yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Bu bülbül; Afrika’dan Ormanya’ya 7.500 km uçtu

Ormanya Kuş Halkalama İstasyonu’nda halkalanan bülbül, Sahra Altı Afrikası’nda bulunan ülkelerde kışladı, üremek için Ormanya’ya geri döndü

Bu bülbül; Afrika’dan Ormanya’ya 7.500 km uçtu


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veren Ormanya Doğal Ömür Parkı’nda göçmen kuş tiplerinin göç rotaları, davranışları, kışlama alanları, göç vakti ve stratejilerinin belirlenmesi hedefiyle kuş halkalama istasyonu kuruldu. Ormanya Kuş Halkalama İstasyonu’nda 28 Ağustos 2023 tarihinde halkalanan bir bülbül (Luscinia megarhynchos), tam 9 ay sonra tekrar ağlarda yakalandı.

Bu inanılmaz küçük kuş, yalnızca 22.5 gram yükünde olmasına karşın her yıl Sahra Altı Afrikası’nda bulunan Etiyopya, Gana, Kamerun, Kenya üzere ülkelerde kışlıyor ve 7 bin 500 boyunca kanat çırparak üremek için tekrar Ormanya’ya geri dönüyor. Bu durum, bülbüllerin inanılmaz göç yeteneklerinin ve tabiat harikalarının bir diğer örneği olarak dikkat çekiyor. Küçük boyutlarına karşın bülbüller kuvvetli hava şartlarına ve uzun aralı göç rotalarına meydan okuyor.

GÖÇ DAVRANIŞLARI VE ARAŞTIRMALAR

Bülbülün yine yakalanması, ornitologlar ve araştırmacılar için büyük bir heyecan kaynağı oldu. Bu olay, bülbüllerin göç davranışları ve hayat döngüleri hakkında daha fazla bilgi edinilmesine yardımcı oluyor. Ormanya Kuş Halkalama İstasyonu; kuşların göç yollarını, ömür alanlarını ve popülasyon dinamiklerini daha uygun anlamak için halkalama çalışmalarını sürdürüyor. Bülbüllerin göç seyahati yalnızca fizikî dayanıklılıklarını değil, tıpkı vakitte tabiatın hassas istikrarlarını de gözler önüne seriyor.

TÜRLER MİLLETLERARASI SİSTEME KAYIT EDİLİYOR

Ormanya’nın farklı kısımlarına kurulan 27 halkalama noktası veteriner tabip, biyolog ve Lisanslı kuş halkalamacılar ile birlikte sistemli olarak denetim ediliyor. Tiplere nazaran belirlenen özel halkalarla kayıt altına alınan cinsler milletlerarası sisteme dünyanın öteki bölgelerinde de bulunan halkalama istasyonuna yolları düştüğünde halka numarasına bakılarak, hangi tarihte hangi istasyonda halkalandığı, bilgileri ve göç rotası belirlenmiş oluyor.

DOĞANIN MUCİZESİ; GÖÇMEN KUŞLAR

Bu küçük kuşların her yıl birebir yere dönerek üreme alışkanlıklarını sürdürmeleri, tabiatın sisteminin ve ekosistemlerin sürekliliğinin kıymetli bir modülünü oluşturuyor. Ormanya Kuş Halkalama İstasyonu’ndaki bu ve gibisi çalışmalar, kuş göçlerinin ve biyolojik çeşitliliğin korunmasının değerini bir defa daha vurguluyor. Bülbüllerin ve öteki göçmen kuşların korunması, ekosistemlerin sağlıklı bir halde işlemesi için hayati kıymet taşıyor. Ormanya’daki bu bülbülün öyküsü, tabiatın şaşırtan ve hayranlık uyandıran istikametlerinden yalnızca biri. Gelecek yıllarda da bu tıp müşahedelerin artacağı düşünülüyor.

ORMAN OKULU’NDA ÇOCUKLARA EĞİTİM

Ormanya’daki kuş halkalama istasyonunda çalışmalar devam ederken, Orman Okulu kapsamında belirlenen günlerde çocuklar için Kuş Halkalama Atölyesi düzenleniyor. Atölye çalışmalarında kuş cinsleri tanıtılıyor, göç kıssaları anlatılıp, biyoçeşitlilikteki ehemmiyeti vurgulanıyor.

KUŞ HALKALAMA İSTASYONU NEDİR?

Kuş Halkalama İstasyonları göçmen kuş cinslerinin göç rotaları, davranışları, kışlama alanları, göç vakti ve stratejilerinin belirlenmesi gayesiyle bilhassa ilkbahar ve sonbahar göç devirlerinde gerçekleştirilen araştırma merkezleridir. Elde edilen datalar ile ornitoloji bilimine sağladığı katkı dışında iklim değişikliğine kadar pek çok bahiste bilimsel bilgi elde edilmektedir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim