yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Başkan Tugay Bakırçay Havzası’nda Tarıma ve üreticiye tam destek

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, ilçelerin meselelerini yerinde görmek için başlattığı uyum toplantılarına hafta sonu da devam etti.

Başkan Tugay Bakırçay Havzası’nda Tarıma ve üreticiye tam destek


Günün birinci buluşmasında Kınık Belediye Başkanı Sema Bodur ve çiftçilerle bir ortaya gelen Lider Tugay, “Belediye olarak biraz daha fazla inisiyatif almak, tarıma biraz daha fazla dayanak olmak istiyoruz. Yanlışsız halde tarım yapılması için elimizden geleni yapacağız” dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, ilçelerin sıkıntılarına süratli ve tesirli halde tahlil üretmek için başlattığı uyum toplantılarına, hafta sonu da devam etti. Kınık Belediye Başkanı Sema Bodur’un ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya İZBETON Genel Müdürü Hüseyin Sezer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ziya Çavdar ile ilçe belediyesi yetkilileri ve çiftçiler katıldı. 
Tarım ve hayvancılıkla ön plana çıkan Kınık’ta yapılması gereken çalışmaları yerinde görmek istediklerini anlatan Lider Tugay, “Tarım önemli bir iş alanı. İnsanlarımızın iş ve gelir sahibi oldukları bir alan. Lakin bu kesimde çalışmalar kuvvetli kaidelerde yapılıyor. Hükümetimiz de bu hususta biraz zayıf kalıyor. Belediye olarak biraz daha fazla inisiyatif almak, tarıma biraz daha fazla dayanak olmak istiyoruz. Gerçek formda tarım yapılması için elimizden geleni yapacağız” dedi. 

“Kalıcı tahliller için çabalıyoruz”
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarımı desteklemek için geçmişte birçok çalışma yaptığına dikkat çeken Tugay, bu çalışmaları daha da ileri taşıma maksadında olduklarını söyledi. Bölge halkı ile bağlantı kanallarını açık tutarak, sağlıklı halde yol almak istediklerini aktaran Tugay, “Bölgenin yaşadığı problemleri biliyoruz. Elimizdeki kaynakları en yanlışsız biçimde kullanmak ve en düzgün sonucu elde etmek istiyoruz. Süratli formda sıkıntıları gidermek ve sizlere dayanak olmak istiyoruz. Kalıcı tahliller için çabalıyoruz” dedi. 

“Dijital bir sistem kuralım”
Başkan Tugay, kırsal kesimde çalışmaların sağlıklı halde yürütülmesi için havza bazlı bilgi tabanı oluşturulması teklifinde bulunarak, “Nasıl tarım yapılıyor, hangi cins çalışmalar yürütülüyor, bunlar için yeni bir dijital sistem kuralım, bilgi tabanı oluşturalım. Yalnızca hayvancılıkla ilgili değil, tarım alanında da envanter çalışması yapalım. İnsan kaynağımız var. Bunu çözmemiz gerekiyor. Bazen çok vakit, emek ve para harcanıyor lakin istediğimiz sonuca ulaşamıyoruz. Bu da emeklerimizin, kaynaklarımızın israfı manasına geliyor. Bu türlü hoş bir kentte çok şey yapabilecek durumdayız. Teklifleriniz her vakit kıymetli. Yeniden üreticinin, çiftçinin bize çarçabuk ulaşması ismine istişare çizgisi kuralım” dedi.  

“Güzel çalışmalar yapacağız”
Kınık Belediye Başkanı Sema Bodur da yapılan toplantı için teşekkür etti. İlçede bilhassa tarım ve hayvancılık konusunda yapılması gereken çalışmalar olduğunu belirten Bodur, “Yapılması gerekenleri belirleyelim. Nasıl yol alacağımıza bakalım. Hoş çalışmalar yapacağız. Topraklar için gerçek eser desenini planlayalım. İkinci bir eseri desteklememiz lazım. Bunları yaparken de güzel araştırma yapmalıyız. Aldığımız eserleri nasıl kıymetlendirebiliriz? Bu mevzularda sağlıklı çalışmalar yapmak zorundayız” dedi. 

“Verimli tarım alanlarına sahip”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ziya Çavdar ise bölgenin güçlü ve zayıf yanlarını anlattı. Bakırçay Havzası’nda tarımın çok önemli formda yapıldığını, bilhassa küçükbaş hayvancılığın yaygın olduğunu anlatan Çavdar, “Bölgede 54 kooperatif var. Burada hayvancılık ön planda. Verimli tarım alanlarına sahip. Küçükbaş hayvancılığın ve genç nüfusun fazlalığı büyük bir fırsat. Lakin göç nedeniyle genç nüfusta azalma kelam konusu. Kooperatifleşmenin güçlendirilmesine dönük çalışmalar var ve sürüyor” diye konuştu. 
Yurttaşlar da tarım ve hayvancılık konusunda hükümetten yeteri kadar takviye almadıklarını belirterek, çok önemli meseleler yaşadıklarını anlattı. Üreticiler, madencilik faaliyetlerinin tarım alanlarını tehdit ettiğini belirtti.

Köy hayrına katıldı
Başkan Tugay,  toplantının ardından Kınık Belediye Başkanı Sema Bodur ile Örtülü Köyü’ne geçerek bölge sakinlerinin verdiği klâsik köy hayrına katıldı. Köylülerle bir ortaya gelen Tugay, kazanların başına geçip yemek dağıttı. Tugay, duaların okunduğu köy hayrında yurttaşlarla yemek yedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ