yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Besin Zehirlenmesine Karşı 10 Etkili Önlem

Besin zehirlenmesi ülkemizde ve dünya genelinde bilhassa yaz aylarında daha sık görülen değerli bir sıhhat sorunu.

Besin Zehirlenmesine Karşı 10 Etkili Önlem


Kış mevsiminde hastanelerde yaygın görülen influenza ve gribin yerini; yaz aylarında Stafilokok, Salmonella, E.Coli üzere bakteriler ile Rotavirüs ve Norovirüs üzere virüslerin yol açtığı besin zehirlenmeleri alıyor. Acıbadem Beylikdüzü Cerrahi Tıp Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Karakoç,  Dünya Sıhhat Örgütü ve öteki sıhhat otoriteleri tarafından yapılan iddialara nazaran, dünya genelinde her yıl yaklaşık 600 milyon kişinin besin zehirlenmesi yaşadığına dikkat çekerek, “Besin zehirlenmeleri nedeniyle yılda yaklaşık 420 bin kişi de hayatını kaybediyor; bunların birçoklarını çocuklar, yaşlılar ve kemoterapi yahut immünoterapi üzere bağışıklığı zayıflatan ilaç kullanan hastalar oluşturuyor” diyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre; ülkemizde de 2015-2020 yılları ortasında besin kaynaklı hastalıklar nedeniyle hastanelere 18 milyon 314 bin 239 kişi başvurmuş ve 1714 kişi hayatını yitirmiş. 

 Sıcak havada mikroplar süratle çoğalıyor

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Karakoç, besin zehirlenmesinin yaz aylarında daha sık görülmesinde hava sıcaklığının büyük tesiri olduğuna işaret ederek “Yaz mevsiminde hava sıcaklıklarının artması nedeniyle   bakteri, virüs ve parazitler üzere mikroplar daha süratli çoğalmakta ve besinlere daha kolay bulaşmaktadır. Ayrıyeten yaz aylarında piknik, barbekü, plaj seyahatleri üzere açık hava etkinliklerinin artması, bilhassa turistik ve kalabalık bölgelerde hijyen şartlarına uyulmaması, çiğ ve az pişmiş besinlerin tüketilmesi de besin zehirlenmesi sıklığını arttırmaktadır” diyor.   

 

Bu belirtilerde asla vakit kaybetmeyin! 

Besin zehirlenmesinin belirtileri, bozulmuş besinlerin tüketiminden sonra birkaç saat yahut birkaç gün içinde ortaya çıkıyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Karakoç, belirtilerin hafif yahut şiddetli olabileceğine işaret ederek, kelamlarına şöyle devam ediyor: “Hafif belirtiler bulantı, günde 5’ten daha az sıklıkta oluşan kusma ve ishal, karın ağrısı ve kramplar, hafif ateş, baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk ile iştahsızlık üzere sıkıntılardır. Şiddetli bulgularda ise daima kusma, şiddetli karın ağrısı ve kramplar, 38°C’nin üzerinde seyreden yüksek ateş, kanlı ishal, şiddetli dehidratasyona bağlı azalmış idrar, ağız kuruluğu,  baş dönmesi, bayılma, nefes darlığı ve göğüs ağrısı üzere semptomlar görülebilir”  

Kalıcı sıhhat problemlerine yol açmasın! 

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Karakoç, şiddetli belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden en yakın sıhhat kuruluşuna başvurulması gerektiği ikazında bulunarak, “Çünkü besin zehirlenmesi değerli bir sorundur. Önemli tablolarda bilhassa çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan şahıslarda mevtle sonuçlanabilir. Birtakım patojenler önemli ve kalıcı sıhhat sorunlarına neden olabilir. Örneğin, E. Coli bakterisinin O157 suşunun yol açtığı besin zehirlenmesi sonrasında kalıcı böbrek yetmezliği gelişebilir ve hastanın ömür uzunluğu diyaliz tedavisi alması gerekebilir. Yersina enterocolitica, Shigella, Salmonella bakterisi üzere kimi patojenlerin sebep olduğu enfeksiyonların akabinde reaktif artrit üzere çeşitli eklem romatizmaları gelişebilir” diyor.    

BESİN ZEHİRLENMESİNE KARŞI 10 TESİRLİ ÖNLEM! 

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Karakoç, besin zehirlenmesine karşı almamız gereken tedbirleri şöyle anlatıyor: 

Besinleri satın alırken dikkat! 

Alışveriş yaparken kimi kurallara dikkat etmeniz büyük bir ehemmiyete sahip. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Karakoç, alışveriş sırasında almanız gereken tedbirleri şöyle özetliyor: “Son kullanma tarihi geçmiş besinleri satın almayın. Paketli eserlerin ambalajlarının sağlam ve hasarsız olduğundan emin olun. Şişmiş yahut hasar görmüş konserve eserlerini kullanmayın. Et ve et eserlerini sağlam yerlerden satın alın. Kırık, çatlak, dışkıyla kirlenmiş yumurtalardan kaçının. Bilhassa et, et eserleri ve tavuk üzere sık besin zehirlenmesi yapan eserlerin üretildikleri yerden depolara ve satış noktalarına sevkiyatı sırasında -18°C altında koruma edilerek soğuk zincirin korunması kıymetli. Dondurulmuş besinlerin soğuk zincirinin kırılmamış olmasına dikkat edin.”

Çiğ ete ve yumurtaya dokunduktan sonra mutlaka…

Yemek hazırlamadan evvel ellerinizi sabunlu sıcak suyla en az 20 saniye yıkamaya ihtimam gösterin. Tırnaklarınızı kısa ve pak tutmayı alışkanlık edinin. Çiğ yahut az pişmiş kırmızı et, beyaz et ve balıkla temas sonrası bilhassa ellerinizdeki çatlaklar aracılığıyla parazitler ve bakteriler bulaşarak kist hidatik, toxoplazma, brusella, tüberküloz, camylobacter ve salmonella üzere çeşitli enfeksiyonlara yol açabiliyor. Bu nedenle çiğ et ve balığa dokunduktan sonra ellerinizi tekrar  sabunlu sıcak suyla yıkamayı asla ihmal etmeyin. 

Mutfak gereçlerini sıcak suyla yıkayın 

Mutfak tezgahlarını, kesme tahtalarını ve başka mutfak ekipmanlarını sıcak su ve sabunla tertipli olarak temizlemeniz çok kıymetli. Her kullanımdan sonra, bilhassa de çiğ et, yumurta ve balık ile temasın akabinde tüm araç ve gereçler ile tezgah yüzeylerini deterjanlı sıcak suyla güzelce yıkamalısınız.

Çiğ etleri pişirmeden evvel yıkamayın

Kırmızı eti, balığı ve tavuk etini pişirmeden evvel yıkamayın. Bilhassa tavuk etinde fazla ölçüde mikroorganizma bulunuyor. Yıkama esnasında lavaboya, tezgah yüzeyine, musluğa ve ellerimize bulaşan bu mikroorganizmalar enfeksiyona yol açabiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Karakoç, balıkları da pişirme öncesinde yıkamanın yanlışsız olmadığına dikkat çekerek, “Çünkü balığı yıkamak Salmonella ve E.Coli üzere enfeksiyonları etrafa bulaştıracağı üzere, sıhhatimiz açısından kıymetli olan ve balıkta çok bulunan Omega-3 üzere yağ asitlerinin ve yararlı enzimlerin kaybına yol açar. Ayrıyeten balıkta bulunan ve pişirme sırasında lezzeti arttıran doğal sıvıların da kaybına neden olur” diye konuşuyor. 

Bu besinleri asla temas ettirmeyin! 

Farklı besinlerin birbiriyle temas halindeyken çeşitli mikroorganizmaların ve ziyanlı hususların geçiş yapmaslarına çapraz bulaş deniyor. Çapraz bulaşı önlemek için çiğ besinleri pişmiş yiyeceklerden başka tutmanız gerekiyor. Ayrıyeten çiğ kırmızı et, tavuk eti, yumurta, balık ve kabuklu deniz eserlerini de sebzeler ile asla temas ettirmemeniz gerektiği ikazında bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Karakoç, “Bu sayede etlerde bulunan ziyanlı mikroorganizmaların sebzelere geçmesini engellemiş olursunuz” diyor.

Et ve zerzevatları birebir bıçakla kesmeyin

Besin zehirlenmesine karşı almanız gereken bir öbür tedbir ise etleri, et eserleri ile zerzevatları farklı tezgahlarda ve farklı bıçaklarla kesmek olmalı. Etler ile temas eden bıçakları, tezgahı, mutfak araçlarını da sıcak ve sabunlu suyla yıkamalısınız.

Besinleri yanlışsız sıcaklıkta pişirin

Et, tavuk, balık ve yumurta üzere besinlerin gereğince pişmiş olmaları da besin zehirlenmesinden korunmada büyük değere sahip. Bu besinlerin iç sıcaklıklarının bir termometre ile denetim edilmesi gerektiğini belirten Dr. Murat Karakoç, “Örneğin besinlerdeki iç sıcaklık tavuk için en az 74°C, kırmızı et için de en az 63°C olmalıdır. Besinlerin her tarafının güzelce piştiğinden emin olunmalı, büyük tencerelerde pişirilen yemekler sık sık karıştırılarak sıcaklığın her tarafa yayılması sağlanmalıdır” diyor. 

Oda sıcaklığında en fazla 2 saat tutun

Yiyecekleri piştikten sonra oda sıcaklığında en fazla iki saat tutun, bilhassa et eserlerini daha sonra buzdolabında 4°C altında saklamaya ihtimam gösterin. Bunların yanı sıra pişmiş yiyecekleri buzdolabında çiğ besinlerden uzak tutmanız da çok değer taşıyor. 

Oda sıcaklığında çözülmeye bırakmayın

Dondurulmuş besinleri bilhassa de et eserlerini oda sıcaklığında çözülmeye bırakmamanız gerektiği ikazında bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Karakoç, “Böyle durumlarda çözülen yüzey kısımlarda  Salmonella, E.Coli, Stafilokokkus aures üzere çeşitli bakteriler kolay bir formda üremekte ve besinlerle kontamine olarak besin zehirlenmesine yol açmaktadır” diyor. Ayrıyeten dondurulmuş besinleri sıcak su altında çözmeye çalışmak da tehlike oluşturuyor. Bu eserleri buzluktan aldıktan sonra buzdolabının alt raflarında çözülmeye bırakmalı yahut mikrodalga fırınlar kullanmalısınız.

Kuru besinleri karanlıkta saklayın

Bulgur, buğday, pirinç, nohut, fasulye üzere bakliyatlar ve kuru besinler sıcak ve nemli ortamda saklanmamalı. Bakliyatlar ile kuru besinleri güneş görmeyen karanlık bir yerde ve 20°C sıcaklığın altında, ağzı hava almayan kapalı cam kaplar içinde saklamaya dikkat edin. Bilhassa pirinç içeren yemekleri bir günde tüketilecek ölçüde yapmanız gerektiğine işaret eden Dr. Murat Karakoç, “Pirinçli yemek tekrar tüketilecekse en fazla  bir kere daha ısıtma yapılarak yenilebilir. Böylelikle Bacillus cereus üzere bakterilerin yol açacağı besin zehirlenmesinden de korunmuş olunur” diyor.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ