yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Başkan Tugay; “Köy Enstitüleri bugünümüze yol göstermeye devam ediyor”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Köy Enstitüleri’nin kuruluş yıl dönümü için düzenlenen programa katıldı. Köy Enstitüleri’nin Cumhuriyet periyodu aydınlanma hareketinin temel taşlarından biri olduğunu söyleyen Lider Tugay, “Köy Enstitüleri dayandıkları Atatürk unsur ve ihtilalleri sayesinde bugünümüze yol göstermeye devam ediyor” diye konuştu.

Başkan Tugay; “Köy Enstitüleri bugünümüze yol göstermeye devam ediyor”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Köy Enstitüleri’nin kuruluş yıl dönümü için düzenlenen programa katıldı. Köy Enstitüleri’nin Cumhuriyet periyodu aydınlanma hareketinin temel taşlarından biri olduğunu söyleyen Lider Tugay, “Köy Enstitüleri dayandıkları Atatürk unsur ve ihtilalleri sayesinde bugünümüze yol göstermeye devam ediyor” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1954 yılında kapatılan Köy Enstitüleri’nin kuruluş yıl dönümünde, o periyodun ruhunu yansıtan bir aktifliğe mesken sahipliği yaptı.  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yeni Jenerasyon Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) iş birliği ile düzenlediği “84. Yıl Dönümünde Köy Enstitüleri” programı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay’ın açılış konuşmasını yaptığı programa Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu, YKKED Genel Başkanı Gökhan Bal, Kemalpaşa Belediye Lideri Mehmet Türkmen, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yurttaşlar katıldı.

Kuçuradi’ye onur ödülü
Yoğun iştirake sahne olan programı Lider Tugay, salondaki merdivene oturarak izledi.  YKKED Mandolin Orkestrası’nın konseriyle başlayan programın sunumunu Şair Tuğrul Keskin yaptı. Türk Felsefeci Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’ye 2024 Aydınlanma Onur Mükafatı verildi. Kuçuradi programa görüntü manzara ile katılarak teşekkür etti.

“Ulu Önder’in kıvılcım olarak gönderdikleri alev olarak döndü”
Programın açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tugay, bilimsel çağdaş eğitimle, kendine güvenen, üreten, ülkesinin geleceğine ve toplumuna sahip çıkan nesiller yaratmayı hedefleyen Köy Enstitüleri’nin temel aldığı Atatürk unsur ve ihtilalleri sayesinde bugün de kıymetini koruduğunu söyledi. Köy Enstitüleri’nin Cumhuriyet periyodu aydınlanma hareketinin temel taşlarından biri olduğunu söz eden Lider Tugay, “Emperyalizme karşı verilen ve mazlum uluslara örnek olmuş bir Kurtuluş Savaşı’nın akabinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yeni çabanın cehalete karşı yapılması gerektiğini çok güzel biliyordu. Ulu Önder’in yurt dışına ‘kıvılcım olarak’ gönderdikleri ‘alev’ olarak dönmüş ve Anadolu’yu aydınlatmaya başlamıştı. O’nun ülke çapında yürüttüğü eğitim ve öğretim seferberliği, ortamızdan ayrılmasının akabinde apayrı bir boyuta taşındı. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç’un öncülüğünde yurdun dört bir yanında açılan enstitüler, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamanın, cumhuriyet öğretmenleri yetiştirmenin yolunu açtılar. Eğitim öğretimin yalnızca kentlerle sonlu kalması yerine, fakir köy çocuklarını bilimle, kültürle, sanatla, sporla tanıştırdılar. O çocuklar geleceğin eğitimcileri olarak Köy Enstitülerinde öğrendiklerini hayatlarıyla bütünleştirdiler ve ellerindeki meşaleyle karanlığa ışık tuttular. Bu topraklara has, örnek bir eğitim modeli ortaya çıktı. Cumhuriyetimizin kazanımları köylere dek taşındı; Cumhuriyet bireyleri yetiştirildi” dedi.

“Bugünümüze yol gösteriyorlar”
Başkan Tugay, 84 yıl evvel kurulan Köy Enstitüleri’nin kısa bir müddet sonra kapatılsa bile  dayandıkları Atatürk prensip ve ihtilalleri sayesinde bugünümüze yol göstermeye devam ettiğine dikkat çekti. Lider Tugay, “Ülkemizin içinde bulunduğu problemli süreçten kendine güvenmeyle, üretimle, ulus şuuruyla, tasarrufla, dayanışmayla, elhasıl bizi biz yapan pahalarla çıkabileceğimizin en açık delili olarak varlıklarını sürdürüyor. Bu bakış açısıyla, Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 84’üncü yılını bir defa daha kutluyorum. Büyük bir özveri ve eforla projeyi hayata geçiren unutulmaz Ulusal Eğitim Bakanımız Hasan Âli Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç başta olmak üzere, ülkemizin aydınlık geleceği için emek harcayan herkesi rahmetle, minnetle anıyorum. Bu manalı aktifliği birlikte düzenlediğimiz Yeni Nesil Köy Enstitülüler Derneği’nin kıymetli yöneticilerine, panelistlerimize de iştirakleri için başka ayrı teşekkür ediyorum. 2024 Aydınlanma Onur Ödülü’ne paha görülen Sayın İoanna Kuçuradi’yi yürekten kutluyorum” diye konuştu.

Başkan Tugay’a teşekkür
YKKED Genel Başkanı Bal ise dernek olarak yürüttükleri çalışmalardan örnekler verirken Köy Enstitüleri’nin Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki yerine ve kıymetine değindi. Bal, takviyesinden dolayı Lider Tugay’a teşekkür ederek plaket takdim etti. Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Tugay ayrıca Oğuz Makal tarafından hazırlanan “Gönen Köy Enstitüsü Aydınlığında Annem Öğretmen Zeynep Makal” adlı sergiyi de gezdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ