yandex
ankara seo
ankara web tasarım
21.04.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

BEDAŞ, “BeSTAR” Programı ile sektöre yeni nesil mühendisler kazandırıyor

“BeSTAR Yeni Kuşak Mühendis Gelişim Programı” ile mühendislik fakültelerinde tahsil gören gençlere, mesleksel tecrübe ve uygulamalı öğrenme imkânı sunan BEDAŞ’a yalnızca meslek portalları üzerinden gelen müracaat sayısı son iki yılda 3 bine yaklaştı.

BEDAŞ, “BeSTAR” Programı ile sektöre yeni nesil mühendisler kazandırıyor


“BeSTAR Yeni Jenerasyon Mühendis Gelişim Programı” ile mühendislik fakültelerinde tahsil gören gençlere, mesleksel tecrübe ve uygulamalı öğrenme imkânı sunan BEDAŞ’a yalnızca meslek portalları üzerinden gelen müracaat sayısı son iki yılda 3 bine yaklaştı.

BEDAŞ İnsan Kaynakları Yöneticisi Murat Koçer, “BeSTAR Programı, geleceğin insan kaynakları altyapısını oluşturma konusunda bizim için stratejik bir adım. Bugün projeye dâhil olan stajyerimiz yarın kurumu anlayan, yalnızca kendi süreçlerini değil ilgili başka süreçleri de kavramış bir mühendise dönüşüyor” dedi.

Mühendislik fakültelerinde lisans eğitimi alan gençlere kapılarını açan elektrik dağıtım bölümünün öncü şirketi Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), “BeSTAR Programı ile yeni kuşak mühendislerin yetişmesine katkı sunuyor. 

Üniversitelerin elektrik ve sanayi mühendisliği kısımlarında eğitim gören öğrencilere yönelik yürüttüğü çalışmaları Şubat 2023 prestijiyle “BeSTAR Yeni Jenerasyon Mühendis Gelişim Programı” çatısı altında toplayan BEDAŞ, gençlerden de ağır ilgi görüyor. Meslek portalları üzerinden açtıkları ilanlara son iki yılda 3 bine yakın öğrencinin başvurduğunu söyleyen BEDAŞ İnsan Kaynakları Yöneticisi Murat Koçer, “Kariyer portallarının yanı sıra okullara astığımız afişlerle, mezun BeSTAR’larımızın arkadaşlarına tavsiye ve referanslarıyla da müracaatlar aldık. Hala de almaya devam ediyoruz. BeSTAR Programı, geleceğin insan kaynakları alt yapısını oluşturma konusunda bizim için stratejik bir adım. Bugün projeye dâhil olan stajyerimiz yarın kurumu anlayan, yalnızca kendi süreçlerini değil ilgili başka süreçleri de kavramış bir mühendise dönüşüyor. Şirkette geçirdiği 6 aylık müddette hem iş ortamına ahenk hem de öğrenme sürecini tesirli bir şeklide deneyimlemiş oluyor. Programı muvaffakiyetle tamamlayan mühendislerimiz tanıdıkları bir iş ortamı içerisinde, aslında öğrenmiş oldukları iş süreçlerinde iş başı yapabiliyorlar. Evvelki periyot BeSTAR’larımız, sistem işletme, kayıp kaçak, müşteri operasyonları, yatırım yöneticilikleri ve bölge kıdemli müdürlüklerimiz bünyesinde; ölçü sistemleri, bakım, Ar-Ge, röle ve sekonder, şebeke planlama, saha denetim ve bilgi tahlil mühendisliği üzere birbirinden farklı konumlarda meslek seyahatlerini sürdürüyor” dedi.

“BU YIL GELEN MÜRACAATLAR 1.000’İN ÜZERİNDE”

Projede, dalında değişime öncülük eden bir firma olarak yarının iş stratejilerinin oluşturulmasının yanı sıra, bu vizyona uygun donanımlarda gelecek kuşak yöneticilerinin yetiştirilmesi fikrinin de tesirli olduğunu kaydeden Koçer şunları söyledi:
 “BeSTAR Programı alışılagelmiş bir program değil, birçok evreden geçiyor. Her yıl, üniversitelerin elektrik ve sanayi mühendisliği kısımlarında tahsil gören 4. sınıf öğrencilerinin müracaatlarına açtığımız projemiz bu yıl da hayli büyük bir ilgi gördü. 1.000’in üzerinde müracaat ortasından yapılan ön eleme sonrası, epeyce keyifli bir seçme yerleştirme süreci başladı. Yaklaşık 25 kişilik bir teknik çalışan takımımız bize bu süreçte takviye verdi. Gerçekleşen bir dizi mülakat sonrası, öğrencilerimiz küme olarak münazara çalışmalarına katıldılar. Ortaya koydukları fikirler, münazaralarda gösterdikleri performanslar bizleri çok etkiledi, doğrusu seçmelerde bu yüzden çok zorlandık. Bu süreç sonunda her yıl olduğu üzere yeniden 30 mühendis adayımızla projeye başlamış olduk. Proje müddetince, mülakatlarda edindiğimiz bilgiler ve öğrencilerimizin ilgi alanlarına nazaran, şirket içerisinde olabilecekleri en uygun yerleri, ilgili kısım yöneticileri ile birlikte belirlemekteyiz. Öğrencilerimiz bundan sonraki 6 ay boyunca haftanın üç günü bu kısımlarda, mühendislerimiz ve yöneticilerimiz rehberliğinde verilen vazife ve sorumlulukları yerine getirecekler, teknik bilgiler edinecekler. Periyot içerisinde akademi ünitemiz tarafından sağlanacak olan bir dizi eğitim de kendilerini bekliyor.”

BU YIL BUDDY SİSTEM EKLENDİ

Bu yıl projeye bir yenilik getirerek “Buddy Sistemi”ni kurduklarını da söz eden Koçer, “Bununla öğrencilerimize şirket içi kural, kültür üzere mevzularda danışabilecekleri, bilgi alabilecekleri rehberler atayarak, adaptasyon süreçlerine katkıda bulunmayı amaçladık. Proje devri sonunda yeniden kümeler halinde, bulundukları kısımlarda yapmış oldukları işlerle ilgili bir sunum hazırlayarak bizlerle paylaşacaklar” değerlendirmesinde bulundu. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ