yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Bergama 47. Grup Psikoterapi Kongresi’ne Ev Sagipliği Yapıyor

Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Dernekleri Federasyonu ile Türkiye Küme Psikoterapileri Derneği’nin, Bergama Belediyesi takviyesiyle düzenlediği Memleketler arası 47. Küme Psikoterapileri Kongresi başladı.

Bergama 47. Grup Psikoterapi Kongresi’ne Ev Sagipliği Yapıyor


1976 yılından beri düzenlenen kongreye uzun yıllardır konut sahipliği yapan Bergama Belediyesi, sıhhatin ve bilimin merkezi olma özelliğini bu cins kongre ve sempozyumlarla koruyor.

Tarihin birinci psikiyatri hastanesinin olduğu Asklepion’da 47.’si düzenlenen Psikoterapi Kongresi’de tema bu yıl “Travmadan Güzelleşmeye Yolculuk” olarak belirlendi. 337 iştirakçinin yer aldığı kongrede 5 milletlerarası konuşmacı da yer alıyor.

Açılış konuşmalarını yapan Kongre Başkanı Vesile Şentürk Cankorur, Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Dernekler Federasyonu Lideri Nevin Eracar’dan sonra kelam alan Bergama Belediye Lideri Prof. Dr. Tanju ÇELİK, konuşmasında binlerce yıldır “Ölümün Giremediği Yer” olarak isimlendirilen Asklepion’da buluşmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.         

“PSİKOTERAPİ’NİN DOĞUM YERİ BERGAMA”

Açılış konuşmasında Bergama Belediye Lideri Dr. Tanju ÇELİK; “Bin yıllardır farklı niyet ve anlayışları kucaklamış olan Bergama, hep kültür ve bilimin önünü açmış, birçok ilim insanı yetiştirmiştir. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk, bundan 90 yıl evvel geldiği Bergama’da bu antik yeri gezmiş, artık oturduğunuz yerlerde oturmuş ve yüksek öngörüsü ile buranın ehemmiyetinin vurgulanması ve tanıtılması için gerekenin yapılması tarafında direktif vermiştir. Dünyanın değerli tarih ve kültür mirasına sahip, adeta bir açık hava müzesini andıran Bergama’nın, sahip olduğu doğal ve kültürel özelliklerin gereğince kıymetlendirilmesi Bergamalılar olarak en büyük dileğimiz, temel amacımızdır. İnsanlık tarihine ışık tutan, bilime, kültüre ve sanata taraf vermiş olan UNESCO Dünya Kültür Mirası Bergama, dün olduğu üzere bugün ve yarınlarında da sanat ve kültürün güzelleştirici gücü ile insanlığa hizmet etmeyi sürdürmelidir. Kentimizin sahip olduğu ehemmiyetin, bu cins etkinliklerle daha da vurgulanacağına olan inancımızla, belediye kurumu olarak bu hususta artık olduğu üzere gelecekte de öncü olmaya ebediyen hazırız. Ayrıyeten, bu yıl ki kongre temasının, COVID salgını, etrafımızdaki savaşlar ve ülkemizde yaşanan büyük bir sarsıntının akabinde “Travmadan Güzelleşmeye Yolculuk” olarak belirlenmesini çok değerli buluyorum. Bundan sonra da uzun yıllar boyunca, bu tertibi psikoterapinin doğum yeri olan topraklarımızın tanıklığında yapmayı umuyoruz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim