yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Bu proje ile sürdürülebilir kapok lifi ile doğa sporlarında kullanılabilecek bir ürün geliştirilecek

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dokumacılık Mühendisliği Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Tuba Bedez Üte’nin yürütücülüğünü yaptığı “Termofizyolojik Konfor Sağlayan, Tabiat Sporlarında Kullanılabilecek Sürdürülebilir Bir Dokuma Materyali Geliştirilmesi ” başlıklı proje, TÜBİTAK 1002-A Süratli Dayanak Programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.

Bu proje ile sürdürülebilir kapok lifi ile doğa sporlarında kullanılabilecek bir ürün geliştirilecek


Proje takımını makamında ağırlayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi olarak akademisyenlerimizin gerçekleştirdiği kıymetli projeler TÜBİTAK tarafından desteklenmeye devam ediyor. İnovatif ve yarar sağlayıcı bir bakış açısıyla geliştirilen bu projelerin desteklenmesi bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Doç. Dr. Tuba Bedez Üte hocamızın yürütücülüğünü yaptığı proje dokumacılık kesiminde sürdürülebilirliğin kıymetini göstermesi bakımdan hayli değerli. Hocamızı ve grubunu tebrik ediyor, çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

Proje hakkında bilgi veren Doç. Dr. Tuba Bedez Üte, “Önerilen bu projenin emeli sürdürülebilirlik konusunun her geçen gün değer kazandığı dokuma dalında, kapok lifi üzere etraf dostu bir hammaddenin eğrilebilirliğinin incelenmesiyle, dokuma sanayiinde dolgu materyali dışındaki kullanım imkanlarının araştırılmasıdır. Proje kapsamında kapok lifinin eğrilebilirliği başta olmak üzere, kapok içeren örme kumaşların fizikî, performans ve ısıl konfor özellikleri ayrıntılı olarak incelenmesi ile enzimatik yüzey modifikasyonu uygulanarak kapok liflerin eğrilme performansını geliştirmesi hedeflenmiştir” dedi.

Çevre dostu ve ucuz “kapok lifi”  içeren dokumacılık gereçleri üretilecek

Çalışma sonucunda dokumacılık alanında muhtaçlık duyulan sürdürülebilir, yenilikçi, ucuz, etraf dostu life yeni kullanım alanları kazandırılacağını söz eden Doç. Dr. Bedez Üte, “Bir lif bitkisi olarak kullanım alanı bulması hem sanayi hem de ziraat alanında yeni çalışmaların önünü açabilecek. Zira kapok lifi doğal olarak yetişebildiği üzere, lifi için özel olarak da yetiştirilebilmektedir. Üretimi esnasında su tüketimi yüksek değildir ve ziyanlı zirai ilaç kullanımı gerektirmez. Bu nedenle petrol türevi yapay lifler ile etraf dostu olmayan üretim sistemleri ile elde edilen doğal liflere alternatif olabileceğini düşünüyoruz. Sonuç olarak bu sayede termofizyolojik konfor sağlayan, tabiat sporlarında kullanılabilecek sürdürülebilir bir eser geliştirilmesi ulusal ve yerli üretim ile gerçekleştirilebilecek” diye konuştu.

Yürütücülüğü Doç. Dr. Tuba Bedez Üte’nin yaptığı proje,  Türkiye’nin önde gelen dokuma ve hazır giysi üretici ve ihracatçılarından olan Sun Dokumacılık firmasının Ar-Ge Merkezi ile ortaklaşa sürdürülecek. Projede; Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dokuma Mühendisliği Kısmından Doç. Dr. Ebru Bozacı ve Doç. Dr. Nida Gülsevin Oğlakcıoğlu araştırmacı olarak yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim