yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Bebeğinizle Sağlıklı Bir Seyahat İçin!

Yaz mevsimine girdiğimiz bugünlerde tatil planları yapılırken bilhassa bebeği olan anne babalar uzun seyahate çıkma konusunda telaşlı olabiliyor.

Bebeğinizle Sağlıklı Bir Seyahat İçin!


Çünkü bastıran sıcaklar, klimalar, seyahat sırasında mola verilen kalabalık yerler ve yiyecek içecekler derken bebeklerinin sıhhatini tehlikeye atabilecek ögeler oldukça fazla! Pekala bebeğinizin ve sizin seyahatten ötürü rastgele bir sıhhat sıkıntısına maruz kalmamanız mümkün mü? Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aziz Polat, bebeğinizle sağlıklı bir seyahat için dikkat edilmesi gereken birtakım kurallar olduğunu, alınacak bu kolay tedbirlerle keyifli ve sağlıklı bir tatil seyahatine inançla çıkabileceğinizi belirtiyor. Prof. Dr. Aziz Polat, bebeğinizle sağlıklı bir seyahat için ihmale gelmez kuralları anlattı, kıymetli ikazlar ve tekliflerde bulundu. 

 

 

  • Bebeğiniz en az iki aylık olmalı!

 

Öncelikle bebeğiniz en az 2 aylık olmalı. Doktor muayenesinden geçmeli ve seyahate mahzur durum olmadığı onaylanmalıdır. İkinci ay aşıları yapılmış olursa bir çok enfeksiyona karşı müdafaası başlamış olur. Ayrıyeten beslenmesi ve uykusu tertibe girmiş olmalıdır. Kâfi kilo alımı sağlanmışsa, gaz, kolik, kusma, reflü üzere sıkıntıları yoksa seyahatte ve tatilde rahat edersiniz.

 

  • Sıcak ve serin havadan koruyun!

 

Bebeğinizi sıcak ve serin havadan korumalısınız. Bebekler çok sıkı ve kalın giydirilmemelidir. Ülkü olanı büyüklerden bir kat fazla giymesidir. Giysiler bol, pamuklu, ter emebilen, hava alabilen, yumuşak kumaşlardan seçilmelidir. Seyahat edeceğiniz ortam sıcaklığı 20-22 derece olabilir. Çok sıcakta bebeklerde sıvı kaybı, sıcak çarpması, şuur kaybı olabilir. Klima açılması durumunda bebeğinizin üstüne soğuk havanın gelmemesine dikkat edilmelidir.

 

  • Yolculukta sık sık emzirin!

 

Seyahat aracı uçak, tren, otobüs yahut özel araç olabilir. Uçak seyahatinde küçük bebeklerde kulak ağrısı ve huzursuzluk görülebilir. Bebeği sık sık emzirmek ve beslemek yararlı olacaktır. Otobüs seyahatinde bebeğinin üstü fazla örtülmemeli, güneşe maruz bırakılmamalıdır. Birtakım çocuklarda araç tutması nedeniyle kusma görülebilir. Bu süreksiz bir durum olup az ve sık beslenme yapabilirsiniz. 

 

 

  • Güvenlik önlemlerini kesinlikle alın!

 

Kendi özel aracınızla tatile gidecekseniz öncelikle güvenlikle ilgili önlemleri almalısınız. Anne ve bebek art koltukta olmalıdır. Bebek için kilosuna uygun çocuk koltuğu olmalıdır. Bir yaşa kadar çocuklar geriye bakacak halde yatırılmalıdır. Emniyet kemerleri takılı olmalıdır. Otomobil çocuk kilidi etkin olmalıdır. Otomobilin art kısmını daraltacak eşyalar bagaja konmalıdır. Çocuğu meşgul edecek oyuncaklar bulundurulabilir. 

 

  • Araçta güneşe maruz kalmamasına ihtimam gösterin!

 

Prof. Dr. Aziz Polat “Bebeğiniz/çocuğunuz araç içinde güneşe maruz kalmamalı, camlar kapalı olarak asla yalnız bırakılmamalıdır. Camlar kapalı iken otomobilin iç sıcaklığı çok fazla arttığından sıcak çarpmasına hatta vefata yol açabilir” ihtarında bulunuyor.

 

  • Bezini sık değiştirin!

 

Çocuğun bezi sık değiştirilmelidir ve pişik önleyici krem sürülmelidir. Aksi takdirde çok kolay pişik ve mantar enfeksiyonu olabilir. İdrar rengi ve ölçüsünden bebeğinizin sağlıklı beslenip beslenemediğini anlayabilirsiniz. Bebek günde 5-6 kere, açık sarı renkli idrar yapıyorsa sıvı alımı güzel, koyu sarı ve az ölçüde yapıyorsa sıvı alımı yetersiz demektir. Yaz aylarında sıvı kaybı artacağı için sık beslenmeli ve bol su içirilmelidir.

 

  • Temizliğe azami ihtimam gösterin!

 

Mikroplar sıcak ve nemli ortamlarda basitçe çoğalıp  enfeksiyona sebep olurlar. Bebeği emzirmeden evvel yahut mama hazırlamadan evvel eller yıkanmalı, bu mümkün olamıyorsa ıslak mendille yeterlice silinmelidir. Biberon ve emzikler evvelce güzelce temizlenmiş olmalıdır. Mama meskende termosa konmuş olan kaynatılmış sudan hazırlanmalıdır. Bebeğin bezi değiştirildikten sonra da eller temizlenmelidir. 

 

  • Mümkünse iki-üç saatte bir mola verin!

 

Sıcakta bozulma ihtimali olan besinler tüketilmemelidir. Mümkünse iki-üç saatte bir mola verilmelidir. Bu hem şoför hem de yolcular için sağlıklı olacaktır. Mola verilen yerlerin pak olmasına dikkat edilmelidir.

 

  • Hijyeninden emin olmadığınız yiyeceklerden uzak tutun!

 

Anne ve babalar yolda yedikleri besinlerden ötürü hazımsızlık, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal olabilirler. Bebeklerde de ağız yoluyla bulaşan bakteri ve virüsler ishale yol açabilir. Bebeğin kakası sulu, mukuslu bazen kanlı olabilir. İshal olan bebekler basitçe dehidrasyona (aşırı sıvı kaybı) girebilir. Halsizlik, emme azlığı, baygınlık, çok ahenge olursa doktora başvurmanız gereklidir.

 

  • Yanınızda ilaç çantası bulundurun!

Prof. Dr. Aziz Polat “Bebekli/çocuklu ailelerin yanında ilaç çantası olmalıdır. Çantaya tabibe danışarak ağrı kesici ve ateş düşürücü şurup, çocuklara uygun güneş kremi, pişik ve alerji kremleri, ateş ölçer, yara bandı, soğuk buz torbası konulmalıdır” diyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim