yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Burdur Devlet Hastanesindeki Diyaliz Skandalında Ne Gizleniyor ?

Burdur Devlet Hastanesinde yaşanan diyaliz skandalında ikinci hasta kaybedilirken, olay yerine giden CHP Heyeti, “Sağlık Bakanlığı, Burdur Valiliği halktan neyi gizliyor” diye sordu. 

Burdur Devlet Hastanesindeki Diyaliz Skandalında Ne Gizleniyor ?

Burdur Devlet Hastanesinde yaşanan diyaliz skandalında ikinci hasta kaybedilirken, olay yerine giden CHP Heyeti, “Sağlık Bakanlığı, Burdur Valiliği halktan neyi gizliyor” diye sordu.

Bir kaç ay evvel hizmete giren Burdur Devlet Hastanesi Diyaliz Merkezi’nde sabah diyalizinden sonra hastaların şuur bulanıklığı, kusma şikayeti yaşaması ile başlayan süreç Türkiye’nin gündeminde birinci sıraya yerleşti. 33 hasta hastaneye çağırılırken, 14’ü ağır bakıma alındı. Mevtle pençeleşen hastalar, yeni açılan hastaneden Antalya, Afyonkarahisar’daki devlet ve üniversite hastanelerine sevk edildi !

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Burdur Valisi Türker Öksüz, Burdur İl Sağlık Müdürlüğü olayın nedeni yahut nedenleri hakkında hiçbir açıklama yapmazken, CHP Diyaliz Skandalını incelemek için bir heyet görevlendirdi.
Cumhuriyet Halk Partisi Sıhhat Bakanlığından Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Dr Zeliha Aksaz Şahbaz, Sıhhat Kurulu Sözcüsü CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, CHP Samsun Milletvekili Murat Çan ile olayı incelemek için Burdur’a geldi. Heyet, Burdur ve Antalya’daki hasta yakınları ile görüşmeler yaptı.

BURDUR DİYALİZ SKANDALINDA İKİNCİ MEVT !  

Diyaliz Merkezindeki Krizden Bir Gün Evvel Hemodiyaliz Ünitesinde Bakım Yapılıyor, Sıvı Arıtma İşlemi Gerçekleşiyor !

Burdur Devlet Hastanesi Diyaliz Merkezinde yaşanan skandal ile ilgili çok önemli savların olduğunu anlatan Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, “Bu olaylardan bir gün evvel hemodiyaliz süreçleri tamamlandıktan sonra Hemodiyaliz Ünitesinde bir bakım yapılıyor. Diyalizdeki sıvılara bir arıtma süreci gerçekleştiriliyor. Sabahında yapılan süreç sonrasında sabah diyaliz alan hastalarımızda apansız şuur bulanıklığı, teneffüs kasveti üzere ağır bir tablo gelişiyor. Hastalar hastaneye geri çağrılıyor. 14’ü entübe edilerek etraf vilayetlere sevk ediliyor” dedi.  

Diyaliz Hastası Yakınları ile Görüşmemiz Engellendi !, Valiliğin Tutumunu Kınıyorum 

Dr. Şahbaz şunları söyledi, “Afyonkarahisar Devlet Hastanesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesinde hastalarımızı ziyaret etmek için gittik. Oradaki sıhhat yöneticileri tarafından hastalarla ilgili hiçbir bilgi verilmedi, hasta yakınları görüşmemiz de engellendi. Burdur’da Sıhhat Müdüründen ve Burdur Valisinden randevu istedik. Sayın Vali bir takım mazeretlerle kabul etmedi. Biz bu tutumu çok problemli buluyoruz. Devleti temil eden buradaki görevlilerin mülki amirin bu türlü elim bir hadise sonrasında ana muhalefet partisinin milletvekilleri ve genel lider yardımcısına bu hususta bilgi almak isteyen heyete bilgi verilmemesi, görüşmek istememesi, devlet adabıyla bağdaşmayan, demokratik hukuk devleti ile bağdaşmayan bir tutumdur. Bu tavrı kınıyorum. Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde takipteki bir hastamızı kaybettik. Öbür hastalarımızın durumu hakkında Şehir Hastanesi ve Devlet Hastanesindeki hastalarımızın durumları hakkında bilgi aldık. Onların tedavileri devam ediyor, durumları stabil” 

CHP Heyeti Antalya Eğitim Araştırma ve Antalya Kent Hastanesi’ndeki diyaliz hastalarının yakınları ile görüştü

Burdur Diyaliz Merkezi ile İlgili Vahim Tezler Var ! Diyaliz Pak Su Tankına Antifriz mi Karıştı ?

!Tedavinin uygulandığı hastane birkaç aydır kullanımda olan yeni yapılan bir hastane. Burdur Devlet Hastanesi. Bir kadro önemli sav ve duyumlar var. Diyaliz tedavisinde kullanılan su tanklarına antifriz içinde bulunan etilen alkolün karıştığı tarafında bir kadro savlar var. Bunlar çok vahim argümanlar. Bu türlü bir şey nasıl gerçekleşebilir. Bu hastanede sistemden kaynaklanan bir sorun mu var. Bunlar önemli soru işaretleri. Biz bunların araştırılmasını ve bu mevzuda aydınlatıcı bir tahkikatın yapılmasını bekliyoruz! 

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü şu ana kadar yalnızca bu açıklamayı yaptı !

Sağlık Bakanlığı Neyi Gizliyor ?

Sağlık Bakanlığı yetkililerinin bizimle görüşmeyi reddetmeleri ve  şeffaf bir formda kamuoyunu aydınlatmaları gerekirken bu formda davranmalarının gerisinde ne var ? Biz bunu da sorguluyoruz. Neyi saklamaya çalışıyorsunuz ? Neyi gizliyorsunuz ? Kamuoyu ismine denetleme yetkisi olan ana muhalefetten neyi saklıyorsunuz bunu bilmek istiyoruz.? Bir kaç ay evvel kullanıma giren hastanede bu türlü bir tablo ile karşılaşmak hastanenen kabülünde, denetiminde bir kusur mı var?” (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı) 

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim