yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Başkan Tugay: Amacımız günü kurtarmak değil

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, Kınık’ın akabinde Bergama ve Dikili’de uyum toplantısı düzenledi.

Başkan Tugay: Amacımız günü kurtarmak değil


Bakırçay Havzası’ndaki ilçelerde yapılan çalışmaları pahalandıran Lider Tugay, “Amacımız günü kurtarmak değil. Geleceğe dönük gerçek adımlar atmak gerekiyor. Kaynakları hakikat ve verimli kullanarak kıymetli yatırımlar yapacağız” dedi.  

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, uygarlık tarihinin en değerli yerleşim alanlarından biri olan Bakırçay Havzası’ndaki Bergama’da uyum toplantısı düzenledi. Bergama Belediye Lideri Prof. Dr. Tanju Çelik ve belediye bürokratlarıyla ilçede yapılacak çalışmaları pahalandıran Lider Cemil Tugay, bilhassa tarım ve hayvancılık alanında öncelik verecekleri bahisleri ele aldı. Bergama Belediyesi’nde düzenlenen toplantıda, yol haritası büyük ölçüde şekillendirildi. 

Büyükşehir Belediyesi’nin dayanaklarını anlattı
Başkan Dr. Cemil Tugay, ilçeye verilen takviyeleri anlattı. Tugay, “Küçükbaş hayvancılığın yaygınlaştırılması için 699 üreticiye 3 bin 69 küçükbaş hayvan, 678 üreticiye 3 bin 394 arılı, bin 697 de boş kovan, toplam 279 bin 650 meyve ve zeytin fidanı dağıtıldı. 46 bin menengiç ağacına antep fıstığı aşılaması yapıldı. 2021-2022 yılları ortasında yüzde 95 üzere bir muvaffakiyet olduğu gözlendi. 139 bin fide dağıtıldı. İki noktaya ziraî kestirim ve erken ihtar sistemi kuruldu” dedi. 

“Sağlıklı bilgi oluşturalım”
Başkan Tugay, Bergama’da mevcut durumu ortaya koymak ve sağlıklı biçimde yol alabilmek ismine envanter çalışması gerekliliğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Çiftçilerimizin, tarım alanlarının sağlıklı envanterinin çıkması lazım. Elimizdeki bilgileri derleyip toparlayalım. Süratlice Bakırçay bölgesinde envanter çalışması yapalım. Bu çalışmaları dijital ortama taşıyalım. Dijital bilgiyi de yapay zeka uygulaması ile bütünleştirelim. Sağlıklı data oluşturalım. Ayrıyeten toprak tahlili de yapmalıyız. Toprağın kalitesini bozmayacak eser deseni oluşturmalıyız. Ürettiğimiz eserleri işleyerek, katma bedeli yüksek eserler haline getirmeliyiz. Günü kurtarmak değil de geleceğe dönük yanlışsız adımlar atmak gerekiyor.”
Bergama Belediye Lideri Prof. Dr. Tanju Çelik de Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalardan ötürü teşekkür etti. 

Dikili’de de uyum toplantısı düzenlendi
Başkan Dr. Cemil Tugay, Bergama’nın akabinde Dikili’deki uyum toplantısına katıldı. Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’ndeki toplantıya ayrıca Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, İZBETON Genel Müdürü Hüseyin Sezer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ziya Çavdar, Dikili Ziraat Odası Lideri Mesut Taslak ile belediye çalışanları katıldı. 

“Kaynakları verimli kullanmak faydalı olacak”
Programda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, geçen 5 yıl içerisinde ilçedeki ziraî hizmetler için 41 milyon 449 bin liralık yatırım yapıldığını söyledi. Dikili’ye takviyenin süreceğini söz eden Lider Tugay, burada da çiftçi envanteri oluşturulmasını isteyerek, şunları söyledi: “Burada kaç kişi çiftçilik yapıyor bilmiyoruz. Ne grup biçiliyor, hayvancılık alanında ne yapılıyor bilmiyoruz. Bunlarla ilgili muteber bir bilgiye muhtaçlık var. Genel saha çalışması yapalım ve envanter çıkaralım. Böylece  kaynakları daha verimli halde kullanacağız. Yanlışsız noktalara, yanlışsız dayanaklar sağlanırsa herkes memnun olur.”

“Çiftçiler mutlu”
Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz de ilçede yüklü olarak mısır ve ayçiçeği üretiminin olduğunu anımsattı. Yeniden son yıllarda bamya üretiminin yapıldığını anlatan Adil Kırgöz, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilçeye yönelik takviyeleri için teşekkür etti.
Dikili Ziraat Odası Başkanı Mesut Taslak da belediye tarafından yapılan toprak tahlili çalışmasından olumlu sonuçlar aldıklarını, çiftçilerin bu çalışmadan ötürü keyifli olduğunu belirtti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ