yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Başkan Tugay’dan Bergama’da altın madenine karşı birlik mesajı “Hepimizin mücadele etmesi gerek”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, Bergama’da her yıl tıpkı devirde yapılan klâsik yayla serüvenini başlattı.

Başkan Tugay’dan Bergama’da altın madenine karşı birlik mesajı “Hepimizin mücadele etmesi gerek”


Yaklaşık 13 bin küçükbaş ve büyükbaş hayvan Çamavlu Merası’daki yaz seyahatine çıktı. Bergama’da Kozak’ı tesiri altına alan altın madeni hakkında bilgi alan Lider Tugay, uğraş bildirisi vererek “Sorunları ve riskleri burada bırakıp, kentimizde hiçbir şey yok olmuyormuş üzere yaşamak nitekim çok büyük bir yanlış. Hepimizin uğraş etmesi gerek” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, Bergama’da geçimini hayvancılıktan sağlayan üreticilerin klasik olarak düzenlediği hayvan salımı merasimine katıldı.  Çamavlu Köyü’nde düzenlenen klasik merasimde Lider Dr. Cemil Tugay’ın yanı sıra Bergama Belediye Lideri Prof. Dr. Tanju Çelik, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ziya Çavdar, Çamavlu Köy Muhtarı Mustafa Kocabaş, üreticiler, kooperatif ortakları, muhtarlar, çiftçiler ve yurttaşlar yer aldı. Klâsik hayvan salımı öncesinde Lider Tugay köy meydanında düzenlenen köy hayrına katıldı. Köy kahvesinde oturan Lider Tugay, bölge halkıyla sohbet etti. Bergamalıların ağır ilgisiyle karşılaşan Lider Tugay’a Halide Ferhan isimli Çamavlulu üretici, binde bir görülen dört çatallı çam kozalağı ikram etti.

Başkan Tugay meranın kapısını açtı

Çamavlu ziyaretinin akabinde klâsik meraya hayvan salımına geçildi. Lider Tugay, meranın  kapısını açarak hayvanların yaz serüvenini başlattı. Bu yıl yaklaşık 10 bin küçükbaş ve 3 bin büyükbaş hayvan, yaz yolcuğu için 23 bin dekarlık Çamavlu Merası’na gerçek harekete geçti. Küçükbaş ile büyükbaş hayvanların yaylaya gerçek seyahatleri iki gün boyunca devam edecek. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar altı ay boyunca bu yaylada kalacak.

“İnsan neleri müdafaası gerektiğini daha düzgün anlıyor”

Hayvan salımının akabinde açıklama yapan Lider Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bölgenin kırsal kalkınması için takviyelerin devam edeceğini tabir etti. Lider Tugay, “Bugün konuk olarak davetliydim, geldim, gördüm. Bulunduğumuz yeri 17 köy kendi küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarını yaz boyunca otlatmak üzere mera alanı olarak kullanıyor. Gerçekten harikulâde bir yer. İnsan burayı görünce neleri muhafazası gerektiğini daha yeterli anlıyor. Hayvanların doğal ortamda doğal kaidelerde beslenerek yaşamaları, onların sütlerinin daha kaliteli, daha sağlıklı olması beşere huzur veriyor” sözlerini kullandı.

“Burasının korunması Türkiye için önemli”

Ziyarette Bergamalı çevrecilerle sohbet eden Lider Tugay, “Kötü olan husus ise çabucak zirvenin arkasında bir altın madeni olması. Bergama Etraf Platformu temsilcileri, o altın madeninin 5 yıldır çalıştığını, fakat 50 yıl boyunca çalışma ihtimalinin yüksek olduğunu, genişledikçe, siyanürlü atıklar bıraktıkça birebir vakitte çok önemli çevresel sıkıntılar yaratacağını, bu nedenle bu bölgenin tehdit altında olduğunu anlattılar. Bunları duyunca bütün keyfimiz kaçtı. Tabiatımıza, insanlarımıza, kentimize, ülkemize borçlu olduğumuz bir şey var; bu tıp ziyanların oluşmasına mahzur olmamız lazım. Hepimizin gayret etmesi lazım. Şu an bunu yerinde görebiliyorum. Sıkıntıları ve riskleri burada bırakıp da kentimizde hiçbir şey yok olmuyormuş üzere yaşamak nitekim çok büyük bir yanlış. Buranın var olması, korunması, örnek alan olarak kalması, İzmir için kıymetli, Türkiye için değerli, herkesin bunun farkında olması lazım.  Bugün burada bu keyfi birlikte yaşamaktan çok memnunum lakin diliyorum önümüzdeki beş yılı birebir keyifle yaşayalım. Benden sonraki belediye başkanı arkadaşlarımız da buraya geldiğinde birebir hoşlukları birebir formda görebilsinler” diye konuştu.

Tarihi Arasta Çarşısı’nı inceledi 

Hayvan salımı programının akabinde ilçe merkezine gelen Lider Tugay, Bergama Belediye Başkanı Tanju Çelik ile esnaf çeşidi yaptı. Esnafın meselelerini dinleyen Lider Tugay akabinde Tarihi Arasta Çarşısı’nı ziyaret etti. Tarihi çarşının sağlıklaştırılması, bölge turizminin geliştirilmesi için bilgi alan Lider Tugay,  tarihi çınar altında çay içerek esnafla sohbet etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim