yandex
ankara seo
ankara web tasarım
25.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Büyükakın: Kocaeli deprem bölgesinden elini çekmedi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, asrın felaketi olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen zelzelelerin 1’inci yıldönümünde hayatını kaybedenleri andı

Büyükakın: Kocaeli deprem bölgesinden elini çekmedi


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, asrın felaketi olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen zelzelelerin 1’inci yıldönümünde hayatını kaybedenleri andı. Programa Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, AK Parti AK Parti MKYK Üyesi Yetenekli Ünal, AK Parti Vilayet Lideri Şahin Talus, vilayet müdürleri, dernek liderleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Fevziye Mescidi önünde gerçekleşen 6 Şubat Anma ve Manaya programı Kur’an’ı Kerim tilaveti ve dualarla başladı. Öğlen namazının akabinde gıyabi cenaze namazı kılınarak, sarsıntı şehitleri anıldı. Protokol üyeleri daha sonra sarsıntı bölgesinde çekilen fotoğraflardan oluşan sergiyi gezdi.

 

“YARALARI SARMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Bir yıl evvel bugün meydana gelen ve 53 bin 537 vatandaşımızın hayatını yitirdiği asrın felaketi tüm ülkede olduğu üzere Kocaeli’de de unutulmadı. Bu kapsamda gerçekleşen programda konuşan Lider Büyükakın kelamlarına sarsıntı şehitleri için Allah’tan rahmet dileyerek başladı. Kocaeli’de toplumun her kesitinin adeta yardım olup oraya aktığını söyleyen Lider Büyükakın, “O gün herkes yatağına yatarken sonraki güne dair sayısız hayallerle gözlerini kapattı. Gözlerini açtıklarında bir kısmı değişik bir felakete uyanırken bir kısmı da uyanamamıştı. Bir benzerini 17 Ağustos 1999’da bizler yaşamıştık. Allah razı olsun vatandaşlarımız adeta zelzele bölgelerine yardım oldu yağdı. Birinci andan itibaren de yaraları sarmaya devam ediyoruz. Biz hala elimizi oradan çekmiş değiliz. Kocaeli’nin tüm gönüllülerine farklı başka teşekkürü borç biliyorum” dedi.

 

“BU KENTİ SARSINTIYA EVVELDEN HAZIRLAYALIM”

Olası felaketlere hazırlıklı olmanın değerine de değinen Lider Büyükakın, kelamlarına şöyle devam etti; “Bizler anma etkinliklerini yapmanın yanında sarsıntıya de hazırlıklı olmalıyız. Yani asıl olan sarsıntıda binaların yıkılmaması. Onun için önlem almalıyız. Kocaeli’de 1999 zelzelesi öncesinde yapılmış 160 bin bina var. Bunu çeşitli vesilelerle paylaştım. Bu binalar hem üniversitelerimiz hem mühendisler odamızla birlikte tarandı ve bitirildi. Allah’ın müsaadesiyle önümüzdeki süreçte bunların yenilenmesi için uğraş göstermemiz gerekiyor. Şayet burada gecikirsek Allah korusun ve binalar hazır değilse, beşerler hazır değilse biz birebir kıssaları maalesef tekrar yaşamak durumunda kalırız. Onun için tüm sivil toplum kuruluşlarımızdan aslında şunu istiyorum; Bu kenti zelzeleye evvelce hazırlayalım.”

 

“MİLLETİMİZ IRMAK ÜZERE AKTI”

MKYK Üyesi Ünal da konuşmasında devletin bütün ünite, kurum ve organlarının bölgede olduğunu anlattı. Bir milletin ne kadar büyük olduğunun zorluk anlarında anlaşılacağını lisana getiren Ünal, “Ben bu millete mensup olmaktan bir sefer daha onur duydum. Bir defa daha gurur duydum. Bu milletin ne kadar büyük bir millet olduğunu 15 Temmuz gecesi çıplak elleriyle devletine sahip çıkarken görmüştük. Lakin 6 Şubat sarsıntılarında milletine sahip çıkarken de gördük. İki büyük zelzeleye karşın adeta ırmak üzere aktı geldi bu millet. Rabbim bize bir daha bu türlü büyük acılar yaşatmasın. Burada Kocaeli’nde bir kere daha Kocaelili kardeşlerimize ve Büyükşehir Belediye Liderimize teşekkür ediyorum” biçiminde konuştu.

 

“KENTSEL DÖNÜŞÜME TAKVİYE VERMELİYİZ”

Vali Yavuz ise “Büyük milletlerin en kıymetli özelliği kritik devirlerde gösterdiği reflekstir. Yardım toplama merkezinde her yaştan insan vardı. Kocaeli’den gelen hiçbir yardım materyalini tekrar denetim etmemize gerek kalmadı. Tüm Kocaelililere teşekkür ediyorum. Rabbim bizi tüm afetlerden korusun. Daha çok önlem almak, kentsel dönüşüme takviye vermek ve kentlerimizi dönüştürmek zorundayız” sözünü kullandı.

 

“HİÇBİR ŞEY ESKİSİ ÜZERE OLMAYACAK”

Bölge dernekleri ismine konuşan Kocaeli Kahramanmaraşlılar Derneği Lideri Enis Göçer de, 6 Şubat sarsıntılarının acı tablosunun gün ağırınca ortaya çıktığını söyledi. 2’nci zelzeleyle 6 Şubat’ın acı bir felakete dönüştüğünü anlatan Göçer, “O günden sonra bölgede hiçbir şey eskisi üzere olmadı ve olmayacak. Zelzelenin ne demek olduğunu en âlâ Kocaeli biliyor. Ben Kahramanmaraş’a gittiğimde ‘Kocaeli’den geliyorum’ dediğimde bakışlar vefaya dönüşüyor. Bize çok büyük dayanak verdiler. Tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz” açıklamasını yaptı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ