yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Başkan Tugay’a “Sanata Destek” Ödülü

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, Sahne Tozu Tiyatrosu Haldun Dormen Sahnesi’nde düzenlenen 12. Bedia Muvahhit Tiyatro Mükafatları Töreni’nde Sanata Dayanak Veren Mahallî Yönetici Ödülü’ne layık görüldü.

Başkan Tugay’a “Sanata Destek” Ödülü


Mükafatını tarihçi, akademisyen ve müellif Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın elinden alan Lider Tugay, “Bu ödül, İzmir halkının önümüzdeki 5 yıl boyunca tiyatro açısından benden neler beklediğini gösteren bir motivasyon mükafatı oldu. Sanata doyduğumuz bir 5 yıl diliyorum” dedi.

Sahne Tozu Tiyatrosu tarafından bu yıl 12’ncisi düzenlenen Bedia Muvahhit Tiyatro Mükafatları, Haldun Dormen Sahnesi’nde sanatseverlerin iştirakiyle sahiplerini buldu. Atatürk’ün isteğiyle sahneye çıkan birinci bayan tiyatrocu Bedia Muvahhit ismine düzenlenen merasime eşi Öznur Tugay ile katılan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, Sanata Dayanak Veren Lokal Yönetici Ödülü’nü aldı. Onursal heyet başkanlığını Göksel Kortay’ın, heyet başkanlığını Erkan Ergin’in yaptığı ödül merasiminde, İzmir’de faaliyet gösteren devlet tiyatrosu, kent tiyatrosu, belediye tiyatroları ve özel tiyatrolardan çok sayıda isim, çeşitli kategorilerde mükafata layık görüldü.

Şehir Tiyatroları da ödül aldı

11 şahıstan oluşan heyetin seçtiği çeşitli kategorilerdeki mükafatların açıklandığı merasimde İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları’nın Mecnun Dumrul takımı Heyet Özel Ödülü’ne sahip oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları’ndan Efe Çetinel, Helikopter oyunundaki rolüyle Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü’nü, Cem İdiz ise Yolcu oyunuyla Yılın En Başarılı Sahne Müziği Ödülü’nü aldı. Oyuncu Emre Basalak’ın sunduğu ödül merasimine, duayen tiyatro ve sinema sanatkarları Haldun Dormen, Göksel Kortay, İzzet Günay ve Salih Güney ile tarihçi, akademisyen ve muharrir Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Emeritus Profesör Yazar Oya Başak üzere usta isimler onur konuğu olarak katıldı. Konak Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Gaziemir Belediye Başkanı Ünal Işık, Bornova Belediye Lideri Ömer Eşki, Konak Belediye Lider Yardımcısı Simge Eldeniz ve Celal Bayar Üniversitesi Dekanı Yenal Kesbiç de merasime katıldı.

“Sanata doyduğumuz bir 5 yıl diliyorum”

Başkan Tugay, ödül merasimi öncesi kulisi de ziyaret etti. Haldun Dormen, Göksel Kortay, İzzet Günay, Salih Güney ve Prof. Dr. İlber Ortaylı, Tugay’ı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı vazifesinden ve sanata verdiği dayanaklardan dolayı tebrik etti. Merasim sırasında Sanata Dayanak Veren Mahallî Yönetici Ödülü’nü İlber Ortaylı’nın elinden alan Lider Tugay, “Bu ödül, İzmir halkının önümüzdeki 5 yıl boyunca tiyatro açısından benden neler beklediğini gösteren bir motivasyon mükafatı oldu. Bunun farkında olarak bu merasime geldim, vazifemin farkındayım. Ben bir tiyatroseverim. Vakit buldukça tiyatroya gitmeyi çok seviyorum. Tiyatro çok özel bir sanat kısmı. Biz beşerler, sahnede kendimizi canlı olarak izliyoruz. Kendimizin âlâ ve makus istikametlerini görüyoruz. Bence en hoş yanımız sevebilmemiz, en makûs yanımız da hırsımız. Hırsımıza pürüz olduğumuz, sevgilerimizi çoğalttığımız ve aslında çok fazla paraya gereksinim duymadan memnun olabildiğimiz bu kentte, sanata doyduğumuz bir 5 yıl diliyorum” diye konuştu. 

“Ödülü takdim etmekten onur duyuyorum”

Başkan Tugay’a mükafatını takdim eden Prof. Dr. Ortaylı ise “İzmir, imparatorluğun en bereketli vilayetlerinin birincisiydi. Tiyatro ve operetin kamuya açıldığı birinci merkezdir. İzmir, basın hayatımızda da çok kıymetli. Yalnızca Türk basını için değil, Bulgar basının bile birinci numunesi burada çıkmıştır. Her vakit için bu halk, bir Akdeniz liman kentinin halkıdır. Dünyaya ve yeniliklere açıktır lakin maalesef sanatın kurumsallaşması konusunda kesinti periyotları olmuştur. Bu tahminen de iktisadi vaziyetle ilgilidir. Artık durum değişiyor. İzmir’in operası var, orkestrası var, hatta mandolin orkestrası var. Bütün bunlarda belediyelerin hissesini unutamayız. Karşıyaka Belediyesi’ndeki hizmetleri hasebiyle öne çıkan ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Cemil Tugay’a, mükafatı takdim etmekten onur duyuyorum” sözlerini kullandı.

Başkan Tugay’a teşekkür

Törende konuşma yapan duayen oyuncu Haldun Dormen de “İzmir’e gelmek benim için her vakit memnunluk vermiştir. İzmir, İstanbul’dan sonra ikinci vatanım. Çok hoş bir kentiniz var. İzmir’e gelmek için her vakit fırsat arıyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle Bedia Hanım birinci kez burada sahneye çıktı. Burada birinci kez Türk bayanı uygar formda sahnede yer aldı ve burada ihtilal oldu” kelamlarına yer verdi. Bir öteki duayen oyuncu Göksel Kortay da Bedia Muvahhit ile yaşadığı anıları salonda bulunan davetlilere anlattı. Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri’nin, “Dünya Tiyatro Ödülleri” listesine girerek İzmir’in sanat alanında memleketler arası bir marka olmasına imkan sağladığını belirten Sahne Tozu Tiyatrosu Kurucusu Genel Sanat Yönetmeni Çağlar İşgören ise İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay’a, sanata ve sanatkara verdikleri emeklerinden dolayı teşekkür etti.

Ekibi ile sahneye çıktı

Jüri Özel Ödülü’nü almak üzere Meczup Dumrul takımı ile sahneye çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları Kurucu Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten, “Ödüller; beşere, sanatkara şevk ve gurur verir. İnsanları tartıştırır. Sevinçleri ile ıstırapları ile tenkitleri ile tiyatro, çok albenili ve cazip bir sanattır” kelamlarına yer verdi. Tiyatro topluluklarının sanat hayatlarına devam etmesinin değerine değinen Erten, “Tiyatrocular itilip kakılmamalı. Onlar düş hekimleridir” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim