başkan Tugay, “355 yangının 325’i başlangıç aşamasında söndürüldü”


Ormanları korumak için aralıksız çalıştıklarını belirten Lider Cemil Tugay, “30 ilçemizde 62 istasyonda 300 araç ve 3 vardiya bin 95 yangın söndürme çalışanı ve orman gönüllülerimizle birlikte muhtemel orman yangınlarına karşı 24 saat hazır bekliyoruz. Kurban Bayramı tatilinin birinci dört gününde 7 orman yangını yaşadık.  Yangınlarının büyük oranda insan eliyle çıktığını biliyoruz. Ormanlarımızı korumak için el ele verelim. Yüreğimizi dağlayan orman yangınlarının yaşanmaması için gerekli tedbirleri alalım” dedi. 

Küresel iklim krizi, artan sıcaklıklar, ormanlar üzerinde önemli bir tehdit oluştururken son bir haftada İzmir’in Bayındır, Menemen, Bornova, Balçova, Menderes ilçelerinde arka arda orman yangınları yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, her yaz olduğu üzere yaz aylarında artan yangınlara karşı tedbirlerini artırdı. 30 ilçede 24 saat 62 istasyonda 300 araç ve 3 vardiya bin 95 yangın söndürme işçisi ve 900’e yakın orman gönüllüsü ile birlikte muhtemel yangınlara karşı hazırlıklı olan İzmir İfaiyesi, orman köylerinde ve kırsal alanlarda yangınlara süratle müdahale etmek için nöbet noktalarında konuşlandırıldı. Kurulan Akıllı İhbar Sistemi ile de ormanlık bölgeler yapay zeka teknolojisi ile denetim altında tutuluyor.

Bayram tatilinin birinci günlerinde 355 yangın
İzmir İtfaiyesi bayram müddetince 62 İtfaiye İstasyonu’nda vardiyalı olarak misyonlu 480 işçi ile hizmet verdi. 15 Haziran ile 18 Haziran tarihleri ortasında 355 yangın çıktı. Bunların yüzde 98’inin insan, yüzde 2’sinin  ise doğal sebeplerden çıktığı belirlendi. Bu mühlet içinde çıkan 7 orman yangınına İzmir İtfaiyesi, Orman İtfaiyesi ile birlikte müdahale etti. Bu yangınlardan 325’i başlangıç evresinde söndürüldü. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geliştirdiği Acil İhbar Sistemi ve Acil İzmir Taşınabilir uygulaması ve köylere dağıtılan tankerler yangına erken müdahalede tesirli oldu. Yangınların büyük oranda çıkma sebebinin söndürülmemiş sigara izmariti ve mangal ateşinden kaynaklandığı belirtilirken, yurttaşların anız ve bahçe paklığı için ateş yakmamaları istendi. 15-18 Haziran tarihleri ortasında 21 otluk alanda başlayan yangınların işyeri, orman, bağ/bahçe üzere alanlara sıçradığı görüldü. Kırsal alanlarda fabrika/depo/iş yerleri etraflarında bulunan otların temizlenmemesinin de büyük tehlike yarattığı belirtildi. Artan hava sıcaklıkları nedeniyle klima ve elektronik aygıtların çok çalışmasının trafo ve elektrik kaynaklı yangınlara da neden olduğu vurgulandı. Bayram tatilinin birinci dört gününde çıkan 355 yangının dağılımında sıralama en çok 220 ot yangını, 20 mesken yangını, 16 çöp konteyner yangını, 15 çöplük kuru atık yangını, 13 ağaç yangını ve 11 orman yangını biçiminde oldu.   

Başkan Tugay’dan mesaj 
Yangınların büyük oranda insan eliyle çıktığını hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, “Havaların ısınması ve nemin düşmesiyle, rüzgarında tesiriyle yangınlar çok süratli büyüyor. İtfaiye Daire Başkanlığı takımlarımız yangınlara karşı Akıllı İhbar ve Acil İzmir sistemi ile tedbirler almaya devam ediyor. Kurban Bayramı tatilinin birinci dört gününde 7 orman yangını yaşadık. Orman İtfaiyesi ile bilikte bu yangınları yerleşim yerlerine sirayet etmeden söndürdük.  Belirlenen piknik alanlarında yangın riskini en aza indirmek ve çevreyi pak tutmak için gerekli tedbirleri alalım, tabiatımızı ve ormanlarımızı koruyalım” dedi. 

Orman gönülleri en büyük destekçi
İzmir Büyükşehir Belediyesi yangınları önlemek ve yangınlara erken müdahale etmek için bir dizi tedbir aldı. Muhtemel yangınlara eğitimli, planlı ve şuurlu müdahale edilmesini sağlamak için orman gönüllüleri oluşturuldu. 3 ve 2.5  ton su kapasitesine sahip 386 tanker dağıtıldı. Kırsal bölgelerde muhtarlar ve yurttaşlardan oluşturulan orman gönüllüleri, belediye tarafından kendilerine verilen tankerlerle, yangınları şimdi başlama evresindeyken söndürme imkanı yakalıyor. Orman gönüllüleri İzmir İtfaiye Dairesi Başkanlığı takımları tarafından muhakkak aralıklarla teorik ve uygulamalı eğitimden geçiriliyor.

Ormanlar yapay zeka ile izleniyor
Akıllı İhbar Sistemi (AİS) ile yangınlara süratli ve tesirli halde müdahale ediliyor. İtfaiye Daire Başkanlığı, ormanlık alanlarıh yüzde 46’sını 12 noktadan 78 kamera ile gerçek vakitli manzara sürece teknolojisi ‘yapay zeka’ ile izliyor. Sistem yangını algıladığı vakit en yakın muhtarlara haber veriliyor. Gruplar bölgeye gidene kadar muhtarlar ve orman gönüllüleri yangına müdahale ediyor. 

Acil İzmir Taşınabilir uygulaması
30 Ekim sarsıntısının akabinde mümkün afetlerde sıkıntı durumda kalanlarla bağlantı sağlayarak onlara ulaşmak gayesiyle İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen Acil İzmir Taşınabilir uygulamasında yangın ile ilgili bir kısım de bulunuyor. Uygulamada ‘Yangına Şahit Oldum’ ve ‘Yangına Maruz Kaldım’ butonları bulunuyor. ‘Yangına Şahit Oldum’ butonu aracığıyla yangın bölgesinin fotoğrafı ve pozisyonu İtfaiye Dairesi Başkanlığı ile paylaşılabiliyor. ‘Yangına Maruz Kaldım’ butonuna basıldığında ise basan kişinin pozisyonu otomatik olarak itfaiye ile paylaşılıyor ve süratle yangına müdahale ediliyor. Bu uygulamanın yurttaşlar tarafından telefonarına indirilmesi ve kullanılması büyük ehemmiyet taşıyor. 

Yangından etkilenen hayvanlar muhafaza altına alındı
16 Haziran’da Seferihisar Akarca bölgesi  Çiçek (Tavşan) Adası’nda çıkan  yangından zarar  gören  ve yaralanan  hayvanlar İzmir  Büyükşehir Belediyesi  Veteriner İşleri Halk  Sağlığı  Daire Başkanlığı’na bağlı  Seferihisar  Prof. Dr. İsmet  Sungurbey Hayvan  Bakımevi  ve  Rehabilitasyon  merkezinde tedaviye alındı. Seferihisar Doğa  ve Hayvan Dostları Derneği (Sehayder), Hayvan Arama Kurtarma Derneği  (Haktim), Kıyı Güvenlik  Ege Deniz  Bölge Komutanlığı, Orman Bölge Mdlüğü, Afad, Seferihisar  İlçe  Emniyet  Müdürlüğü  ve İzmir  Büyükşehir  Belediyesi  Veteriner İşleri  Müdürlüğü  gruplarının iş birliği  ile  bir çok hayvanın kurtarılması sağlandı.  Adada yapılan incelemede  bir çok tavşan ve martının  öldüğü  tespit edildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ