yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Bornova Belediyesi yeşil bir gelecek için çalışacak

Bornova Belediyesi ve Heidelberg Belediyesi ortasında başlatılan İklim Ahenk Kent Eşleştirme Projesi (BORNBERG) ile ilgili gelişmeler Bornova Belediyesi’nin bürokratlarına aktarıldı.

Bornova Belediyesi yeşil bir gelecek için çalışacak


Bornova Belediyesi’nin “Yeşil bir gelecek için” yapacağı çalışmaların ele alındığı toplantıda AB ve Almanya’nın Heidelberg Belediyesi’nin tecrübelerinden de yararlanılarak atılabilecek adımlar üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.

Toplam 110 bin Euroluk bütçesinin yüzde 90’ı, “Türkiye ve AB Ortasında Kent Eşleştirme-2: Yeşil Bir Gelecek İçin Eşleştirme Hibe Programı” tarafından karşılanan BORNBERG Projesi, iklim ve etraf temelli hareketler için Türk ve AB lokal idareleri ortasındaki diyaloğun geliştirilmesi ve mahallî idarelerin kapasitelerinin güçlendirilmesini amaçlıyor. Bornova Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında Bornova Belediyesi’nin Heidelberg Belediyesi ve ENSİA ile birlikte proje ortakları ortasında yer alan Yaşar Üniversitesi Ekibi’nden Prof. Dr. Nurdan Yıldırım ve Dr. Öğretim üyesi Emin Selahattin Umdu, Bornova’yı ve Türkiye’yi bekleyen iklimle ilgili gelişmeleri ve alınabilecek tedbirleri anlattı. Toplantıda karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Bornova Belediyesi’nin lider yardımcıları ve ünite müdürleri, Prof. Dr. Nurdan Yıldırım ve Dr. Öğretim üyesi Emin Selahattin Umdu’nun sunumlarını dinledi.

 

Herkesin problemi

Yenilenebilir Güçler üzerine yüksek lisansı bulunan Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, “İklimle ilgili mevzular yalnızca eğitimli insanların sorunu üzere algılanıyor ancak aslında herkesin sorunu. O nedenle farkındalık oluşturmak istedik. Yolun başındayız. Umarım hem belediyemize, hem kentimize hem de insanlığa yararlı bir çalışmayı daima birlikte hayata geçiririz” dedi.

Bürokratlar bilgilendirildi

Yaşar Üniversitesi Takımından Makine Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurdan Yıldırım, “Üzerinde çalıştığımız daha yeşil, daha güç verimli, daha sürdürülebilir bir Bornova için, BORNBERG projesiyle ilgili müdürlerimize bilgilendirme yaptık. Projemiz hakkında genel bilgiyi verdikten sonra, yapacağımız çalışmalar ve gereksinim tahlillerimiz hakkında bilgi verip gelişmeleri aktardık” dedi.

Amaç farkındalık

Yaşar Üniversitesi Grubundan Güç Sistemleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Emin Selahattin Umdu, “Bugün BORNBERG projemizin yönetici eğitimlerine başladık. Bu eğitimler sırasında hem bir farkındalık yaratmak istedik hem de Bornova Belediyesi’nin farklı ögelerinin sürdürülebilirlik çalışmalarına verebileceği katkıları değerlendirdik” dedi.

Projenin maksatları:

_  Bornova içinYerel İklim Hareket Planının (SECAP) geliştirilmesi

_  Siyaset üretmeyi desteklemek için hazırlık çalışmaları yapmak

_  İklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma konusunda Bornova için lokal stratejiler, planlar, yol haritaları geliştirmek

_  Toplumun farklı kümelerine odaklanarak iklim değişikliği ve etraf konusunda kamuoyunun bilinçlendirilmesi

_  İklim değişikliğine ahenk sağlamanın aciliyeti ve ehemmiyeti konusunda farkındalık yaratmak

Projenin uygulanmasıyla elde edilmesi beklenen sonuçlar ise şöyle:

_  Heidelberg örneğine dayalı olarak Bornova için mahallî iklim aksiyon planları ve stratejilerinin geliştirilmesi

_  Heidelberg’in iklim değişikliğine ahenk konusundaki yenilikçi tecrübeleri hakkında Bornova Belediyesi işçisinin kapasitesinin artırılması

_  İklim değişikliği ve etraf konusunda halkın bilinçlendirilmesi

_  Heidelberg ve Türkiye ortasında iklim değişikliğine ahenk konusunda bilgi ve tecrübe alışverişi

_  İklim değişikliğinden etkilenen mahallî işletmelerin dayanıklılığını artırmak

_  Bornova’nın etraf üzerindeki su ve emisyon izini azaltmak

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim