yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Bir oltalama saldırısının anatomisi: Siber suçlular, kurumsal e-postaları nasıl hedef alıyor?

Kimlik avı (phishing) taarruzları, siber hatalılar tarafından işletmelere karşı kullanılan en yaygın ve tesirli taktikler ortasında yer alıyor. Bu taktikler, emniyetli kaynaklar üzere görünerek çalışanları oturum açma bilgileri yahut finansal bilgiler üzere hassas bilgileri ifşa etmeleri için kandırmayı amaçlıyor.

Bir oltalama saldırısının anatomisi: Siber suçlular, kurumsal e-postaları nasıl hedef alıyor?


Kimlik avı atakları çeşitli hallerde ortaya çıksa da, sahip oldukları kıymetli bilgilerin zenginliği nedeniyle çoklukla kurumsal e-posta sistemlerini amaç alıyorlar. Kaspersky, işletmelerin mümkün ihlallere karşı savunmalarını güçlendirmelerine yardımcı olmak için bir kimlik avı saldırısının anatomisini paylaştı. 

Mimecast’in ‘The State of Email Security 2023’ raporuna göre, ankete katılan CISO’ların %83’ü e-postayı siber taarruzların birincil kaynağı olarak görüyor. Yakın vakitte yaşanan Pepco Group vakası da oltalama ataklarının işletmeler üzerinde yaratabileceği önemli sonuçları gözler önüne serdi. Kelam konusu perakende şirketi, Şubat ayının sonunda Macaristan’daki iştirakinin sofistike bir kimlik avı saldırısının maksadı olduğunu bildirdi. Yapılan hücum sonucunda Pepco Group yaklaşık 15,5 milyon Avro nakit kaybetti. Bu olay, siber hatalıların neden olduğu tehditlerin genişleme potansiyelini ortaya koyuyor ve kuruluşların siber güvenlik savunmalarını güçlendirmelerine yönelik kritik gereksinimi vurguluyor. Kaspersky’nin kimlik avı tedbire sistemi, 2023 yılında 709 milyondan fazla kimlik avı ve dolandırıcılık web sitesine erişim teşebbüsünü engelledi. Bu, bir evvelki yılın sayılarına kıyasla %40 artış gösterdi. 

Bu acil meseleye cevap olarak Kaspersky uzmanları, oltalama ataklarının gerçekleştirilme formunu ele alan bir siber kabahat anatomisini paylaştı:

1. Siber hatalıların motivasyonu

Kimlik avı akınları, çeşitli faktörler tarafından motive edilen siber hatalılar tarafından hayata geçiriliyor. Bunlar öncelikle satılabilecek yahut hileli süreçler için kullanılabilecek kredi kartı bilgileri yahut oturum açma kimlik bilgileri üzere hassas bilgileri yasa dışı yollarla elde ederek finansal yarar elde etmeye çalışıyorlar. Buna ek olarak, kimileri siyasi yahut ideolojik gündemlerle ya da casusluk maksadıyla da motive olabiliyor. Gerisindeki motivasyon ne olursa olsun bu hücumlar işletmeler için önemli riskler oluşturuyor.

2. Birinci yaklaşım

Kimlik avı akınları, çoklukla siber hatalıların kurbanları harekete geçmeye ikna etmek için tasarlanmış uydurma e-postalar hazırlamasıyla başlıyor. Bu e-postalar ekseriyetle gaye kişi yahut kurumun meslektaşları, iş ortakları yahut saygın kuruluşlar üzere emniyetli kaynaklardan gelen legal bağlantıları taklit ediyor. Saldırganlar, bu noktada güvenilirliği artırmak için gönderen adreslerini taklit etmek yahut kurumsal markayı kopyalamak üzere taktikler kullanıyor. Son derece ikna edici ve şahsileştirilmiş kimlik avı e-postaları oluşturmak için sofistike algoritmalardan yararlanan yapay zeka dayanaklı kimlik avı akınlarının ortaya çıkmasıyla durum daha da kötüleşiyor. Bu durum, bu cins tehditleri tespit etme ve bunlarla uğraş etme zorluğunu daha da artırıyor.

3. Aldatıcı içerikler ve teknikler

Oltalama akınlarının muvaffakiyetinin temelinde insani zaaflardan faydalanmak yatıyor. Siber hatalılar ruhsal manipülasyon tekniklerinden yararlanarak kurbanları e-postanın meşruiyetini düzgünce değerlendirmeden, düşünmeden hareket etmeye zorluyorKimlik avı e-postaları, alıcıları kandırmak ve istenen karşılıkları elde etmek için çeşitli stratejiler kullanıyor. Yaygın kullanılan teknikler ortasında şunlar yer alıyor:

  • Sahte tezler: E-postalar aciliyet yahut değer tez ediyor, alıcıları kelamda makus sonuçlardan kaçınmak yahut algılanan fırsatları yakalamak için süratli hareket etmeye çağırıyor.
  • Sosyal mühendislik: Saldırganlar e-postaları kişiselleştirerek ve iletileri alıcıların ilgi alanlarına, rollerine yahut telaşlarına uygun hale getirerek kurbanı cezbetme mümkünlüğünü artırıyor.
  • Kötü niyetli temaslar ve ekler: Kimlik avı e-postaları çoklukla kimlik bilgilerini toplamak, berbat gayeli yazılım yüklemek yahut yetkisiz süreçler başlatmak için tasarlanmış uydurma web sitelerine kontaklar yahut makûs gayeli ekler içeriyor.

4. Tespitten kaçmakE-posta güvenlik filtreleri ve kimlik avı tedbire tahlilleri tarafından tespit edilmekten kaçınmak için siber hatalılar daima olarak taktiklerini geliştiriyor ve gelişen siber güvenlik tedbirlerine ahenk sağlıyor. Algılama sistemlerini atlatmak ve taarruzlarının aktifliğini artırmak için gizleme teknikleri, şifreleme teknikleri yahut URL tekrar yönlendirmesi kullanılıyor.

5. Başarılı oltalama hücumlarının sonuçları

Kimlik avı atakları başarılı olduğunda, sonuçları kuruluşlar için çok önemli olabiliyor. Kurumsal e-posta sistemlerinin ihlali hassas bilgilere yönelik yetkisiz erişime, mali kayıplara, prestij kaybına ve mevzuat uyumsuzluğuna yol açabiliyor. Dahası, ele geçirilen e-posta hesapları, İş E-postası Kapalılığının İhlali (Business Email Compromise – BEC) yahut bilgi sızıntısı üzere öteki siber taarruzlar için destek noktası olarak kullanılabiliyor.

Etkiyi azaltma stratejileri

Kurumsal e-posta sistemlerini amaç alan oltalama taarruzlarına karşı korunmak, kuruluşların sağlam siber güvenlik tedbirleri almasını ve çalışanların oltalama iletilerine yönelik farkındalık ve en düzgün uygulamalar konusunda eğitmesini gerektiriyor. Ülkü tesir azaltma stratejileri ortasında çalışan eğitimi, çok faktörlü kimlik doğrulama, olay müdahale planlarının oluşturulması ve gelişmiş e-posta filtreleme ve güvenlik tahlillerinin devreye alınması yer alıyor.

Kaspersky Bulut ve Ağ Güvenliği Eser Kümesi Başkanı Timofey Titkov, şunları söylüyor: “Günümüzün değişken tehdit ortamında, işletmeler daima büyüyen bir dizi siber riskle karşı karşıya. Burada e-posta tabanlı akınlar bilhassa sinsi bir tehdit oluşturuyor. Kaspersky olarak, işletmelerin kendilerini bu üzere tehditlere karşı savunmalarına yardımcı olmak için kurumları sağlam siber güvenlik tahlilleriyle donatmanın kritik değer taşıdığının farkındayız. Kaspersky Security for Mail Server tahlilimiz, gelişmiş içerik filtreleme özelliklerini en son makine tahsili teknolojisiyle birleştirerek, gelişen yapay zeka dayanaklı kimlik avı taarruzları dahil olmak üzere kurumsal posta sistemleri için eşsiz muhafaza sağlıyor. İşletmeler, tahlillerimizden yararlanarak kimlik avı hücumlarına ve başka makus niyetli tehditlere karşı kendilerini proaktif bir halde savunabilirler ve hassas datalarının güvenliğini ve bütünlüğünü sağlayabilirler.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim