yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Borsan CEO’su Arbek Akay: “Dijital Dönüşüm başarısı, üst yönetim vizyonuna ve kurum kültür değişimine bağlıdır”

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu ortasında yer alan ve ülkemizin yanı sıra 80’in üzerinde ülkeye katma bedelli ihracatıyla dünya pazarlarında güçlü ve rekabetçi bir pozisyona sahip olan Borsan, dalında ve iş dünyasında Dijital Dönüşüm konusunda öncü şirketler ortasında yer alıyor.

Borsan CEO’su Arbek Akay: “Dijital Dönüşüm başarısı, üst yönetim vizyonuna ve kurum kültür değişimine bağlıdır”


 Borsan CEO’su Arbek Akay, TREX tertibinde düzenlenen Kablo Dalında Dijital Dönüşüm ve Kazanımları Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, şirketlerde üst idarenin dijital dönüşümden beklentileri, kurumsal kültür değişiminin ve üst idare vizyonunun dijital dönüşümün başarısı açısından kıymeti bahislerinde bilgiler aktardı ve görüşlerini paylaştı.

40 yıllık esaslı geçmişiyle Türkiye’nin en büyük 500 Sanayi kuruluşu ve TURQUALITY® Programı kapsamına kabul edilen markalar ortasında yer alan; Dünya genelinde 80’in üzerinde ülkeyi kapsayan geniş bir coğrafyaya katma pahalı ihracat gerçekleştiren Borsan, dijital dönüşüm konusunda kesiminin ve iş dünyasının öncü şirketlerinden biri. Kendi dijital dönüşüm seyahatini yöneticilik seviyesinde yapılanmasıyla yöneten Borsan, başarılı uygulamalarını paylaşmak için farklı teknoloji ve iş dünyası platformlarına da davet ediliyor.

TREX tertibinde, MEXT Teknoloji Merkezi’nde düzenlenen Kablo Bölümünde Dijital Dönüşüm ve Kazanımları Zirvesi’nin konuk konuşmacıları ortasında yer alan Borsan CEO’su Arbek Akay, aktiflikte “Üst Seviye İdarenin Dijital Dönüşümden Beklentileri” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Konuşmasında dijital dönüşümün muvaffakiyetinin, üst seviye idaresinin vizyonuna ve şirket kurumsal kültürünün olumlu değişimine bağlı olduğunu vurgulayan Borsan CEO’su Arbek Akay, “Dijital dönüşümde maksatları ve bu maksatlar doğrultusunda üst seviye idare beklentilerini yanlışsız belirlemek şüphesiz değerli, lakin dijital dönüşümün de başarılı olabilmesi için gerek üst idareden gerekse tüm şirket çalışanlarından beklentileri olduğunu göz arkası etmemek gerekiyor. Dijital dönüşümün ne olduğunu tam olarak içselleştiren üst idare vizyonu ve şirketin tüm çalışanlarını kapsayıcı bir kültür değişimi olmadan bu mevzuda muvaffakiyet elde etmek kelam konusu olamaz” dedi.

Üst İdare Vizyonu ve Şirket Genelinde Kültür Değişimine Açıklık Dijital Dönüşümde Muvaffakiyetin Ön Şartı

Konuşmasında, dijital dönüşümün Borsan bünyesinde yöneticilik seviyesinde yapılanma ile yönetildiğinin ve Yönetim Kurulu Liderinden başlayarak tüm üst idarenin dönüşümün başarısı kararlığını paylaştığını tabir eden Arbek Akay, “Borsan’ın 40 yıllık seyahatini vizyoner atılım ve daima gelişim odağımızla özetleyebiliriz. Müşterilerimizden çalışanlarımıza, iş ortaklarımızdan içerisinde yer aldığımız lokal toplumlara tüm paydaşlarımıza ve ülkemiz iktisadına sunduğumuz bedelleri bir Dünya Markası olarak maksimize etme maksadımız doğrultusunda kendimizi ve işimizi daima geliştiriyoruz. Bu amacımız, Borsan üst idaresinin dijital dönüşüme inancı ve kararlı vizyonu, tüm çalışma arkadaşlarımızın da kültürel değişime olan açıklığı ve katılımcılığı olarak yansıyor. Borsan bünyesinde dijital dönüşümün idare sorumluluğu Dijital Dönüşüm Direktörlüğümüzce üstleniyor, lakin tüm departmanlarımız, yöneticilerimiz ve çalışma arkadaşlarımız, bu mevzuyu geleceğe odaklı bir kültürel değişim olarak sahipleniyor” biçiminde konuştu.

Borsan Dünya Markası Olma Yolunda Rekabet Gücünü Dijital Dönüşümle Bir Sonraki Düzeye Taşıyor

Borsan’ın dijital dönüşüm sürecinde temel amaçlarını, stratejik kararlarda bilgi analitiği ve iş zekasından yararlanma, iş süreçlerini daha süratli ve aktif hale getirme, inovasyonu teşvik etme, müşteri tecrübesini geliştirme ve şirketin rekabetçi gücünü artırma olarak özetleyen Arbek Akay, “Pazar trendlerini daha güzel anlamaktan daha hassas talep iddialarına ve operasyonlarda güzelleştirerek daha verimli operasyonlara bir çok alanda stratejik kararlarımız için data toplamaya ve tahliline değer veriyoruz. Otomasyon ve dijital araçlarla daha süratli iş süreçleri, maliyet tasarrufu ve operasyonel verimlilik artışı hedefliyoruz. Yeni fikirlerin ve yenilikçi teknolojilerin şirkete entegrasyonuna, yeni eser ve hizmetlerin geliştirilmesine odaklanıyoruz. Bunların yanı sıra, Borsan markamızın en değerli güçlerinden biri olan ve müşteri vasıfları ortasında yer alan müşteri tecrübemizi ve müşterilerimizle bağlantılarımızı teknolojinin gücüyle daha da geliştirmeyi önceliklendiriyoruz. Borsan’ın dünya markası olma yolunda rekabetçi gücünü, Dijital Dönüşümle bir sonraki düzeye taşıyoruz” dedi.

Virgülden Sonraki Haneler Fark Yaratır. 

Borsan CEO’su Arbek Akay, TREX tertibinde yapılan Kablo Dalında Dijital Dönüşüm ve Kazanımları Zirvesi’ndeki konuşmasında şunları da kelamlarına ekledi: “Günümüzde birçok kesimde, dünya genelinde karlılık marjları çok daralmış durumda. Rekabetçiliği muhafaza odağında dikey entegrasyona yönelim, yalnızca ülkemizde değil, dünya genelinde sanayi üretiminde 20-30 yıllık periyotta birçok kesimde görülen bir durum. Bundan 30 yıl öncesinde tedarik zincirinin halkalarını oluşturan 5 farklı şirket her biri kendi karlarını koyup başkasına satarak bir üretim sürecini tamamlanmaktaydı. Bu sürecin son halkasında en son eseri tamamlayan firma da yaklaşık yüzde 20’ler civarında kar marjları ekleyerek eseri pazara sunmakta ve satabilmekteydi. Günümüzde artık birçok bölümde firmalar rekabetçiliği koruma edebilmek için bu beş şirket tek bir şirket altında konsolide olarak tek bir şirket bünyesinde entegre olmuş durumdadır. Daha evvel her adımında birer kez kar eklenerek maliyetlendirilen eserler şu anda tam entegre üretici firmalar tarafından tüm prosese tek kere olarak o da en fazla yüzde 5’lik bir kâr marjını realize etme noktasına gelmiştir. Görünen odur ki sanayi şirketleri önümüzdeki periyotta rekabetçi kalabilmek ve eserlerini satabilmek için direkt sonuncu kullanıcıya ulaşma doğrultusunda dikey entegrasyona devam etmek zorunda kalacaklardır. Bunun yanı sıra inovasyona yatırım yaparak katma paha artırıcı tahlil ve eserler geliştirmek zorundadırlar. Ayrıyeten operasyonlarda maliyet açısından rekabetçi kalabilmenin ve fark yaratabilmenin anahtarı, ayrıntıların hakikat idaresidir. Virgülden sonraki hanelerde yapılacak iyileştirmeler, sonuca büyük tesir eder hale gelmiştir. Bunun için ayrıntıları ölçebilmek, değerlendirebilmek ve farkı burada yaratabilmek gerekiyor. Dijital dönüşüm bu noktada büyük bir kıymet arz ediyor ve dijital dönüşümün başarısı da her şeyden evvel üst idare vizyonuna ve kurumsal kültürdeki değişimin başarısına bağlı.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ