yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Bilim Temelli Hedefler Girişimi’nden Çimsa’nın yakın vadeli emisyon azaltım hedefine uluslararası onay

Çimsa, iklim değişikliği çaba vizyonuna sahip şirketlere yol gösteren Bilim Temelli Gayeler Girişimi’ne (Science Based Target Initiative-SBTi), yakın vadeli bilime dayalı emisyon azaltım amacını belirlemeyi taahhüt etmişti.

Bilim Temelli Hedefler Girişimi’nden Çimsa’nın yakın vadeli emisyon azaltım hedefine uluslararası onay


Bilim Temelli Gayeler Teşebbüsü tarafından yürütülen validasyon çalışmalarının tamamlanması akabinde Çimsa’nın faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını kapsayan ve 1.5°C senaryosuna uygun amaçlar tescillendi.    

Buna nazaran Çimsa, 2021 baz yılı olarak 2033 yılına kadar; Kapsam 1 ve Kapsam 2 eser emisyon yoğunluğunu %42.1, 2022 baz yılı olarak 2033 yılına kadar; satın aldığı klinker ve çimento için Kapsam 3 eser emisyon yoğunluğunu ise %43.4 azaltmayı hedefliyor.

Çimsa CEO’su Umut Zenar, Karbon Saydamlık Projesi (CDP), Birleşmiş Milletler Global Prensipler Mukavelesi, Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) ve Dünya Doğayı Muhafaza Vakfı (WWF) iştirakinde kurulan SBTi’nin Çimsa’nın karbon azaltım maksatlarını tescil etmesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Çimsa’nın sürdürülebilir hayat alanları yaratarak yarınları bugünden şekillendirmek ismine yürüttüğü tüm faaliyetlerinde ve yatırımlarında karbon emisyonlarının azaltılmasına yönelik çalışmaları önceliklendirdiğini vurgulayan Umut Zenar, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yatırımcılar, kamu kurumları ve akademik çevreler tarafından yakından takip edilen küresel ve itibarlı inisiyatif Bilim Temelli Amaçlar Girişimi’nin Çimsa olarak verdiğimiz yakın vadeli maksadımızı tescillemesinden ötürü memnunuz. Ana stratejilerimizin bir modülü olan sürdürülebilirlik ve karbon idaresi konusunda görünür aksiyonlarımızı her geçen gün daha ileriye taşıyoruz. Tüm dünya için artık gayelerin aksiyona dönüşme zamanındayız ve Çimsa olarak bu seyahatte gerekli liderliği gösteriyoruz. Dekarbonizasyon seyahatimiz kapsamında; alternatif hammadde ve alternatif yakıt kullanımı, eser dönüşümü, termal ve elektrik gücü verimliliği, yenilenebilir güç ve ileri teknolojilerin hayata geçirilmesi ana aksiyon mevzularımızı oluşturuyor.”   

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim