yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Bilinçli tarım için eğitim seferberliği

Bornova Belediyesi, ziraî üretimin daha şuurlu yapılması maksadıyla eğitim ve bilgilendirme çalışmalarına yük verdi. Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, “Tarımsal dayanaklarımızı seferberlik seviyesinde vereceğiz” diye konuştu.

Bilinçli tarım için eğitim seferberliği


Dört dörtlük eğitim

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Yazlık Zerzevat Yetiştiriciliği Eğitimi” ağır bir iştirakle gerçekleştirildi. Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nde Ziraat Mühendisi Anıl Ayvaz tarafından verilen eğitime, Bornova’nın 12 eski köy yerleşiminden çiftçilerin yanı sıra kendi bahçelerinde zerzevat yetiştirmek isteyen Bornovalılar da katıldı. Eğitimde, yazlık sebzelerin yetiştiriciliği başlığı altında, tohum ekimi, bahçe hazırlanması, fide dikimi, sulama, gübreleme, toprak sürece, budama ile hastalık ve zararlılarla çaba konusunda şimdiki bilgiler aktarıldı.

Çiftçinin yanındayız

Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, köylerin kalkınmasının değerine dikkat çekerek, “Özellikle köylerin kırsal mahalle statüsüne alınmasından sonra ziraî üretim ikinci plana itildi. Bornova’nın eski köy yerleşimlerinde hayvancılık ve zerzevat üretimi geriledi. Çiftçi ziraî üretimden elde ettiği gelirle geçinemez noktaya sürüklendi. Biz bunu aksine çevirmek için çalışmaya başladık. Bir yandan fide, fidan ve tohum başka yandan canlı hayvan dağıtımı yaparak alım garantili üretimler yapılmasını sağlayacağız. Öbür yandan da çiftçimizin en üst seviye randımana ulaşması, bunu da tabiatın istikrarını bozmadan yapması için düzenlediğimiz eğitimlerle çiftçinin yanındayız” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ