yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Başkan Tugay’ı duygulandıran sürpriz

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, ortaokul ve liseyi okuduğu İnönü Anadolu Lisesi’ndeki Meslek Günleri programına katıldı.

Başkan Tugay’ı duygulandıran sürpriz

Başkan Tugay’a kayıt sırasında verdiği ilkokul diploması takdim edilirken his dolu anlar yaşadı. Merasimde konuşan Lider Tugay, “Bu okulun kimliğini taşımak, mezunu olmak büyük bir gurur. Bu gururu taşımak ve büyütmek için öğrenci ve mezunlarına düşen misyonlar var. Ben çıtayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı düzeyine çıkarabildim daha üste çıkarmak sizin vazifeniz olsun” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, ortaokul ve lise eğitimi gördüğü Karabağlar İnönü Anadolu Lisesi’nde Bahar Şenlikleri kapsamında düzenlenen Meslek Günleri aktifliğine katıldı. Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Tugay, Karabağlar Belediye Lideri Helil İnay Kınay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi CHP Küme Başkanvekili Dr. Zafer Levent Yıldır ile birlikte okul müdürü Nurgül Bodur ve okul yöneticileri tarafından karşılandı.

İlkokul diploması sürprizi

Program başlamadan evvel Lider Tugay bir sürprizle karşılaştı. Tugay’ın kayıt olurken okula teslim ettiği 1977 tarihli ilkokul diploması Müdür Nurgül Bodur tarafından tekrar kendisine takdim edildi. Duygulandığı gözlenen Lider Tugay zihninde kalan anıları da paylaştı.

Çocukluk hayali pilot olmaktı

Samimi sohbet sırasında konuşan Lider Tugay, “Lise son sınıfa kadar pilot olmayı düşünüyordum. Bir gün matematik öğretmenimiz tek tek sordu. Benim dışımda herkes doktor olmak istiyordu ama o sınıftan da tek doktor ben oldum. Kimse pilot olmadı. O dönem hava harp okulu imtihanına girmek için veli onayı gerekiyordu. Annem de babam da onay vermedi” dedi. Öğrencilere ‘okul arkadaşlarım’ halinde hitap eden Lider Tugay,  kendisiyle hatıra fotoğrafı çektirmek isteyen öğrencileri kırmadı. Lider Tugay merasim alanına yürürken iki öğrencinin org ve kemanla sunduğu müzik ziyafetini dinledi.

Tugay: “Benim için burada bulunmak büyük onur”

Törende konuşan Lider Tugay, öğrencilik hayatı ile ilgili bilgiler paylaştı. Başarılı bir öğrencilik hayatı geçirdiğini, arkadaşlarına yardımcı olduğunu ve öğretmenleriyle her daim düzgün ilgiler kurduğunu aktaran Lider Tugay, “41 yıl evvel buradan mezun oldum. Okulumuzun kuruluşunun 50’nci yılında İzmir’in 35’inci belediye başkanı olarak bu ortamda bulunmak benim için büyük bir onur. Burası benim okulum. Baktığım vakit her şeyiyle beşere huzur veren, gurur veren bir okul olduğunu, hala bu kimliğini devam ettirdiğini, bedelli müdürümüzle, hocalarımızla emin ellerde olduğunu görmekten çok memnun oldum. Ben de bir öğretmen çocuğuyum. Öğretmenlerimizin hakkının ödenemeyeceğini söylemek isterim. Bahçenin her bir köşesinde, okulun içinde de ayağımın basmadığı yer yoktur. Hem ortaokulu hem liseyi bu binada, bu bahçede yaşamış bir İnönü Lisesi mezunu olarak binlerce anının zihnimde canlandığını ve bunun da ister istemez beni duygulandırdığını söylemek isterim. Şu anda buradaki çocuklardan birisi tahminen bir gün bu şehrin büyükşehir belediye başkanı olabilir. Çok özel, sorumluluk isteyen vazifelerde, tahminen daha üst makamlarda da olabilir. Bakarsınız dünya tarihinde de değerli bir beşere dönüşebilir” dedi.

“Bu ülkenin evladı olmaktan onur duyun”

Gençlere eğitim hayatları mühletince değerli tavsiyelerde de bulunan Lider Tugay, şunları söyledi:

“Okulumda memnun bir öğrencilik geçirdim, hocalarım tarafından daima sevildim. Merasimlerde şiir okuyan, konuşma yapan çocuklardan biriydim daima. Ben bu okulda başarılarla, memnunluk ve huzurla yaşadım. Şu anda da büyük bir sevgi ve hürmetle bağlıyım bu okula. Kendimi bu okulun bir öğrencisi olarak hissediyorum. Lakin size bu okuldan mezun olmuş bir büyüğünüz olarak, hayatta kimi başarılara ulaşmış bir okul arkadaşınız, ağabeyiniz olarak tavsiyem; okulunuzu âlâ hatırlamanız, ileride arkadaşlıklarınızı da sağlam bir formda müdafaanız için her bir arkadaşınıza ihtimam göstermeniz. Mümkün olduğunca birbirinize takviye olun. İzmir İnönü Liseli olmak bence çok büyük gurur duyulması gereken bir şeydir. İzmir’in çok hoş okulları var. Bu okulun kimliğini taşımak, mezunu olmak ve söz etmek büyük bir gurur. Bu gururu taşımak ve büyütmek için öğrenci ve mezunlarına düşen misyonlar var. Ben çıtayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı düzeyine çıkarabildim daha üste çıkarmak sizin vazifeniz olsun. Hayatınızdaki en değerli şey sağlıklı, memnun ve sevdiklerinizle birlikte olmanızdır. Her insan başarılı, varlıklı, güçlü olmak ister fakat mutluluğun ve sıhhatin yanına üçüncü bir şey koyacak olsak ben onurumuzu korumak olduğunu söylemek isterim. Bu onur hem bu milletin mensubu olmanın hem İzmirli olmanın onurudur hem de İzmir İnönü Liseli olmanın onurudur. Bu kimliklerinize sonuna kadar sahip çıkmanızı isterim. Zira milletimiz ne kadar daha üstte olursa o milletin mensubu olmaktan hepimiz daha keyifli oluruz. Kentimiz ne kadar gurur duyulası örneklerle dolu olursa İzmirli olmaktan o kadar gurur duyarız. Ve İnönü Lisesi mezunları ne kadar büyük işler yaparsa ne kadar bu ülkeye, dünyaya, insanlığa, güzelliğe dair ne varsa ne kadar katkı verirse o kadar gurur duyarız. Ben şimdiden hepinizin çok başarılı bir hayat kıssası olacağına inanıyorum. Sizler de inanın. Her biriniz birbirinizden kıymetli, özel, pırıl pırılsınız. Şayet rastgele bir noktada bana gereksiniminiz olursa da gücüm yettiğince yanınızda olacağıma kelam veriyorum. Kalbimde yeriniz çok ayrı” sözlerini kullandı.

“Baharı Büyükşehir Belediye Liderimiz önderliğinde Türkiye’ye yayacağız”

Karabağlar Belediye Başkanı Kınay ise düzenlenen aktifliği çok hoş bulduğunu belirtti. Kınay, “Bahar günlerini Karabağlar’da daima birlikte büyüteceğiz. İzmir Büyükşehir Belediye Liderimiz Cemil Tugay’ın önderliğinde de bu seyahatimizi İzmir’den Türkiye’nin her yerine yayacağız. Bütün hoşlukların umutla büyümesini diliyorum” formunda konuştu.

2278 numaralı mezun Tugay

Gelecek vadeden mesleklere yönelmeleri konusunda öğrencilere tavsiyelerde bulunan Okul Müdürü Nurgül Bodur, devrin alın teri yanında akıl terini de gerektirdiğini belirtti. Müdür Bodur, “Bugünlerde 50’inci yılını kutladığımız İnönü Anadolu Lisesi yetiştirdiği bilim insanı, siyasetçi, sanatçı ve atletlerle ülkemize hizmet etmektedir. Bunun en hoş örneklerinden biri okulumuzun 2278 numaralı mezunu, hoş İzmirimizin belediye lideri Sayın Cemil Tugay’dır. Kendisi, meslek seyahatinizde siz gençlere ilham verebilmek maksadıyla bizlerle.

Açılış konuşmaları sonrasında vals ve halk oyunları şovlarını izleyen Lider Tugay üniversiteler tarafından kurulan stantları tek tek gezdi ve okul bahçesinden ayrıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ