yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Büyük Çarşı Bornova’ya yakışacak

Tarihi yüzyıllar öncesine uzanan Bornova Büyük Çarşı, esnafın ve Bornovalıların talebiyle tekrar düzenleniyor. Gece mesaisiyle metal direkleri ve brandaları söken Bornova Belediyesi, Tarihi Büyük Çarşı’nın kimliğine uygun, ışıklandırmayı da içeren bir düzenlemeyi kısa müddette hayata geçirecek.

Büyük Çarşı Bornova’ya yakışacak

Tarihi Büyük Çarşı’daki metal direklerin kaldırılması konusunda Bornovalılardan ve esnaftan çok ağır talep aldıklarını söyleyen Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, “Direkler ve üst örtüsünden ağır şikayet alıyorduk, hepsini kaldırdık. Bornova’ya yakışır, Tarihi Çarşı’ya yakışır bir düzenleme ile yola devam edeceğiz. Arkadaşlarımız hem esnafımızın hem de buradan her gün gelip geçen, alışveriş yapan Bornovaların talepleri doğrultusunda proje hazırlıyorlar” dedi.

Ekipler gece çalıştı

Bornova Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı takımlar, ağır bir yaya trafiğine sahip olan Tarihi Büyük Çarşı’daki çalışmaları, gece geç saatlerde başlatarak, sabaha kadar direklerin sökümünü tamamladı. Yağmurlu havalarda üzerinde su biriktirerek yağışsız anlarda dahi yürüyenlerin ıslanmasına neden olabilen brandaların da kaldırılmasıyla Büyük Çarşı’nın tarihi yapısı ön plana çıktı.

Bekledikleri üzere olmamıştı

Büyük Çarşı esnafı, daha evvel ışıklandırma ile yağmur ve güneşe karşı muhafaza sağlayacak bir düzenleme talep ettiklerini fakat, ortaya çıkan uygulamanın hiç bekledikleri üzere olmadığını belirterek, tarihi yapıya uygun ve hoş ışıklandırılmış bir Büyük Çarşı düzenlemesi talep ettiklerini lisana getirdi.

Bornovalılar ne diyor:

Kaldırılması güzel olmuş

Enes Yongacı: Direklerle çarşının üstünün kapatılacağını duyunca sevinmiştik ancak yapılan şey çok işe yaramadı. Üstüne üstlük mayın tarlası üzere herkesin üstüne su akabiliyordu. Hayal ettiğimiz üzere olmadı. Şık bir tasarım olabilirdi lakin mevcutta yapılan şey olmamıştı. Kaldırılması uygun olmuş. Burası tarihi turistik bir yer, gece esnaf açık olsa, ışıklandırılsa hoş olur.

İnsanlar daha çok ıslanıyordu

Mustafa Tokem: Ben, bu direkleri kaldırdığı için Ömer Lidere çok teşekkür ediyorum. Brandaların üstünde su birikiyordu, rüzgarda brandalar savrulunca beşerler daha çok ıslanıyordu. Liderimizin daha hoş bir düzenleme yapacağından eminim.

Yazın çok güneş oluyor

Bülent Taşer: Işıklandırma ve gölgelik istedik. Eski liderimiz da yerine getirdi. Fakat kimi arkadaşlarımız estetiği pek uygun bulmadı. Esnaf olarak bizim isteğimiz, Büyük Çarşımızın tarihi dokusuna uygun, ışıklandırma ve gölgelikler. Yazın çok güneş oluyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ