yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Başkan Tugay: Baskılara boyun eğmeyeceğim

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, “İzmir’den Dünyaya Bakış Platformu” tarafından düzenlenen toplantıya katıldı.

Başkan Tugay: Baskılara boyun eğmeyeceğim


Tüm gücünü tesirli halde hizmet sunmak için harcayacağını anlatan Tugay, “Dayatılan gündemlerde boğulmamaya çalışacağım. Bana yapılan baskılara asla boyun eğmeyeceğim. İzmir’e sevgimin ispatı bu olacak. Ben bu kenti çok seviyorum. Yürekten seviyorum. Bu benim için bir onur kıssası. Bu kıssanın gereğini yerine getireceğim” dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, İzmir’den Dünyaya Bakış Platformu tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Platformun Çeşme’de düzenlenen 4. dönem 39’uncu toplantısında Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli, İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP eski İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Çeşme Belediyesi eski Başkanı Muhittin Dalgıç’ın yanı sıra iş dünyası ve sivil toplum örgütlerinden değerli isimler yer aldı. Toplantının birinci oturumunun moderatörlüğünü Doç. Dr. Özlem Göksel üstlendi. Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Oğuz Ersin Köylü’nün “Aşkın Kimyası” başlığıyla sunum yaptığı toplantının ikinci oturumunu da İzmir Kent Bedellerini Muhafaza ve Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Lideri Uğur Büyük yönetti. 

Yerel idarelerin yol haritasını anlattı
Programda “Yerel İdarelerin Türkiye’nin Geleceğinde Değeri ve Demokratikleşme Süreci” başlığı altında konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, artık ülkelerin değil, kentlerin birbiriyle yarıştığını söyledi. Lokal idareler üzerinden siyasetler oluşturulduğunu anlatan Lider Cemil Tugay, “Belediye başkanlığı bir ölçüde politik lakin bence büyük ölçüde kamusal bir sorumluluk. İnsanların belediyeden, belediye çalışmasından ne beklediğini düşünerek yola çıkmakta yarar far. Sizden beklenen temel hizmetleri yerine getirmediğiniz vakit, onun üzerindeki hareket uğraşlarınız beşerler için rasyonel olmuyor. Belediye başkanı öncelikle insanların sizden ne beklediğini duymuş, anlamış olmalı ve onun gereğini yerine getirmeli” dedi.  

Kentlerin planlı büyümesi önemli
Temel hizmetlerde çok uygun çalışan bir belediye düzeneğini var etmenin gerekliliğine dikkat çeken Tugay, şunları söyledi: “Mümkünse geçmişten gelenleri hakikat olarak sürdürmeniz, değilse yanlışları bir an evvel doğruya çevirmeniz lazım. Toplumun yaşadığı problemler üzerine çalışma yapmak gerekiyor. Bu evreyi geçerseniz, o vakit daha fazla şey söyleme hakkınız olur. İzmir’e baktığımız vakit İzmir’in çok önemli kentleşme sorunu var. Bir periyot denetimsizce büyümenin getirdiği plansız yapılaşmış alanlar var. Kent bir plan yapılmadan kendi kendine büyümüş. O denli bir denetim kaybı olmuş ki planlama konusunda kâfi çalışma yapılması imkansız hale gelmiş. Zelzele olsa kentimizde dayanıksız bir sürü mesken var. Bu konutlar yıkılırsa ne olur? Kimi bölgelerde o denli berbat hayat kuralları var ki güya beşerler her gün zelzele olmuş üzere yaşıyor. Altyapısı olmayan, konutların sıhhatsiz olduğu, toplumsal donatı alanlarının olmadığı… Bunun çokça yaşandığı bir kentteyiz.”

“İzmir’i çok seviyorum”
İzmir’i çok sevdiğini de tabir eden Lider Cemil Tugay, “5 yıllık plan çerçevesinde yol alacağız. Lakin katılımcılık kültürü sağlamak, toplumla belediye idareleri ve siyaset ortasında bağları güçlendirmek, karşılıklı inancı oluşturmak için bir şeyler yapmalıyız” diye konuştu. 
Başkan Tugay, İzmir için maksatlarını de şu sözlerle açıkladı: “Bu kente kalıcı olarak, kültürel manada, sosyopolitik olarak ne katabiliriz, geleceği nasıl daha güzel hale getiririz?
Karşıyaka Belediye Başkanlığı dönemimde, kamu idaresi ve halk münasebetini nasıl daha sağlıklı hale getirebiliriz diye çok baş yorduk. O süreç artık İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne taşındı. Burada yeni bir süreç başladı. İzmir Planlama Ajansı bünyesinde misal çalışmaları yapma kararı verdik. Buradaki hedefimiz iştirakçi demokrasi kültürünü geliştirmek. Belediyenin kamusal alanlarla ilgili vereceği her türlü kararda kesinlikle ilgili insanlardan görüş almak, o görüşleri sağlıklı ve adil halde almak ve daha sonra kamusal kullanım kararlarını, tasarım kararlarını birlikte vermek. Gaye bu. Velhasıl İzmir Planlama Ajansı’nın iştirakçi planlama bir idare anlayışını geliştirmek, demokrasi kültürünü geliştirme açısından değerli vazifeler yapacağını düşünüyorum.”

“5 yıl şiddetli lakin tesirli bir uğraş ile geçecek”
İzmir’in meselelerinin farkında olduğunu ve tüm gücünü yaşanan zahmetleri çözmek için harcayacağını anlatan Lider Tugay, “Dayatılan gündemlerde boğulmamaya çalışacağım. Bana yapılan baskılara asla boyun eğmeyeceğim. İzmir’e sevgimin ispatı bu olacak. Ben bu kenti çok seviyorum. Yürekten seviyorum. İstediğim oy falan değil. Bu kentte beşerler beni çok sevdi. Bu sevgiyi asla karşılıksız bırakamazdım. O nedenle plastik cerrahi üzere mesleği tam doruğunda bıraktım. Asla pişman değilim. Önümüzdeki 5 yıl güçlü lakin tesirli uğraş ile geçecek. Çocukluğumdan beri yaşadığım ve yaşattığım her türlü hatıranın kıymetini korumak için, borçlu olduğum insanlara, bana duydukları itimadın karşılığını ödeyebilmek için bu yola çıktım. Bu benim için bir onur öyküsü. Bu öykünün gereğini yerine getireceğim. Diliyorum bahtım yaver masraf. Bu sürecin sonunda bir daha aday olup olmamak üzere bir durumun içerisinde olmadan, 5 yıllık devirde kentimize katkı sunacağım. İzmir’e kelamım var. Hiçbir kaynağı, parayı çarçur etmeden, sürdürülebilir bir planlama çerçevesinde yatırım yapacağız” dedi.  

“Değişimi kendi partimizden başlattık”
“Değişim” sözcüğünün değerine değinerek konuşmasına başlayan Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli de şunları söyledi: “Ülkemizin son yıllarda en çok beklenti duyduğu şey değişim. Bilhassa gençler. Seçim sonuçları bunun en büyük göstergesi oldu. Biz de değişimi evvel kendi partimizde başlattık. Artık asıl yapmamız gereken şey, değişimi sadece takımlarla değil, uygulamalarımız ve icatlarımızla olacağını topluma göstermek. En büyük gösterge de iştirakçi idare anlayışı olacak. Yerelden genele yayılacak bu dalganın da aslında Türkiye’de yeni bir idare lisanını oturtacağını düşünüyorum. Ben Çeşme’de, İzmir Büyükşehir Belediye Liderimiz İzmir’de bu anlayışın tohumlarını şimdiden ekmeye başladık” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ