yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Bergama’nın geleneksel üzümleri yeniden canlanıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yok olmaya yüz tutan Bergama’nın Kozak Beyazı ve Kozak Siyahı üzümlerini yine canlandırıyor.

Bergama’nın geleneksel üzümleri yeniden canlanıyor


Kozak yöresinde bağcılığın geliştirilmesi ve tarımda gelir getirici eserlerin artırılması emeliyle başlatılan proje kapsamında, birinci etapta 3 üreticiye 4 bin fidan dağıtılarak 12 buçuk dönümde bağlar kuruldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama Kozak yöresinde uzun yıllardır yetiştirilen lakin son vakitlerde eski ihtişamını kaybeden Kozak Siyahı ve Kozak Beyazı üzümlerini tekrar bağlara taşıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü ortasında yapılan protokol kapsamında, yöresel üzümlerin tekrar canlandırılması için pilot bölgelerde çalışma başlatıldı. Bir yandan bölgenin asıl gelir kaynağı olan çam fıstığındaki randıman düşüklüğüyle çabasını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir yandan da yöredeki alternatif gelir getirici kaynakları tekrar ayağa kaldırmayı hedefliyor.

4 bin üzüm fidanı desteği 

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında, Kozak yöresindeki muhtarlara ve üreticilere yönelik bilgilendirme toplantıları düzenlendi. Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü tarafından Kozak yöresindeki üreticilere bağcılık konusunda yetiştiricilik, budama, bakım, sulama, gübreleme, hastalık ve zararlılarla uğraş, hasat üzere bahislerde teorik ve uygulamalı eğitimler verildi. Bilgilendirme toplantıları ve teorik eğitimler sonrasında Kozak Yaylası’nda bulunan Demircidere ve Aşağıbey mahallelerinden 3 üreticiyle proje başlatıldı. Üreticilerin topraklarından toprak tahlilleri yapılarak danışmanlık hizmeti verildi. Eğitim ve tahlil süreçlerinin akabinde üreticilere toplam 4 bin 35 üzüm fidanı dayanağı sağlanarak örnek dikim çalışması yapıldı. Proje kapsamında bu yıl içerisinde V terbiye sistemi dayanağı ile bağ tesisi suramı yapılması planlanıyor.

12 buçuk dönümlük alanda proje başladı

Proje hakkında bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Ziraî Üretim Ve Geliştirme Şube Müdürü Ayşegül Karakoyun Seçgin, “Bağcılık aslında Kozak yöresinde çok eskilere dayanan bir üretim modeli. Burada çok büyük alanlarda Kozak Siyahı ve Kozak Beyazı yetiştiriliyormuş. Ancak buradaki fıstık çamının yüksek gelir getirmesi nedeniyle üreticilerin yönelimi fıstık çamına gerçek olmuş. Vakit içerisinde bağcılık da geri planda kalmış. Burada Kozak Siyahı ve Kozak Beyazının tekrar canlandırılması için demonstrasyon çalışmaları yaparak örnek alanlar oluşturmaya çalıştık. Bu örnek alanlar oluşturulurken üreticilerimize eğitimler verildi, toprak tahlilleri yapıldı, fidanlar ürettirildi. Sürecimiz devam ediyor. Önümüzdeki etaplarda telli terbiye sistemini de kurup çalışmalarımıza devam edeceğiz. Şu an 3 üreticimizle bu çalışmayı başlattık. İkisi Demircidere’de oburu Aşağıbey’de. Toplamda 12 buçuk dönümlük alanda bu çalışmamızı gerçekleştiriyoruz. İlerleyen basamakta bu projenin yaygınlaştırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

“Daha evvel babamız sattı artık biz yine yetiştiriyoruz”

Demircidereli üretici Ali Konuk, “İzmir Büyükşehir Belediyesi bize Kozak yöresine mahsus Kozak Siyahı ve Kozak Beyazı üzüm fidanlarını verdi. Biz de bu türlü bir projeye girdik. Asmalarımızı diktik, geliştirmeye çalıştık. İnşallah uygun olacak. Daha evvel bağlarımız vardı; bu işi yapıyorduk. Daha sonra hayat gayretinden öteki koşullarda çalışmaya başladık” dedi.  Kozak Siyahı ve Kozak Beyazı’nın tadının çok hoş olduğunu söyleyen Ali Konuk, “Yiyenler bu üzümün farkındadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi de bizimle çok ilgileniyor. Son kademelere geldik. Terbiye sistemini de kurduktan sonra daha hoş olacak” formunda konuştu.

“Belediye sayesinde geriden gelen arkadaşlara kılavuz oluyoruz“

Aşağıbeyli üretici Hayri Görgülü, “Kozak Siyahı ve Kozak Beyazı sofralık üzüm olarak geçiyor. Bu üzümler tescillendi. Kendine has bir aroması var. Tat olarak şeker oranı yüksektir. Beyazın kabuğu incedir. Ağza beğenilen bir his verir. Şeker oranı da yüksektir. Siyah üzümün de başka bir aroması, lezzeti var” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile iyi bir iş birliği içinde çalıştıklarını belirten Görgülü, kelamlarına şöyle devam etti: “Büyükşehir Belediyesi, yardım ediyor ve ilgileniyor. Zira bu işte vakte ve ilgiye muhtaçlık var. Artık burada ‘sen yap bakalım biz görelim. Sonra biz de yaparız’ derler. Önde birisi kılavuz olacak; ondan sonra yapalım derler. İzmir Büyükşehir Belediyesi fidanı karşılıyor, terbiye sistemini karşılıyor, gerekli teknik zirai danışmanlar geliyor. Bunları biz getiremiyorduk. İzmir Büyükşehir Belediyesi sayesinde bize yol gösteren oluyor. Şu an sıfırdan başladık; inşallah başarılı oluruz, öncü oluruz” tabirlerini kullandı.

“Pekmezinden şarabına çok yararlı ve güzel”

Demircidereli üretici İbrahim Konuk ise, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederiz. Bize asmaları verdi, başka ekipmanları da verecek. Biz de suluyoruz. Bizim yıllardan beri pekmezimizden, şarabımızdan, kuru üzümümüzden hoş, tutulan bir üzüm bu; çok yararlı. Yöre olarak mıdır bilmem fakat tadı öbür üzümlerden çok farklı” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim